Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie Česká Lípa

Zbraní v kraji přibývá, o posudky psychiky majitelů nikdo nestojí

  • 0
V Karlovarském kraji je 7 780 držitelů zbrojního průkazu. V loňském roce jich 196 přibylo. Ve čtyřech případech lidé o zbrojní pas přišli. Celkem je v regionu 19 223 zbraní.

V celorepublikových statistikách je to nejméně ze všech krajů.

Podle Jiřího Hynka, ředitele Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, souvisí počet zbraní s životní úrovní. „Pořídit si standardní pistoli stojí minimálně 20 tisíc korun. Několik dalších tisíc zaplatí člověk na poplatcích potřebných k vyřízení samotného zbrojního průkazu. Středočeši mají víc peněz, zejména v oblastech kolem hlavního města, takže to pro ně není takový problém,“ řekl v narážce na Středočeský kraj, kde je naopak zbrojních průkazů nejvíce.

Také v Karlovarském kraji se policisté setkávají s případy, kdy zbrojní průkaz musí odebrat ze zdravotních důvodů. Za poslední čtyři roky to bylo čtyřikrát.

„Psychické problémy držitele zbrojního průkazu byly důvodem k jeho odebrání ve třech případech,“ uvedla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. 

Loni pak podle jejích slov nepochodili čtyři žadatelé o vydání zbrojního průkazu. „Ve smyslu zákona o zbraních totiž nebyli bezúhonní,“ doplnila.

„Konkrétní důvody ztráty zdravotní způsobilosti ale mnohdy ani nezjistíme,“ konstatovala Týřová. Praktičtí lékaři, kteří o tom rozhodují, totiž podle jejích slov v posudku uvádějí pouze to, zda je osoba držitele způsobilá, případně za jakých podmínek.

Psychiatři chtějí důkladnější kontroly

Bylo by dobré, kdyby se na psychické zdraví žadatelů o zbrojní průkaz kladl větší důraz,“ uvedl psychiatr Karel Moravec. Problém je ale v tom, že odborník na lidskou psychiku vidí jenom takříkajíc fotografii stavu žadatele.

„My bychom ale potřebovali spíš filmový pás. Jedna věc jsou totiž psychické poruchy. Tam je jasné, že takový člověk nemá šanci zbrojní průkaz získat. Jenomže pak jsou stavy, které nemocí nejsou. Vlivem mnoha různých faktorů dojde ke zkratu, při němž člověk něco provede. Popere se, někomu vynadá nebo jenom praští do stolu. A je klid. Bezprostředně před tím by u takového člověka psychiatr zjistil skrytou agresivitu, ale po jejím vybití už nikoliv,“ konstatoval psychiatr. 

Před 1. červencem loňského roku vydávali policisté zbrojní průkaz na pět let. Od tohoto data se platnost dokladu prodloužila na deset roků.

„Zkoušku z odborné způsobilosti přitom musejí zájemci o zbrojní průkaz skládat pouze při jeho získávání, případně při rozšíření o další skupiny,“ podotkla policejní mluvčí. Pravidelné přezkoušení po držitelích zbrojních průkazů zákon nevyžaduje. Obdobně, jako u řidičských průkazů.

„Jako psychiatři bychom byli rádi, aby se informace o tom, kdo má zbrojní průkaz, dostaly do našich rukou. Jenomže v tomto ohledu panuje vakuum, a já nevím, jak by se dalo naplnit. Za posledních pět let si například nevybavuji ani jeden případ, kdy bych psal posudek na žadatele o povolení nosit zbraň,“ dodal Karel Moravec.