Podle mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaely Zajíčkové byly konkrétně k 8. listopadu hlášeny tři případy, u kterých aktuálně probíhá epidemiologické šetření. Cílem je objasnění možného zdroje a cest přenosu nákazy.
„V období od letošního prvního ledna do sedmého listopadu bylo do informačního systému infekčních nemocí vykázáno celkem třiasedmdesát případů onemocnění hepatitidou A (žloutenkou). Pět v okrese Karlovy Vary, jeden se objevil v okrese Cheb a v okrese Sokolov jich bylo sedmašedesát,“ spočítala Michaela Zajíčková. Nejvyšší výskyt nových případů hygienici zaznamenali ve 37. kalendářním týdnu.
Dvakrát více nakažených žloutenkou. Podle lékařů za to může špatně upravené maso |
Podle zjištění redakce je pravděpodobnou příčinou nedodržování základních hygienických návyků. Zejména důkladné mytí rukou po použití toalety a před jídlem. I kvůli tomu se žloutence typu A lidově říká nemoc špinavých rukou. Pokud lidé nemají možnost si ruce umýt, hygienici doporučují využít na ruce některý z alkoholových dezinfekčních přípravků. Ideálně těch zakoupených v lékárně.
Krajští hygienici se všem případům žloutenky A intenzivně věnují. Všichni nemocní jsou izolováni na infekčním oddělení karlovarské nemocnice. Rizikové kontakty mají stanovena karanténní opatření. Jedná se o takzvaný lékařský dohled na dobu padesáti dnů.
„Ten spočívá v povinnosti podrobit se lékařské prohlídce a opakovanému laboratornímu vyšetření krve. Dále v důsledném dodržování hygienických návyků, zejména mytí a dezinfekce rukou. Také v omezení některých aktivit, například účasti na hromadných akcích, návštěv bazénu, sauny,“ upřesnila Zajíčková.
Žloutenka na Sokolovsku neustupuje, kraj přispěje na očkování stovek dětí |
Hygienická stanice také stanovuje v kolektivech, kde se objevil případ žloutenky typu A, opatření zaměřená na dezinfekci, hygienu rukou, úklid, režim stravování a případně i na manipulaci s prádlem. Jejich plnění hygienici kontrolují.
Zajíčková zdůraznila, že počet nemocných hepatitidou A se v čase mění a v tomto okamžiku není v Karlovarském kraji důvod k plošným opatřením. Doplnila, že k 8. listopadu byli na infekčním oddělení nemocnice Karlovy Vary hospitalizováni tři nemocní se žloutenkou.
Zodpovědné rodiče v Krásně podpoří i zpětně
Virová hepatitida typu A je akutní zánětlivé onemocnění jater způsobené virem HAV. Vyskytuje se zejména v místech s nízkým hygienickým standardem. Onemocnění napadá lidi každého věku vyjma těch, kteří ho již prodělali nebo proti němu byli očkováni.
A právě kvůli očkování se město Horní Slavkov v druhé polovině září obrátilo na obyvatele s dotazem, zda by měli zájem nechat své děti naočkovat v případě, že by na to Karlovarský kraj finančně přispěl.
„Kladně odpověděli rodiče celkem 302 dětí, což je přibližně polovina z celkového počtu dětí v našich základních a mateřských školách. Následně jsme požádali vedení kraje o individuální dotaci a získali jsme ji. Podporu vyplácíme průběžně. Co vím, tak minulý týden jsme ji poskytli přibližně šesti desítkám rodičů,“ informoval hornoslavkovský starosta Alexandr Terek.
Není žloutenka jako žloutenka. Některou chytíte z masa, o jiné roky nevíte |
Podobně postupovalo i Krásno, kde panovaly obavy ze šíření nákazy ze sousedního Horního Slavkova. Díky individuální krajské dotaci město podpoří rodiče dětí z tamní školky, kteří o očkování svých dětí předem projevili zájem.
„Proplatíme první dávku a do konce příštího roku i druhou. Minulý týden jsme podmínky čerpání dotace vyvěsili v mateřské škole, zatím nikdo nepožádal. Příspěvek bude možné čerpat zpětně od prvního července tak, aby na podporu dosáhli i ti zodpovědní rodiče, kteří byli rychlí a děti už nechali očkovat,“ doplnil starosta Krásna Josef Havel.