„Byly časy, kdy jsme zde měli i kolem třiceti, čtyřiceti psů. Pro srovnání, nyní jich zde máme sotva deset. Tím, že jsou psi skutečně drazí, tak si je většinou nepořizují lidé, kteří by se jich pak chtěli zbavit. A pokud ano, spíše se snaží psa znovu prodat za co nejlepší cenu,“ potvrdil správce Čermák.
„Najdou se rasy, kde nákup štěněte přijde na třicet i šedesát tisíc korun. Takového psa pak nevypustíte v lese,“ podotkl.
„Co se týče zatoulaných psů, většinou jsou očipovaní. Lépe se pak daří dohledat majitele, a tak ani nalezenci se zde dlouho nezdrží,“ uvedl Čermák.
Zůstává jen pár psů
Vysoké ceny štěňat pomohly útulku pro řadu psů najít nové majitele. „Koupit štěně od chovatele si kvůli cenám nemůže dovolit každý. Zájemci o nového čtyřnohého člena rodiny se často obracejí na nás. Většina psů už je aktuálně rozebraná,“ řekl Čermák.
Obyvatele útulku lidé najdou na jeho webových stránkách či Facebooku. Zájem je skutečně velký. „Trvale zůstávají už většinou jen agresivní, nepřizpůsobiví nebo staří pejsci. Ti zde nejspíš dožijí. Psy, které přivezou strážníci, nejdříve odčervíme, odblešíme a naočkujeme,“ vysvětlil Čermák.
Dary přijdou vhod
Snaží se vždy zajistit, aby pes skončil ve správných rukách. „Pokud dorazí zájemce, už většinou poznám, zda se o psa dokáže postarat. Nesvěřím zvíře každému. Důsledně vysvětluji, co chov obnáší, a chci minimalizovat riziko, že lidé psa po několika dnech vrátí,“ podotkl Čermák.
Jsou to štěňata v dospělém těle. Útulek pomáhá psům, na nichž se testovaly léky |
S koncem roku se zvýšil počet dárců, kteří útulek podpoří. „Za takové lidi jsme moc rádi. Někdy dělají sbírku pro útulek třeba děti ze školy nebo senioři. Těší nás, když lidé přinesou granule i piškoty. A město se o nás stará dobře, zdejší obyvatelé nouzí netrpí,“ dodal Čermák.
Útulek v Borovně na Plzeňsku je jediným zařízením v Česku, kde kromě běžných psů pomáhají i bíglům, na kterých se testovaly léky. Tito psi tak po letech v laboratoři dostanou šanci na normální život u adoptivních majitelů. (březen 2023)
16. března 2023 |