Do konce května bude uzavřeno jediné lůžkové infekční oddělení v Karlovarském kraji. Důvodem je onemocnění hned tří sester, za které není náhrada. Právě proto kraj oslovil svá zařízení, zdali by nemohla poskytnout zdravotníky na krátkou výpomoc.
Prohlášeníve zpravodaji Iniciativy sester Dnes máme jedinečnou šanci, jak politiky a vedení k co nejrychlejšímu řešení krize donutit. Naše další sebeobětování se by jim jen umožnilo od řešení a odpovědnosti opět utéct. Tu šanci si nedejme vzít. Nedejme si ji vzít ani těmi zaměstnankyněmi, které uvažují o „výpomoci“ na infekčním buď kvůli zalíbení se vrchnosti, nebo kvůli vidině krátkodobého finančního přilepšení si (kvůli kterému by sabotovaly náš boj za dlouhodobé, jisté a výrazné přidání do základů). |
„Přihlásily se nám čtyři zdravotní sestry z Mariánské, které byly ochotny vypomoci na infekčním oddělení. Najednou ale nastal problém, dobrovolnice se totiž dostaly k výtisku zpravodaje Iniciativa a po přečtení odmítly nastoupit. Měly pocit, že by se na ně koukaly jejich nové kolegyně skrze prsty. Stále ale s nimi probíhají jednání, ale je cítit, že mají obavy,“ popsal problém krajský náměstek Petr Kubis.
Infekční oddělení tak stále zůstává uzavřené. „Cíleně nám nikdo nevyhrožoval, o celé iniciativě jsme se dozvěděly přes sociální sítě a přes naše kamarádky, které pracují v nemocnicích. Nechceme být označované za sabotéry a nechceme ani pracovat v tomto výbušném prostředí. Nechci definitivně říci, že nenastoupíme, ale je to velmi pravděpodobné,“ uvedla vrchní sestra z Mariánské Dagmar Soukupová.
Pod letákem není nikdo konkrétně podepsán, přesto za Iniciativu sester často vystupuje vrchní sestra chebské interny Miroslava Korseltová. „Nátlak na nikoho nevyvíjíme. Snažíme se jen ukázat, jak jsou zdravotníci přepracovaní. Ždímání a vyčerpávání dalších zdravotníků jako záplat není dlouhodobé řešení, kterého bychom naší snahou rádi dosáhli,“ vysvětlila Korseltová.
My se snažíme, tvrdí kraj
Vedení Karlovarského kraje se ale podle slov hejtmanky Jany Vildumetzové snaží situaci vyřešit. „Jsme jediný kraj v republice, který ze svého rozpočtu dvakrát schválil navýšení platů zdravotníků. Je to ale nekoncepční řešení. V příštím týdnu budu mít schůzku jak se sestrami, tak především s ředitelem pojišťovny VZP ohledně úhradové vyhlášky. Navíc mě čeká schůzka s ministrem zdravotnictví,“ sdělila hejtmanka.
Střední zdravotnický personál v Karlovarské krajské nemocnici chce vyrovnat mzdy s ostatními, zejména státními, zdravotnickými zařízeními (více čtěte zde).
„Je tady požár, který jsme nezaložili, naopak, snažíme se ho omezenými prostředky uhasit. Už skoro máme i vyčerpaný rybníček, odkud jsme brali vodu na hašení. A nyní máme pocit, že se tu objevil někdo, kdo do toho požáru hází molotovovy koktejly a kanystry s benzínem místo toho, aby se situace zklidnila,“ popsal svůj pohled na aktuální krizi krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš s tím, že s nedostatek sester je cítit a ohrožuje téměř všechna oddělení v nemocnici.
Infekční ambulance v Karlovarské krajské nemocnici zůstává v plném provozu a pacienti ji v případě potřeby mohou využívat bez omezení. Navíc se povedlo zajistit dvě nouzová lůžka pro případné pacienty, a to v sokolovské nemocnici a v zařízení Rehos v Nejdku.