Pouť po stopách Židů v regionu vede přes hřbitovy

  9:45
Židé na Karlovarsku žili déle než šest století, nejstarší doklad o jejich přítomnosti v kraji pochází z roku 1310, kdy byli zaznamenáni v Bečově.
Náhrobky ze židovského hřbitova v Lomničce

Náhrobky ze židovského hřbitova v Lomničce | foto: Jiří Linhart, spolupracovník redakce

Až do poloviny 19. století se usazovali převážně na venkově, od roku 1867, kdy po přijetí „Prosincové ústavy“ získali stejná práva a svobody, jakými se v té době těšili ostatní národy rakousko-uherské monarchie, se postupně stěhovali do větších měst včetně tehdy už proslulých lázeňských měst Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Jejich osud se naplnil ve 40. letech 20. století, kdy židovská komunita ve střední Evropě padla za oběť hitlerovského rasismu.

Nemovitých památek po nich mnoho nezůstalo, nacisté spolu s Židy nemilosrdně likvidovali všechno, co by jejich existenci v „německém životním prostoru“ mohlo připomínat. Už během Křišťálové noci padly na Karlovarsku za oběť jejich řádění téměř všechny synagogy a rasistickou propagandou rozdmýchaná agrese se nezastavila ani před hřbitovy.

Naštěstí – pro ty hřbitovy samozřejmě – přitom nebyli tak důslední, jako třeba o pár let později v Lidicích, kde celý hřbitov exhumovali a všechny stopy po něm pečlivě zahladili. Na židovských hřbitovech „pouze“ povyvraceli náhrobky, hroby často dost odporným způsobem zhanobili.

Díky této „nedůslednosti“ můžeme dnes na Karlovarsku navštívit ne méně než patnáct židovských hřbitovů. Některé z nich, například v Hroznětíně, Drmoulu nebo Malé Šitboři a Úbočí patří k vyhledávaným „top“ památkám, jiné se před očima lidí schovávají na okraji polozapomenutých obcí kraje.

Arnoltov

Zřejmě nejodlehlejší židovský hřbitov v našem kraji najdeme asi půl kilometru jižně od Arnoltova na Sokolovsku. Odlehlá je už sama osada Arnoltov, která se rozkládá na severozápadním úpatí Slavkovského lesa při místní komunikaci odbočující ze „staré“ silnice ze Sokolova do Chebu u zpustlého klasicistního zámečku Spiegel.

Kdysi slušně velká vesnice o nějakých čtyřech stech obyvatelích má dnes jen 26 adres se čtyřicítkou trvale žijících obyvatel a za to, že vůbec ještě existuje, vděčí tomu, že při projektování Vojenského výcvikového prostoru Prameny v roce 1946 zůstala část obce mimo hranice prostoru.

V celkem nezajímavé historii Arnoltova (dříve Arnoldsgrün nebo Arnitzgrün) měli své místo i Židé. První se v obci objevili nejspíše už v první polovině 17. století, v roce 1724 tu žily čtyři židovské rodiny o 22 obyvatelích a komunita se rozrostla až ve druhé půli 18. století, kdy si zdejší židovská obec zřídila svou vlastní školu, a dokonce i modlitebnu. Před rokem 1850 žilo ve vsi dvacet židovských rodin, pak ale jejich počet klesal a před koncem 19. století už v Arnoltově není jediný.

Jedinou dochovanou památkou na Židy v Arnoltově je dnes zarostlý malý hřbitůvek. Založený byl patrně v 18. století a pohřbívalo se na něm přibližně do 60. let 19. století. Na ploše 1888 čtverečních metrů vymezené žulovými sloupky, které v minulosti nesly plaňkový plot, se dnes nachází celkem 26 náhrobků, nejstarší z nich z roku 1833.

Hřbitov byl během druhé světové války poničený a od té doby není udržovaný, ani návštěvníků sem nejspíš moc nezabloudí. Ono to ani není moc snadné, jakž takž regulérní cesta končí u brány a ohrady obory Studánka a dál se musí dobře tři sta metrů přes pastviny, které jsou od jara do podzimu plné dobytka. Ta trocha nepohodlí se ale vyplatí, to místo je pro zamyšlení nad osudem národa, který se z naší historie už nejspíš definitivně vytratil, jako dělané.

Lomnička

Nejpoetičtější z židovských hřbitovů na Chebsku se rozkládá asi kilometr jihozápadně od obce Lomnička, dva a půl kilometru na východ od města Plesné. Ve vsi, zmiňované písemně poprvé už v roce 1348, se Židé začali usazovat někdy v polovině 18. století a nejvíce jich tu napočítali v roce 1793, kdy v Lomničce (tehdy se ovšem jmenovala Steingrub) žilo 12 rodin, což dělalo 55 obyvatel.

V 19. století se Židé z Lomničky postupně vystěhovávali, ve 40. letech 19. století tu bylo evidováno už jen devět rodin židovského vyznání a na konci první dekády 20. století židovská obec v Lomničce zcela zanikla.

V samotné obci po sobě Židé žádné památky nezanechali. Nežili tady ostatně v nějakém uzavřeném ghettu, ale rozptýlení po celé vesnici, a jejich náboženský život se odehrával v modlitebnách, které byly podobně jako v ostatních chudých obcích zřizovány v některém z obytných domů a čas od času se stěhovaly.

Nejznámějším zdejším rodákem je nepochybně Isaak Mayer Weis-Wise, který se v Lomničce narodil 29. března 1819 a zemřel jako zakladatel amerického reformního judaismu a vůdčí osobnost Ústřední konference amerických rabínů 26. března 1900 v Cincinnati ve státě Ohio.

Své mrtvé pohřbívali Židé z Lomničky na hřbitově, který byl založen na rozhraní polí a lesa zhruba kilometr jihozápadně od obce při dnes už zaniklé cestě do Plesné. Jako datum založení se uvádí rok 1822, je ale pravděpodobné, že se tu pochovávalo už dříve.

Hřbitov, na kterém byli pohřbíváni i Židé z okolí, má výměru 1500 metrů čtverečních a nachází se na něm dvaaosmdesát náhrobních kamenů s texty v hebrejštině a němčině. Nejstarší, který se podařilo identifikovat, pochází z roku 1836, nejmladší z čitelných náhrobků patří Anně Rosenbaumové, která v Lomničce zemřela v roce 1895.

O hřbitov, za nacistické okupace silně poničený, se podle všeho nikdo nestará a náhrobky tiše zarůstají lesem, to místo ale svoje poetické kouzlo doposud neztratilo.

Poutnov

Za nejmenším židovským hřbitovem na Karlovarsku se musíme vydat do Poutnova. Obec, která leží půl druhého kilometru na východ od stejnojmenné železniční zastávky na trati z Karlových Varů do Mariánských Lázní, byla založená patrně už ve 13. století během kolonizace prováděné tepelským klášterem.

Židé sem přišli pravděpodobně už v 17. století, první písemná zmínka o nich je z roku 1707. Židovská obec tady nebyla nikdy moc početná, koncem 18. století napočítali ve vsi jen devět rodin, o padesát let později už jedenáct, ale po roce 1867, kdy nová ústava umožnila všem občanům izraelitského vyznání usazovat se kdekoli na území habsburské monarchie, začal jejich počet nezadržitelně klesat. V roce 1900 bylo v Poutnově evidováno posledních osm Židů a o deset let později už tady nežil žádný.

Hřbitůvek, který s rozlohou pouhých 324 metrů čtverečních patří k nejmenším vůbec, byl založený asi půl druhého kilometru severovýchodně od obce na bývalé cestě do Tisové. Byl, stejně jako všechny židovské hřbitovy v Sudetech, poničený nacisty a po válce ponechaný svému osudu, před úplnou zkázou a zapomněním ho zachránil zásah německých dobrovolníků z Aktion Sühnezeichen, kteří v roce 2007 zpustlý areál vyčistili, povalené náhrobní kameny znovu postavili a poslepovali.

Dnes se tu nachází v sedmi řadách 47 náhrobků, u 31 z nich byly odbornými pracovníky Karlovarského muzea opsány a do češtiny přeloženy nápisy, ze kterých vyplývá, že zde odpočívají Židé nejenom z Poutnova, ale i z Teplé, Mnichova, Kořene a Drmoulu. Nejstarší dva náhrobky jsou z konce 30. let 19. století a nalézají se u severozápadního rohu hřbitova, nejmladší pochází z roku 1931.

Nejčtenější

Za smrt kvůli banálnímu sporu 12 let. Senior probodl muži srdce dýkou v holi

Krajský soud v Plzni potrestal pětasedmdesátiletého Jiřího Chmelarčíka z Chebu za vraždu 12letým vězením. Podle závěru soudu důchodce probodl o 18 let mladšímu muži hrudník dýkou, kterou měl ukrytou...

Zámek Lažanských se proměnil ve Strašperk, filmaři tam natáčejí vánoční pohádku

Ve strašidelný se proměnil zámek Chyše na Karlovarsku, v jehož kulisách se dnes posledním dnem natáčí další vánoční pohádka České televize. Jde o jednu z lokací, kde se tajemný, ale i veselý příběh...

Archeologické žně. Rekonstrukce ulice odkryla sedm staletí staré opevnění

Jako v otevřené knize mohli číst archeologové, když nahlédli do výkopu u kostela sv. Bartoloměje v Chebu, kde má v souvislosti s opravami Kamenné ulice vzniknout nádrž na dešťovou vodu. Na místě,...

Po bouřlivé diskuzi v Chebu pokračuje příprava kontroverzního podnikatelského parku

Cheb pokračuje v přípravách Strategického podnikatelského parku na severovýchodním okraji města. Zastupitelé ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání podpořili záměr založit se Státní investiční a...

V Novém Sedle hořela v noci střecha sklárny, hasiči s ohněm bojovali do rána

Hasiči likvidovali v noci na středu požár střechy ve sklárně společnosti OI v Novém Sedle na Sokolovsku. Ještě před jejich příjezdem se z objektu evakuovalo 22 lidí. Co bylo příčinou se vyšetřuje.

Křehká nádhera. Unikátní šaty z korálků zdobí Českou knihu rekordů

Takřka dva roky práce, více než dvě stovky nadšených korálkářek ve věku od sedmi do osmdesáti let a k tomu půl milionu různobarevných korálků. Výsledkem tohoto spojení jsou jedinečné šaty, zapsané v...

23. června 2025  13:37

Cheb začne opravovat knihovnu poškozenou požárem, potrvá to zhruba rok

Město Cheb začne brzy opravovat městskou knihovnu, kterou v roce 2022 poškodil požár. Vybralo už dodavatele rekonstrukce, která přijde zhruba na 18 milionů korun. Vedle toho bude muset radnice...

23. června 2025  10:22

Tak jako kdysi. Zastavení křížové cesty opraví podle historických postupů

Ve Starém Hrozňatově začnou opravy dvou zastavení historické křížové cesty u poutního místa Maria Loreto. Za projektem stojí Nadační fond Historický Cheb, který se stará o ochranu a obnovu památek na...

22. června 2025  9:35

Dovolená v Česku je trendy. Ale raději se vším komfortem

Když se řekne dovolená, ještě nedávno si většina Čechů představila slunce, žhnoucí písek a šplouchání mořského příboje. To už nějaký čas neplatí. Stále víc lidí plánuje strávit dovolenou v tuzemsku....

21. června 2025  8:50

Filmový festival bez hostelů. Kde ve Varech letos sehnat levné ubytování?

Karlovy Vary se začínají připravovat na letošní 59. Mezinárodní filmový festival. Hotel Thermal se proměňuje ve festivalové centrum, vedle něj vzniká KVIFF Park, festival připomínají i billboardy....

20. června 2025  12:13

Po bouřlivé diskuzi v Chebu pokračuje příprava kontroverzního podnikatelského parku

Cheb pokračuje v přípravách Strategického podnikatelského parku na severovýchodním okraji města. Zastupitelé ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání podpořili záměr založit se Státní investiční a...

20. června 2025  10:57

Doktor na dálku zvyšuje komfort, ordinuje i v pobytových sociálních zařízeních

Zájem o poskytování zdravotní péče na dálku roste. V Karlovarském kraji, kde začala v březnu fungovat plošně online pohotovost, nyní přichází společnost Penta Hospitals s dalším projektem vzdálené...

20. června 2025  9:45

Zámek Lažanských se proměnil ve Strašperk, filmaři tam natáčejí vánoční pohádku

Ve strašidelný se proměnil zámek Chyše na Karlovarsku, v jehož kulisách se dnes posledním dnem natáčí další vánoční pohádka České televize. Jde o jednu z lokací, kde se tajemný, ale i veselý příběh...

19. června 2025  13:26

Nadšenci drží při životě řemeslo dávných uhlířů. Jejich milíř hoří týden

Nad milířem stoupá dým. Hromada pečlivě vyskládaného dříví utěsněná hlínou a travními drny pomalu prohořívá. Materiál uvnitř se pomalu mění na dřevěné uhlí. Ve Vernéřově na Ašsku díky několika...

19. června 2025  8:58

Omezená nabídka. Česká pošta vydává známku s motivem Karlových Varů

Ve středu 18. června vydává Česká pošta známku s motivem Karlových Varů. Autorkou námětu, kterému dominuje Mlýnská kolonáda a dnes už neexistující venkovní vývěr Vřídla, je výtvarnice Lenka Vojtová....

18. června 2025  13:04

Za smrt kvůli banálnímu sporu 12 let. Senior probodl muži srdce dýkou v holi

Krajský soud v Plzni potrestal pětasedmdesátiletého Jiřího Chmelarčíka z Chebu za vraždu 12letým vězením. Podle závěru soudu důchodce probodl o 18 let mladšímu muži hrudník dýkou, kterou měl ukrytou...

18. června 2025  9:44

V Novém Sedle hořela v noci střecha sklárny, hasiči s ohněm bojovali do rána

Hasiči likvidovali v noci na středu požár střechy ve sklárně společnosti OI v Novém Sedle na Sokolovsku. Ještě před jejich příjezdem se z objektu evakuovalo 22 lidí. Co bylo příčinou se vyšetřuje.

18. června 2025  9:21
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.