Popadané kmeny tak nebudou v létě ohrožovat projíždějící vodáky. Na Ohři jich ročně vyráží desítky tisíc.
"Naše práce měla i další užitek. Práci na smlouvu dostali nezaměstnaní lidé do 26 let věku, kteří jsou naší cílovou skupinou. Jedná se většinou o sociálně vyloučené lidi, kteří přišli z výchovně nápravných a jiných zařízení. Získali tak novou pracovní zkušenost a naučili se zacházet s motorovou pilou ve zvlášť náročných podmínkách," řekl ředitel a projektový manažer obecně prospěšné společnosti Srdce a čin Petr Beránek.
Pracovníci dostávali z řeky popadané stromy, které se vyvrátily erozí nebo silným větrem. Některé kmeny museli rozřezávat přímo ve vodě, aby je vůbec vytáhli na břeh. Tak hodně bylo dřevo nasáklé.
Pracovní parta zvládla z řeky vytáhnout zhruba dvacet pět kmenů. Na všechno však lidská síla nestačila.
"Když jsme si obhlíželi terén, spatřili jsme uprostřed řeky pneumatiku. Nejprve jsme si mysleli, že s ní pohneme. To jsme ale ještě netušili, že je ve vodě celé kolo - dvojmontáž i s ocelovým diskem. A to i s vodou uvnitř váží asi čtvrt tuny," odhadl jeden z pracovníků Jiří Siváň.
Když mu proud podtrhl nohy, tak se na vlastní kůži přesvědčil, že voda je živel s obrovskou silou a člověk k ní musí mít neustále velký respekt. "Z ničeho nic jsem ztratil rovnováhu a už jsem se koupal. Jo, měl jsem si dávat větší pozor," podotkl Siváň.
Nejčastěji se řeky čistí po zimě
Likvidaci vývratů zadal na smlouvu o dílo karlovarský závod státního podniku Povodí Ohře. "Budeme velmi rádi, když dostaneme od povodí zakázku na Ohři či dalších tocích. Práci se budeme opět snažit poctivě odvést," uvedl Petr Beránek.
Nejčastější zásahy bývají zejména na jaře, kdy opadnou zvýšené průtoky vody po tání sněhu. Během zimy se nashromáždí mnoho odpadu, který se spolu s táním dostane do koryt vodních toků. A všechny překážky je potřeba odklidit.
"Kromě vlastního přičinění vítáme i často pravidelnou aktivitu různých skupin lidí, kteří mají bohulibé pohnutky pomoci s úklidem nepořádku," uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.