Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Na trati u Dalovic bude výluka, sanace má zabránit dalšímu sesuvu

  15:20aktualizováno  15:20
Na železniční trati u Karlových Varů, kterou před dvěma lety poškodil sesuv půdy, bude od pátečního rána dlouhodobá výluka. Začne sanace náspu, který i po opravách stále vykazuje známky nestability.

Na železniční trati mezi Dalovicemi a Hájkem se v roce 2018 zbortilo podloží kolejiště. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Cílem je zamezit mezi Hájkem a Dalovicemi dalším technickým problémům, které by v tomto úseku mohly opět zastavit dopravu, a obnovit původní rychlost vlaků, jež byla až dosud kvůli technickým potížím snížená. Náklady na opravy přesáhnou miliardu korun.

„Chceme předejít opakování události z dubna 2018, kdy došlo k sesuvu trati. Proto jsme se rozhodli pro toto stavební řešení, které akcentuje stav zemin tvořících těleso náspu a opakované poruchy geometrické polohy koleje s nutností zavedení pomalé jízdy ve druhé traťové koleji,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

V průběhu výluky dělníci odtěží stávající násep a vybudují nové kolejiště i trakční vedení. Stavba tak navazuje na investici z roku 2018, kdy došlo k sesuvu, který si vynutil zastavení provozu na více než tři měsíce. 

Sanace drážního tělesa má zajistit jeho trvalou stabilitu a bezpečnost provozu. Jak uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš, výsledky průzkumu a geologický monitoring podloží ukázaly, že v přímé závislosti na klimatických podmínkách a míře zatížení trati by mohlo dojít k výraznějším potížím s náspem už v řádu několika měsíců. Stávající stav může mít vliv na bezpečnost provozu a nelze jej proto řešit lokálními či dílčími technickými zásahy.

Celá stavba je členěna na dvě etapy. Od 15. května do 31. října letošního roku bude probíhat sanace problémového náspu na 181. kilometru trati. Nestabilní drážní těleso bude odtěženo. Následně dojde ke stabilizaci podloží a vybudování nového vyztuženého tělesa náspu. Trať zároveň dostane novou bezstykovou kolej, železniční svršek i spodek a trakční vedení.

Úpravy se dotknou i železničního mostu, který se nachází v této části stavby. Jeho mostovka bude kompletně snesena a nahrazena novou železobetonovou monolitickou konstrukcí s průběžným štěrkovým ložem. Spodní stavba mostu dostane ošetření proti vlhkosti hloubkovým spárováním a nízkotlakou injektáží. Celkové náklady této etapy stavby předpokládá Správa železnic ve výši 548 milionů korun, financována bude z národních zdrojů.

Druhá etapa sanace nestabilních náspů zahrnuje několik dílčích úseků. Zahájení stavby se předpokládá letos v červenci, v současné době probíhá zadávací řízení na zhotovitele. Ukončení je naplánováno v prvním čtvrtletí příštího roku. Stavební práce budou probíhat současně s výlukou na 181. kilometru. Během této fáze stavby bude trať sanována v několika úrovních. 

V úseku na 178. kilometru se bude pracovat na železničním spodku, v navazující části dojde k odtěžení celého nestabilního tělesa. V nejméně postiženém úseku pak bude provedena pouze sanace pražcového podloží. Železniční svršek bude ovšem vyměněn v celém sanovaném úseku.

Stavebními úpravami projdou i dva železniční přejezdy, tři mosty a čtyři propustky. Trať dostane nové trakční vedení, je také navrženo zřízení trakčních bran místo současných samostatných sloupů. Celková předpokládaná hodnota druhé etapy stavby činí 462 milionů korun. Správa železnic předpokládá, že i v tomto případě budou opravy placeny z národních zdrojů.

24. května 2018

  • Nejčtenější

Žena si při běhu na Božím Daru propíchla lýtko hůlkou, odvezl ji vrtulník

Vážné zranění si přivodila při běhu s holemi mladá žena v Božím Daru na Karlovarsku. V těžkém terénu našlápla tak...

Vlak jel do oblouku třikrát rychleji a vykolejil, policie stíhá strojvůdce

Chebští kriminalisté obvinili strojvedoucího, který loni v červenci řídil nákladní vlak s vápnem, jenž vykolejil u...

Žárlivec srazil bývalou přítelkyni a muže autem, chtěl je oba zabít

Žárlivost dohnala pětadvacetiletého muže ze Sokolovska k dvojnásobnému pokusu o vraždu. Když pochopil, že se k němu...

Karlovy Vary letos dokončí dva nové úseky cyklostezky na břehu Ohře

Cyklisté i chodci budou mít přesuny z centra a do centra Karlových Varů o něco příjemnější. Město dokončuje dva dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedoceněný Hartenberg je náš domov, říká zachránce památek v kraji

Šikovná řemeslnická parta ze Stavební hutě Hartenberg opravuje památky v Karlovarském kraji. Aktuálně pokračuje v...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Autor detektivek Antonín Mazáč zůstává svým dílem věrný Karlovým Varům

Nejšťastnější bych byl, kdybych jednou viděl své hrdiny procházet se po televizní obrazovce. To říká Antonín Mazáč,...

Festivalové hity uvede v Karlovarském kraji sedm kin, i Čas a sály Thermalu

Sedm kin se v Karlovarském kraji zapojí do promítání snímků, které nabídne letošní náhradní program zrušeného...

Plány Karlovarského kraje zachraňuje i půl miliardy korun z jeho úspor

Pomoci vyrovnat se s dopady koronavirové pandemie mají Karlovarskému kraji peníze z loňského přebytku hospodaření....

Po nucené pauze se otevírají památky, kasteláni prorokují slabší sezonu

Poněkud opožděně začíná na hradech a zámcích v kraji letošní turistická sezona. Rozvolněná opatření proti koronaviru...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.

Najdete na iDNES.cz