Kynžvart se přenese do doby kancléře Metternicha. Zámek dostal k Vánocům

  18:06aktualizováno  18:06
Neobvyklé vánoční prohlídky chystá na následující adventní víkend zámek Kynžvart na Chebsku. Návštěvníci se přenesou do doby kancléře Metternicha, ochutnají svařené víno a vánoční cukroví, mohou obdivovat stromky nazdobené v nejrůznějších stylech nebo si vyzkoušet lití olova.

Zámek Kynžvart | foto: Martin Stolař, MAFRA

Návštěvníci si také odnesou malý dárek. V průběhu akce, která se uskuteční v sobotu 8. prosince, tak budou atmosféru zámku vnímat všemi smysly.

„První prohlídku plánujeme ve 13 hodin, další budou následovat vždy po hodině. V 18 hodin na ně naváže adventní koncert sboru Rozmarýnek z Mariánských Lázní,“ upřesňuje kastelán zámku Ondřej Cink.

Objekt bude slavnostně vyzdobený, jako by se chystal na příjezd kancléře. Návštěvníci uvidí mimo jiné osvětlené zlacené nástolníky, které jsou chloubou letošní sezony.

„To je unikát, který není běžně na zámcích k vidění. Zůstává sice součástí expozice, ale nyní jej lidé uvidí ve slavnostním osvětlení, jako při nejvýznamnějších akcích. Letos bude nástolník zářit ve světle svíček ještě jednou, a to o silvestrovských prohlídkách. V příštím roce budeme slavnostním osvětlením šetřit,“ láká kastelán.

Doplnil, že nebude chybět šest vánočních stromků upravených v nejrůznějších stylech, u kterých zahrají scénky členové plzeňského divadla Elements.

Fotogalerie

„Při prohlídkách návštěvníky seznámíme s tím, jak vypadaly Vánoce na šlechtickém sídle, ať už ve Vídni nebo na venkovských zámcích. Ústředním motivem prohlídek bude připomínka, že kancléř Metternich dostal v roce 1816 od svého otce zámek Kynžvart jako vánoční dárek. O dva roky později, po smrti svého otce, se stal majitelem celého panství. Zamýšlíme se nad tím, jaké to asi bylo dostat takový dar,“ konstatuje kastelán.

Prohlídky na zámku mají za cíl poněkud vybočit z předvánočního shonu a nabídnout lidem alespoň krátké zastavení, chvíli pohody a klidu.

„Proto také hned u vjezdu nabídneme svařák nebo nealkoholický punč, později cukroví a nakonec i malý dárek, který každý najde pod naším největším stromem ve společenském sále. Návštěvníci se také dozvědí i něco o tradičních zvycích, budou si moci vyzkoušet lití olova. V zámeckých interiérech je to samozřejmě připravené tak, aby to bylo zcela bezpečné,“ ujišťuje Cink.

Podle jeho slov letos prožil zámek mimořádnou sezonu, kdy vyvrcholilo hned několik aktivit. „V květnu jsme pořádali konferenci nazvanou Ve spárech nebo v péči Metternicha, následovala úspěšná výstava o tajemství společenského vzestupu rodu Metternichů a kurzy diplomacie vedené Ladislavem Špačkem, které měly vynikající ohlas a byly opravdu hojně navštěvované. Vyvrcholením sezony pak byla Hradozámecká noc, kdy se zámek Kynžvart stal hlavním stanem a vlajkovou lodí celorepublikové akce. To k nám přišlo přibližně 1 500 návštěvníků,“ vypočítává kastelán Cink.

Podle něj přispěla k věhlasu Kynžvartu a tedy i ke zvýšené návštěvnosti, která je v současné době přes 43 tisíc platících příchozích, i vzácná kynžvartská daguerrotypie, která byla před několika měsíci zapsána na prestižní seznam UNESCO. Nyní je vystavena v Národním technickém muzeu v Praze.

Do dvou let by měla na Kynžvartu vzniknout nová expozice. Poté by se památka mohla vrátit domů a být trvalou součástí kynžvartských sbírek. Na projekt získal zámek Kynžvart od Karlovarského kraje dotaci 300 tisíc korun.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz