Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Po Ptačí zůstaly jen zarostlé zídky, po válce se obec nepodařilo dosídlit

  9:45
Na stopy ztracené civilizace lze narazit na mnoha místech Karlovarska, nejčastěji v horských oblastech Slavkovského lesa a Krušnohoří. Jedním takovým je místo, kde ještě před 75 lety stávala obec Ptačí.

Nedaleko Šindelové, kousek nad osadou Krásná Lípa, bývala kdysi obec Ptačí. V roce 1939 tam napočítali 114 stavení, ve kterých žilo 363 obyvatel. Dnes Ptačí připomíná jen několik artefaktů. | foto: Jiří Linhart

Pro člověka, který se dovede dívat, není nesnadné je najít – zanikající cesty uprostřed lesů a luk vedoucí odnikud nikam, desítky metrů kamenných mezí lemujících políčka, na kterých už dávno nikdo nic nepěstuje, zplanělé ovocné stromy v prolukách jehličnatého lesa a hromady kamení, které bývaly ještě před tři čtvrtě stoletím lidskými sídly. 

Člověka, který se vydá do sokolovské části Krušných hor po silnici ze Šindelové na Přebuz, může asi kilometr nad osadou Krásná Lípa zaujmout vpravo od cesty stojící starý kamenný milník. Dnes se po obou stranách silnice rozprostírají jen les a pastviny a musíme nahlédnout do starých map, abychom zjistili, že ten žulový milník stával na odbočce ze silnice do osady Vogeldorf. 

Dnes tam už žádná cesta nevede, ostatně ani není, kam by vedla, poněvadž osada Vogeldorf nenávratně zmizela. Zaniklá osada Vogeldorf stávala východně od dnešní silnice zhruba uprostřed pětihektarové louky, které se svými 827 metry nadmořské výšky dominuje Ptačí hora. Ta se dřív jmenovala Hüttenberg, snad podle toho, že tady byla od poloviny 16. století v provozu sklářská huť (výroba v ní skončila po třicetileté válce). 

Kolem dokola a nejspíš i na temeni tohoto nevýrazného kopce se rozkládala vesnice, která sice nikdy nebyla bůhvíjak velkým sídlem, ale taky to nebyla žádná samota – v roce 1939 tu napočítali 114 stavení, ve kterých žilo 363 obyvatel.

Život tady určitě nebyl lehký, zemědělství moc nevynášelo, práce v lese taky nebyla extra výnosná, a tak chlapi docházeli za výdělkem do železáren v Šindelové a Rotavě a ženské zase do česárny vlny v Nejdku. Na přilepšenou měli domácí výrobu – soustružení perleti, krajkářství a chov kanárků. Ve statistikách z roku 1939 se ve Vogeldorfu uvádí 56 lidí zaměstnaných v zemědělství, 112 v průmyslu, 16 v obchodech a 52 v různých řemeslech. 

Uživily se tu nicméně tři hostince, dva obchody, mlýn s pekařstvím a své zboží sem dodávali i dva přespolní pekaři a jeden řezník. V pestré paletě řemeslníků najdeme dva truhláře, tesaře, dva zedníky, jednoho ševce, jednoho příštipkáře a krejčího pro muže i ženy. O společenský život se staraly sbor dobrovolných hasičů, střelecký spolek a dvanáctičlenná dechovka s kapelníkem Rudolfem Möschlem.

Na osudu obyvatel se podepsal poválečný odsun

V kronice obce je jako významný den zaznamenaný 5. únor 1930, kdy zde musel nouzově přistát aeroplán letecké školy z Schleißheimu poblíž Mnichova; dvouplošník s registračním číslem D 1584 dosedl na zem v 10:15 necelých 200 metrů od školy.

Možná i zde žili před válkou nějací nacisté, politicky byla ale obec dost vlevo. Při posledních volbách před válkou tady jednoznačně zvítězili komunisté, kteří dostali 46,5 procenta hlasů, dalších 16,3 procenta voličů dalo hlas sociálním demokratům a jen 37,2 procenta volilo henleinovce. Bez ohledu na svoje přesvědčení ovšem museli muži z Vogeldorfu do války, kde jich z 90 odvedených do wehrmachtu 30 padlo, a ti, kteří se po válce vrátili, byli i se svými ženami, dětmi a starými rodiči z rodných chalup nelítostně vyhnáni. Takové holt bylo 20. století…

Poválečný odsun se neblaze podepsal nejenom pod osudy obyvatel Vogeldorfu. Obec, která byla po válce přejmenovaná na Ptačí, se nikdy nepodařilo dosídlit a během pár let zpustla a zanikla. Zůstaly tu jen pomalu zarůstající zídky, poskládané na mezích bývalých políček z kamenů, které po staletí ze země vyorávaly pilné ruce zdejších hospodářů, na několika místech se pak dochovaly zbytky základů jejich chalup a tu a tam ještě rostou dávno už zplaněné ovocné stromy. 

Naprostý klid, který tu panuje, ruší jen zpěv ptáků, kteří prý tomuto místu dali jméno – údajně se sem slétali proto, že tady hojně rostly mimořádně chutné jeřabiny.

Jedinou zachovanou památkou na někdejší osídlení tohoto místa můžeme najít asi 600 metrů na západ od Ptačí hory v lese na opačné straně silnice. Při dnes už zaniklé cestě z Vogeldorfu k rovněž již zaniklé samotě Stahlerovy domy stojí na okraji paseky způsobené nedávnou lesní kalamitou krásná Boží muka. Hranolovitý sloupek s kapličkou, ve které býval svatý obrázek, jetelovým křížkem na vrcholu a vyrytým letopočtem 1680, považovali místní lidé za „morový kříž“ (Pestkreuz), a také v současné české literatuře je uváděný jako „sloup postavený na památku rodiny, která zemřela na mor“, případně jako „svědectví jedné z lidských tragédií, při níž vymřela část obyvatel Krásné Lípy“. 

Mor sice v roce 1680 v Čechách řádil, zdejšího kraje se ale nejspíš nedotkl. Archivy a matriky zemřelých v té době v okolí Krásné Lípy žádnou tragédii s větším počtem nebožtíků neuvádějí.

Dnes je oblast kolem Ptačí hory po většinu roku oázou klidu a míru, pravděpodobnost, že tady někoho potkáte, se limitně blíží nule. Jen občas se tu scházívá podivná subkultura lidí, kteří se vyžívají v kraválech technoparty, a to prý si stěžují i lidé v pět kilometrů vzdálené Rotavě.

Autor:
  • Nejčtenější

Extraliga zná čtvrtfinalisty. Liberec otočil v prodloužení, Olomouc zdolala Vary

Úterní večer zakončil extraligové předkolo a dokonal seznam čtvrtfinalistů. Hokejisté Liberce po bláznivém vývoji...

Na hlavním tahu z Karlových Varů do Prahy se srazilo 13 aut, tři lidé se zranili

Všechny složky IZS zasahovaly u hromadné dopravy v Bochově na Karlovarsku. Podle prvních informací zde krátce před 17....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

GIBS viní policistu z úmyslného zapálení lesa, muž je zároveň hasičem

Kvůli úmyslnému zapálení lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů z loňského srpna je vyšetřován policista, který je...

Stavba nových úseků dálnice D6 pokračuje, blíží se ke Karlovarskému kraji

Podle harmonogramu pokračuje výstavba dálničního spojení D6 mezi Karlovými Vary a Prahou. Živo je aktuálně především v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpívající fontána v Mariánských Lázních se dočká ozdravné kúry po 37 letech

Zpívající fontánu, jednu z atrakcí Mariánských Lázní, čeká ozdravná kúra. Dotkne se technologie, rozvodů i samotného...

Na rekonstrukci vily Taormina nemá město peníze, raději ji prodá

Zastupitelé města Mariánské Lázně se rozhodli nepokračovat v plánu přestavět prázdnou vilu Taormina na bytový dům....

V Ostrově chtějí zakopat kontejnery na odpad pod zem, začnou u kláštera

Částečně pod zem chtějí přemístit kontejnery na odpad v Ostrově. V rámci pilotního projektu radnice vybuduje tři...

Karlovarský kraj si bude vybírat stavbu roku, loni putovalo ocenění do Lokte

Obnovený prostor vývěru Vřídla, nový Festivalový most či náplavka Ohře. To jsou některé realizované projekty, které...

VIDEO: Zdrogovaný řidič policistům ujížděl na prázdných pneumatikách

Ani zastavovací pás nezabránil osmatřicetiletému řidiči, aby neujížděl policistům, kteří ho pronásledovali po dálnici...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...