I letní brigáda může rozhodnout, že sestra po studiu v nemocnici zůstane

  18:06aktualizováno  18:06
Nemocnice v Ostrově a Sokolově mají výborné zkušenosti s odbornými praxemi studentů zdravotnických škol. Nejenže zdokonalí své dovednosti, ale poznají také nové prostředí a případné budoucí kolegy. Podle personalistů se tak zvyšuje šance, že do nemocnice po skončení studia nastoupí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V obou zařízeních se jich tak každý rok vystřídají desítky. A nejen ve školním roce, do nemocnic docházejí i v létě. „V letošním roce se v Sokolově během léta vystřídá celkem patnáct studentek,“ potvrdila Markéta Singerová, mluvčí nemocnice.

Stále více mladých tváří je také k vidění v nemocnici v Ostrově. Podle vedení jich stále přibývá. Studenty láká komfortní prostředí zrekonstruované nemocnice, erudice zdejších lékařů a personálu i dobrá finanční odměna za práci. Brigádničí tu i o víkendech, nemocnice má plnou i prázdninovou kapacitu.

„Snažíme se. Během roku se u nás vystřídalo více než třicet studentů středních škol, což je ve srovnání s předchozími léty dvojnásobný nárůst,“ řekl ředitel ostrovské nemocnice František Werner.

Během školního roku mohou studenti navíc získat podporu v rámci stipendijního programu.

Spolupráce se školami se zintenzivnila především s aktuálními silnými ročníky a také se jmenováním Lenky Dlouhé do funkce nové náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. 

„Společně jsme znovu kontaktovali instituce v okolí, které s námi mohou spolupracovat. Najít zkušenou sestřičku s praxí je v dnešní době velice obtížné. V nemocnicích si je většinou hýčkají. Pokud studenti pracují v nemocnici již během studia, a to ať v rámci praxe, či brigády, tak v momentě, kdy přemýšlí, co bude dál po dokončení školy, může rozhodnout to, kam nastoupí, právě znalost prostředí a kolegů,“ potvrdila Michaela Jirkovská, personalistka ostrovské nemocnice.

Spolupráce se školami bude ještě intenzivnější

Ostrovská nemocnice spolupracuje především se Střední zdravotnickou školou v Karlových Varech, kde je možné studovat obory, jako je například praktická sestra, nutriční asistent, sportovní masér a nově masér ve zdravotnictví.

„Naše spolupráce je dlouhodobá, ale v posledním roce se zvýšila a jistě ještě zvýší, protože žáků a studentů některých oborů přibývá a my pro ně hledáme nové možnosti s praxí, ať už celoročně či individuálně,“ uvádí Jaroslava Slavíková ze Střední zdravotnické školy v Karlových Varech s tím, že spolupráce se prolíná i opačným směrem. 

„V příštím školním roce zapojíme do naší výuky jako externí vyučující staniční sestru přímo z ostrovské nemocnice. V dalším školním roce plánujeme praxi jedné skupiny žáků přímo pod vedením odborné učitelky znalé poměrů v nemocnici, která v ní pracuje jako sestra na částečný úvazek,“ doplňuje Jaroslava Slavíková.

Do kraje míří na praxi i studenti ze severu Čech

Z karlovarské školy jezdí do Ostrova dvacet žáků a studentů různých oborů. Líbí se jim, že si zde mohou vybírat z mnoha různých oborů. Další studenti míří do Karlovarského kraje na praxi ze sousedního Chomutovska. Jedná se o studenty oboru zdravotnický asistent, nově praktická sestra.

Svou praxi v letošním létě absolvovala v Ostrově také Veronika Parimuchová, studentka fyzioterapie na Západočeské univerzitě v Plzni, a to na rehabilitačním oddělení.

„Zde jsem byla mile překvapena kolektivem fyzioterapeutů, a to jejich přístupem nejen k pacientům, ale i ke mně jako k nováčkovi v oboru. Dostala jsem šanci, seznámit se se speciálními metodami, které využíváme ve fyzioterapii, vodoléčbě či elektroléčbě,“ poznamenala Veronika Parimuchová. Po povinné praxi nakonec na oddělení zůstala na nějakou dobu pracovat i jako brigádnice.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Nadšenci zachránili zchátralý kostel u Varů, teď v něm pořádají prohlídky

Kostel svaté Anny v Sedleci se kromě oprav zvětralé omítky a nového nátěru...

Svou původní podobu získal po čtrnáctiletém úsilí zpět kostel sv. Anny v Sedlci u Karlových Varů. Obnovuje jej sdružení...

Pečovatelé lidem v Lubech a Plesné nakoupí i uklidí, zatím jen na zkoušku

Ilustrační snímek

V Lubech a Plesné na Chebsku se rozjíždí pečovatelská služba. Tamní senioři a lidé s postižením mají nově možnost...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz