Zbrojnici v Kyselce čeká demolice, aktivisté ji chtějí opravit sami

  8:35aktualizováno  8:35
V Kyselce na Karlovarsku je opět rušno kolem bývalé hasičské zbrojnice. Demoliční výměr na ni platí od jara. Památková asociace přitom tvrdí, že někdo objekt záměrně poškodil, aby jej mohl vlastník zbourat.

Objekt bývalé hasičské zbrojnice v Kyselce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zbrojnici si v uplynulých dnech prohlédli zástupci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Vypravili se do Kyselky společně s členkou dozorčí rady České komory architektů Lucií Chytilovou. Stavebně-technický stav hasičské zbrojnice však přítomné šokoval.

„Budova je ve stavu, kdy tomu někdo hodně pomohl. Někdo zasáhl do pozednice i do podhledu krokví. Vše ukazuje něčí snahu, aby se stav objektu zhoršil natolik, že jej bude muset vlastník - Karlovarské minerální vody (KMV) - po zimě strhnout,“ uvedl viceprezident asociace Martin J. Kadrman.

Bez okamžité opravy může zatékající voda narušit zdivo

Podle Lucie Chytilové není destrukce stavby samovolná. Architektka upozorňuje, že pokud nedojde k okamžité nápravě a uvedení do původního stavu, začne voda zatékat do interiéru zbrojnice, zejména do její zděné konstrukce. Bude následovat rozrušení pojiva zděných konstrukcí, což povede k celkové destrukci zdiva.

„Tvrzení ASORKD o stavu zbrojnice je hrubá lež. Na budově zbrojnice nedošlo k žádnému poničení a nehrozí zřícení střechy,“ reagoval mediální zástupce KMV  Pavel Novák. Vychází mimo jiné z fotografie, kterou letos na jaře pořídila památková asociace.

„Zbrojnice je stále ve stejném stavu. Pravidelně ji prohlíželi památkáři z magistrátu. Nezaznamenali na objektu jakékoli zásahy, které by mu snad měly uškodit,“ stojí si na svém Pavel Novák.

Letos na jaře zachránil zbrojnici před demolicí předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský.

Dal KMV ultimátum - buď on, nebo zbrojnice. „A ultimátum platí i nyní. Hlavní otázkou je získání budovy od KMV. Zatím se k tomu nemají,“ sdělil Vladimír Lažanský.

V hasičské zbrojnici je plánované malé muzeum. Jestli v něm přece jen bude hasičská technika z dob mocnářství, to podle památkové asociace záleží na tom, jak si KMV pospíší s bouráním.

„Demoliční výměr nabyl právní moci letos na jaře. Nemovitost majitel může podle zákona zbořit do dvou let. Když to neudělá, neužije svého práva. Pokud budou chtít KMV bourat později, musí být ale zahájeno nové řízení,“ vysvětlil viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman.

Asociace oznámila, že ji lidé vyzývají ke koupi plachty, zastřešení zbrojnice a dozdění vybraných částí.

„Panuje zde ale obava, že by KMV zbrojnici strhly. Pokud se ale pan Lažanský s majitelem minerálních vod donem Pasqualem v brzké době nedohodnou na řešení situace, nevylučujeme, že se obyčejní lidé chopí nářadí a půjdou objekt zabezpečit sami,“ prorokuje vedení ASORKD.

A odpověď protistrany? Diví se, že zatímco až dosud ASORKD kvůli zakrývání objektů plachtami dlouhodobě kritizovala dřívějšího vlastníka budov, dnes tento způsob provizorního zakrytí považuje naopak za natolik vhodný, že je ochotna kvůli němu vstupovat na soukromé pozemky a zasahovat do cizího majetku.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Další z rubriky

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Výstavu vězeňského umění ovládl relikviář vyrobený v Horním Slavkově

Haptický model relikviáře svatého Maura.

První místo v umělecké kategorii si z polského Sztumu, kde se uskutečnila mezinárodní soutěž vězeňského umění, odvezl...

Kánoe spadla z vozíku na dálnici, za pár minut ji někdo ukradl

Neznámý zloděj využil situace a z dálnice D6 ukradl kánoe tohoto typu.

Jen pár minut stačilo, aby jedna z karlovarských půjčoven lodí přišla o dvoumístnou kánoe. Zloděj ji bleskově ukradl z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz