Cesta z Lubů do Německa namrzá a solit se nesmí. Řidiči musejí oklikou

  11:46aktualizováno  11:46
Mráz a sníh komplikují v Lubech na Chebsku cestu přes hranice. Na tamní komunikaci totiž nesmějí silničáři sypat sůl. V kritických dnech nezbývá, než přechod uzavřít. Lidé se tak do Německa dostanou pouze oklikou.

Hraniční přechod Luby - Wernitzgrün. | foto: Jan Kreuzinger

Vozovka vedoucí z Lubů do Německa často namrzá, klouže a je sjízdná jen s nejvyšší opatrností. Když je situace kritická, silničáři celý úsek kvůli bezpečnosti uzavřou. To se však tamním obyvatelům ani trochu nelíbí.

„Pro město je to velká komplikace, ta cesta je hodně frekventovaná. Místní z velké části pracují v Německu nebo tam jezdí za nákupy. Do Marktneukirchenu, kde je řada obchodních domů, je to asi sedm kilometrů. Tedy mnohem blíž než třeba do Chebu. Když je cesta k hranicím uzavřená, musíme do Kraslic a na Klingenthal nebo na Vojtanov a odtud do Bad Brambachu. Nedostanou se k nám ani Němci, kteří si zvykli do města jezdit pro levnější benzin nebo do restaurací,“ popsal situaci starosta města Luby Vladimír Vorm.

Podle jeho slov se jedná o historické přeshraniční spojení města Luby a nedalekého Wernitzgrünu, které bylo po revoluci obnoveno.

Josef Bulka, vedoucí zimní údržby společnosti Údržba silnic Karlovarského kraje, která má trasu na starosti, řekl, že o problému, s jakým se při cestách za hranice místní potýkají, společnost ví.

Jenže v současné době nemá moc možností, jak i za nepříznivých klimatických podmínek sjízdnost zajistit. Silnice totiž vede poblíž prameniště a studny, což jsou zdroje pitné vody pro celé město.

„Jedná se o lesní úsek silnice Luby – Wernitzgrün. Přibližně od točny, kde se nakládá dřevo, až nahoru k hranici sůl použít vůbec nesmíme. Když silnice začne klouzat, označíme úsek značkami, upozorníme na nebezpečí smyku a snížíme rychlost na 30 kilometrů v hodině. Pokud je situace kritická, například při náledí, silnici kvůli bezpečnosti musíme v obou směrech uzavřít,“ potvrdil Bulka. Podle jeho slov situaci neřeší ani posyp pískem či drtí.

„Je to krátkodobé řešení. Projíždějící vozy během chvíle posypový materiál vyhážou mimo vozovku,“ dodal s tím, že na použití soli, jež by led rozpustila, by silničáři museli mít souhlas firmy Chevak Cheb, která tamní vodní zdroje spravuje.

„Zaslali jsme do Chebu rozbory soli, kterou používáme na výrobu solanky, i krystalické soli na posyp. Čekáme, jak se společnost Chevak vyjádří. Potřebovali bychom, kdyby nám alespoň jednorázově povolila sůl použít, abychom nemuseli silnici zavírat. Zatím však sůl použít nesmíme, mohli bychom ohrozit zdroje pitné vody,“ řekl Bulka.

Ten také vysvětlil, proč je o kus dál, v Německu, silnice uklizená a posypaná. „Nejsou tam ochranná pásma pitné vody. Proto je možné solit,“ uvedl.

Podobně jako v Lubech nemohou silničáři sůl používat hned na několika místech kraje. O výjimku musejí žádat například v chráněných krajinných oblastech, v ochranných pásmech léčivých pramenů i dalších vodních zdrojů.

„Většinou se jedná o místní komunikace a většinou povolení dostaneme. Například v lokalitě Horní Kramolín můžeme solit, ale pouze s omezením. Největší problémy ale aktuálně řešíme v Lubech. Dalším problémovým místem jsou Františkovy Lázně, kde jsou prameny jímány z malé hloubky. Tam nám Český inspektorát lázní a zřídel nepovolil posolit ani tehdy, když zde před časem praskl vodovodní řad a silnici ve městě zaplavila voda, která za chvilku zmrzla na led,“ dodal Josef Bulka.

Hraniční přechod Luby - Wernitzgrün

Hraniční přechod Luby - Wernitzgrün

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Najdete na iDNES.cz