Obavy ze šikany nebo z toho, že nesplní leckdy nereálná očekávání svých rodičů, často vedou děti k tomu, že raději než do školních lavic zamíří někam jinam. Nebo jednoduše zůstanou doma. (Ilustrační snímek)

Obavy ze šikany nebo z toho, že nesplní leckdy nereálná očekávání svých rodičů, často vedou děti k tomu, že raději než do školních lavic zamíří někam jinam. Nebo jednoduše zůstanou doma. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Záškoláctví města v kraji netolerují. Rodičům hrozí pokuty i vězení

  • 0
Deset neomluvených nebo sto omluvených hodin je v Aši signálem pro úředníky, aby zbystřili. Na děti, kterým se do školy příliš nechce, se zaměřili pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví ašské radnice. Výsledkem je mimo jiné osm návrhů na odebrání dětí rodičům a jejich umístění do dětského domova.

"V dalších případech podali úředníci šest návrhů na zahájení přestupkového řízení, dva návrhy na zahájení trestního stíhání pro trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže a čtyři návrhy na odebrání sociálních dávek rodičům," shrnul mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

S chozením za školu se potýkají i další města. "V Sokolově se záškoláctvím v první řadě zabývá konkrétní škola. Na řešení problému se podílí třídní učitelé, výchovní poradci a preventisté. Spolupracují také pracovnice orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) městského úřadu," uvedl sokolovský místostarosta Ladislav Sedláček.

Jestliže se ani poté školní docházka dítěte nezlepší, problematiku přebírá OSPOD. S rodinou naváže kontakt, jsou nastavena pevná pravidla, odborníci s dítětem vedou výchovně motivační pohovory. V mnoha případech tato opatření postačují.

"Pokud se ale míjí účinkem, podává OSPOD podnět k projednání přestupku k právnímu odboru radnice. V rámci přestupkového řízení pak může být uložena pokuta, a to až do výše 3 000 korun pro každého z rodičů. V případě, že se ani poté situace nezlepší, je podán podnět policii na zahájení trestního stíhání. Rodičům v takovém případě hrozí i vězení," upozornil Sedláček.

Rekordní absenci zaznamenali v Chebu

V Karlových Varech sice počet dětí, které mají problémy s docházkou, klesá, přesto jej neberou na lehkou váhu. "Dle předpisů řeší záškoláctví až od hranice 26 neomluvených hodin během školního roku. Informace o méně meškajících žácích se k nám nedostanou, tyto případy řeší každá škola sama," sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

V Chebu se záškoláctvím školy zabývají, když u dítěte evidují 10 a více neomluvených hodin. "Pokud samy neuspějí a záškoláctví již přesáhne 25 hodin, oznamují věc sociálnímu odboru," uvedla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Právě v Chebu zaznamenali v minulém školním roce rekordní absenci. Dvojici sourozenců kantoři napočítali stovky neomluvených hodin. Chlapec jich měl na konci školního roku 150, sestra ho dokonce dvojnásobně překonala. Jejích 305 neomluvených hodin trhlo rekord školního roku v Karlovarském kraji (více čtěte zde).

Důvodů, proč dítě přestane chodit do školy, je podle dětské psycholožky Václavy Humheyové více. "Může se stát, že se školák obává šikany, nebo jsou pro něj přitažlivější jiná lákadla. Za záškoláctvím mohou být i přehnané požadavky rodičů na prospěch," vysvětlila Humheyová. Svou roli může podle psycholožky sehrát i nedostatečný příklad v rodině.