Karlovarský kraj zaplatí za zimní olympiádu dětí a mládeže miliony korun

  8:57aktualizováno  8:57
Na Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže se připravuje Karlovarský kraj. Olympiádu bude hostit poprvé příští rok v lednu. Do regionu přijedou stovky sportovců či trenérů. Stát to bude miliony korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Krajští radní už schválili agenturu, která dodá všechny služby spojené se zimní olympiádou. Vybrali společnost Müller Production, která bude mít na starosti organizaci celé akce. Kraj ji zajistí za částku 1,5 milionu bez DPH. Agentura v současné době zastupuje například vodního slalomáře Jiřího Prskavce a lyžařského běžce Lukáše Bauera.

„Byli bychom rádi, aby bylo všechno perfektně připravené,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Kraj oslovil agenturu napřímo, neboť s ní má podle náměstka Martina Hurajčíka zkušenosti. „Nemůžeme si dovolit žádné chyby a pan Müller už byl minulý rok pověřený k jednání se všemi kluby a je s ním spokojenost,“ řekl.

Jak doplnil krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč, některé kraje si organizaci her zajišťovaly, jiné ji přenechaly právě agentuře. Pořádání této akce ale označil za specialitu, kterou hned tak někdo nezvládne.

„Tato agentura má dobré reference, má dobré zkušenosti a výhodou je, že je místní, takže zná i místní podmínky. Zkoušeli jsme různé varianty a Müller Production nám vyšla jako nejlepší,“ vysvětlil.

Zimní olympiáda dětí a mládeže bude stát 23 milionů korun. Dva miliony by měl kraj dostat od Českého olympijského výboru, šest milionů od ministerstva školství a 400 korun za každého účastníka pošlou jednotlivé kraje, jejichž sportovci do regionu v lednu dorazí.

„Náplní agentury bude i hledat partnery z řad zdejších podnikatelských subjektů. Byli bychom rádi, aby se i ony zapojily, byť v malé částce, a mohli jsme je na olympiádě prezentovat,“ řekla Jana Mračková Vildumetzová.

Kromě pořadatelské agentury budou mít hry také svůj organizační výbor, jehož součástí jsou zástupci jednotlivých sportovních klubů a svazů, a řídící výbor, v němž je například hejtmanka či Jaroslav Bradáč.

Jana Mračková Vildumetzová zmínila, že vítá šest milionů, které olympiádě pošle ministerstvo školství. V letošním roce už je dostane i Liberecký kraj, který v červnu hostí letní verzi akce. Zatímco zimní je pro bezmála dva tisíce účastníků, letní dokonce pro čtyři a půl tisíce sportovců.

„Olympiádu nepořádáme my, ale Český olympijský výbor. Ten má spousty podmínek, které musejí kraje splnit, a mají s tím zvýšené finanční náklady,“ uvedla hejtmanka. Akci ale považuje za vynikající s tím, že děti motivuje k výkonům.

Dětská zimní olympiáda se v Karlovarském kraji uskuteční 19. až 24. ledna. O pořadatelství se podělí města Karlovy Vary, Cheb, Jáchymov, Ostrov či Boží Dar.

Vedle tradičních zimních sportů, jako jsou lední hokej, alpské lyžování či biatlon, se kraje utkají také v šachu nebo umělecké soutěži v hraní na klávesové nástroje. Slavnostní zahájení bude hostit karlovarská KV Arena. Organizátoři očekávají příjezd 1750 sportovců a trenérů.

Závodit se bude na Jahodové louce u Božího Daru, na zimním stadionu v Chebu, v areálu Eduard nad Jáchymovem, v mariánskolázeňské sportovní hale, ostrovském zimním stadionu či v Thermalu.

Kraj už připravuje i grafickou podobu akce. „Stojí za ní studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary,“ informoval Jaroslav Bradáč. Radní v únoru vybrali také maskota, kterým se stane lázeňská veverka.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Budoucí učitelé a lékaři si polepší na stipendiích, kraj je potřebuje

Ilustrační snímek

Změnu stipendijního programu pro místní studenty vysokých škol připravil Karlovarský kraj. Reaguje tím na nedostatek...

Vězni ušetřili státu miliony, když sami pomáhali opravit staré cely

Robin Kment (vpravo) a Petr Müller, odsouzení, kteří pracovali na rekonstrukci...

Sedm tisíc hodin odpracovali odsouzení na rekonstrukci jednoho z nejstarších objektů v areálu věznice v Kynšperku nad...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz