Přátelé ze skříně a Vernisáž. Chebské divadlo čeká dvojitá premiéra

  8:45aktualizováno  8:45
Další premiéry v této sezoně uvede Západočeské divadlo v Chebu. Poprvé se ovšem diváci vydají nikoli do hlavní historické budovy divadla, ale do komorního prostoru studia d, kde se dnes a v sobotu uskuteční premiéry krátkých her Přátelé ze skříně a Vernisáž.

Krátká hra Vernisáž, jejíž premiéru chystá Západočeské divadlo v Chebu. | foto: Michal Mráka, ZDCH

Podle režiséra Jiřího Bábka jsou to dvě absurdní vtipné démonologické studie lidského chování.

„Postavy v obou hrách jsou k smíchu, ale jsou to zároveň lidé, kteří mohou být velmi nebezpeční. Diváci by se určitě měli přijít podívat i proto, že Přátelé ze skříně Gabora Rassova jsou v České republice uváděni na profesionální scéně úplně poprvé a Vernisáž Václava Havla je neopomenutelnou součástí naší dramatické literatury,” dodal režisér.

Přátelé ze skříně, které napsal francouzský dramatik Gabor Rassov, jsou poměrně čerstvou novinkou, vydáni byli v roce 2010.

„Autor si pohrává s myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby si běžný manželský pár mohl v katalogu vybrat a zakoupit přátele, které by pak choval doma ve skříni a vytahoval je pokaždé, kdy by pocítil potřebu společenského kontaktu či zábavy,” vysvětlila dramaturgyně Martina Pokorná.

Po přestávce bude k vidění nové nastudování Vernisáže, dnes už klasické aktovky Václava Havla z roku 1975, v níž snobští manželé hostí svého přítele, disidenta Bedřicha, aby mu ukázali, jak by mohl žít, kdyby se jen trochu víc snažil.

Kombinace obou titulů nebyla zvolena náhodou. „Přestože dobu jejich vzniku dělí více než 40 let a přestože jedna se odehrává v blízké budoucnosti a druhá v minulosti, obě hry svědčí o tom, že určité principy a lidské vlastnosti se nemění. Ztráta schopnosti pěstovat přátelské vztahy jako daň za odlidštěnost, blahobyt a komercionalizaci doby není jen výsadou posledních let,” dodala Pokorná.

Obě hry spojuje také žánr absurdní komedie, který slibuje inteligentní, hořkosladký humor.

Fotogalerie

„V každé z těch dvou her je nějaký konzumní manželský pár, který neustále řeší, co si o něm lidé myslí. V obou hrách je přítomná jakási lidská obludnost, která se prodere z postav ven ve chvíli, kdy k tomu dostane příležitost,” uvedla herečka Pavla Janiššová, která se objeví v obou hrách jako součást ústředního manželského páru.

Protože se jedná hned o dvojnásobnou premiéru a v obou inscenacích si zahrají ti samí herci, zkoušení bylo časově velmi náročné.

„Nazkoušet dvě hry je jako zkoušet ve dvou divadlech zároveň. Hodně času jsme věnovali samotnému čtení obou textů, rozebírali jsme si všechny možné psychologické motivy postav a co všechno se skrývá pod jednotlivými replikami,” popsala Janiššová.

„Na zkoušení jsme se ale velmi těšili, vše probíhalo ve velmi přátelské a pohodové atmosféře a věříme, že se to podepíše i na výsledku. Diváci se mají na co těšit,” doplnil Petr Németh, který na jevišti představí jednoho zakoupeného přítele ze skříně i Bedřicha z Vernisáže.

V Přátelích ze skříně diváci na scéně uvidí kromě Pavly Janiššové a Petra Németha také Davida Beneše a Vladimíru Vítovou. Ve Vernisáži si pak zahrají pouze první tři jmenovaní. Režie se ujal Jiří Bábek, který v chebském divadle v uplynulé sezoně nazkoušel divácký hit, muzikál Miluju tě, ale… Výtvarné pojetí si na starost vzala scénografka Ľubica Bábek-Melcerová.

Po dvojici premiér bude nová inscenace v chebském studiu d k vidění ještě ve čtvrtek 23. a ve středu 29. května, v sobotu 1. a v pátek 21. června, a to vždy od 19 hodin.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Najdete na iDNES.cz