Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura
Reportáž skončila 8. 3. 2010 1:32

81. udílení Oscarů

Zdroje: iDNES.cz, agentury ČTK, AP, HBO

On-line reportáž
06:28
On-line reportáž z 81. udílení Oscarů končí. Děkujeme za pozornost, souhrnné informace přinášíme ve článku Zlatý triumf Milionáře z chatrče i slzy pro Heatha Ledgera.
06:22
Mirka SpáčilováMirka Spáčilová glosuje pro iDNES.cz: Bůh je velký, jak pravil A. R. Rahman. Jednu chvíli už jsem se děsila, že po aktivistovi Pennovi vyhraje Milk i nejcennější sošku, naštěstí se můžu jít s klidem vyspat. Vyhrál ten nejlepší.
05:56
Tereza SpáčilováTereza Spáčilová glosuje pro iDNES.cz: Malé pódium velkému večeru svědčilo, už dlouho na něm nebylo tak sympaticky živo. Jeho jediným nedostatkem byl nakonec fakt, že se na něj nevtěsnali všichni indičtí vítězové. Ti naštěstí vědí, že o velikosti jejich filmu nerozhoduje velikost pódia. A že se o nich dozvíme, i když se zrovna nedostali do záběru.
05:55
"Zvítězil malý nezávislý film za patnáct milionů dolarů, který nikdo nechtěl. Získal osm oscarů, jediná cena, která mu chybí, bude nejspíš jen ta za celoživotní přínos," řekl Tomáš Baldýnský z budapešťského studia a podotkl, že se oscarový přenos neprotáhl o více než deset minut, což je rekord.
05:53
05:52
Cenu za nejlepší film roku z rukou režiséra Stevena Spielberga přebírá tým Milionáře z chatrče.
05:49
Oscarový večer čeká na poslední rozhodnutí: nejlepší film roku 2008 bude...?
05:45
Pak už ale Penn potvrdil svou pověst vášnivého řečníka a mluvil čistě politicky. Děkoval Americe jako zemi, která konečně dovolí, aby v ní vznikaly i filmy jako je Milk.
05:48
"Pro jistotu jsem si, vy komouši buzerantský, napsal na lísteček, komu poděkovat, abyste o slyšeli o všech, kteří si to zaslouží," vzkázal Penn do davu.
05:47
Na začátku děkovného projevu hovořil Penn v žertu: Vy komunistický buzerantský parchanti, vím, jak pro vás muselo být těžké, abyste mi tuhle cenu dali!"
05:46
Scenárista filmu Milk Lance Black při dlouhé Pennově řeči pláče.
05:44
Tereza SpáčilováTereza Spáčilová glosuje pro iDNES.cz: Jak nemám Seana Penna ráda, tuhle cenu si zasloužil. Ať si má matká, co chce. Komu jí ale přeju ještě víc, je režisér Gus van Sant, kterého snad v Hollywoodu začnou brát vážně.
05:35
  • Oscar 2008 - Sean Penn (nominace na nejlepšího herce v hlavní roli ve filmu...

    Oscar 2008 - Sean Penn (nominace na nejlepšího herce v hlavní roli ve filmu Milk) s manželkou Robin Wrightovou / Autor: Reuters

05:43
A Sean Penn taky získává Oscara za roli Harveyho Milka ve stejnojmenném filmu.
05:41
Cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli uděluje silná pětka ve složení Michael Douglas, Robert De Niro, Adrien Brody, Anthony Hopkins a Ben Kingsley. "Jak je možné, že jsi za celý život nedostal roli homosexuála?" zažertoval ve své řeči k nominovanému Robert De Niro.
05:39
"Zároveň chci poděkovat všem, kdo mě na mé cestě podporovali. Jsi tady, tati? Zapískej prosím?" volala do sálu herečka, která se nakonec neubránila dojetí.
05:38
"Ta cena patří i bohyním, které sedí tady dole a nezískaly ji - promiň Meryl, ale budeš se s tím muset smířit," obrátila se oceněná Winsletová ke Streepové.
05:34
"Stejně jako Penelope jsem si zkoušela děkovné řeči jako osmiletá holka v koupelně, jen jsem místo Oscara třímala flašku od šamponu," řekla v řeči, která přesahovala povolených pětačtyřicet sekund Winsletová.
05:35
  • Oscar 2008 - Kate Winslet

    Oscar 2008 - Kate Winslet / Autor: Reuters

05:33
V kategorii nejlepší herecký výkon v ženské roli se překvapení nekoná. Vítězí Kate Winsletová za roli bachařky ve filmu Předčítač.
05:31
Sudičky, které představují herečky nominované za hlavní roli, přivedly k dojetí Anne Hathawayovou i Kate Winsletovou. Dobrým režijním tahem je "umístění" nominovaných přímo k jevišti, kde k nominovaným promlouvají. Výsledný efekt je, jako by si povídali přátelé.
05:29
Atmosféra v sále Kodak Theatre dosahuje vrcholu, jindy netečné publikum už vstává i při příchodu předávajících. Ti jeden po druhém promlouvají k dojatým nominovaným v osobním duchu. "Nutno říct, že tenhle nápad se producentům pořadu vydařil," okomentoval to František Fuka.
05:24
Tereza SpáčilováTereza Spáčilová glosuje pro iDNES.cz: Tak si říkám, že je Petr Forejt šťastný člověk, i když nevyhrál. "Vychytal" totiž úžasný ročník Oscar. Když skvělou atmosféru přizná i hravý Danny Boyle, tak to už musí být něco!
05:23
Boyle pochválil i samotný oscarový večer: "Nevím, jak to vypadá v televizi, ale tady je to úžasné."