Hradozámecká noc vyvrcholí na Kynžvartu, lidé uvidí unikátní stolování

  9:09aktualizováno  9:09
Hradozámecká noc letos vyvrcholí na Kynžvartu. Sídlo knížete Metternicha představí v evropské premiéře slavnostní tabuli s unikátní zlacenou stolní soupravou a nabídne zábavu pod širým nebem.

Zámek Kynžvart představí o Hradozámecké noci slavnostní Metternichovskou tabuli s unikátní zlacenou stolní soupravou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Brokátové ubrusy se zlatým lemováním, křišťálové sklenky, stříbrné příbory a vzácný porcelán zdobený erby rodu Metternichů. K tomu plápolající svíce, záplava květin a na talířích chutné delikatesy.

 A samozřejmě zlatý hřeb prostřené tabule, stolní souprava se zrcadly a nástolními ozdobami, vyrobená z bronzu a silně zlacená pravým zlatem. Tak nějak mohl vypadat slavnostní honorární banket, který by pro císaře Ferdinanda V. pořádal v září 1835 kníže Metternich.

Lidé si unikáty budou moci prohlédnout poprvé po více než 180 letech v průběhu 9. ročníku Hradozámecké noci, kdy je hlavním hostitelem v rámci celé republiky zámek Kynžvart.

V kraji se do akce zapojí i zámek Valeč, v celé republice to však bude bezmála stovka památek, které v noci z 25. na 26. srpna otevřou zcela mimořádně své brány veřejnosti. Odpolední program pro děti začíná na Kynžvartu v 15 hodin, večerní v interiérech zámku ve 20 hodin.

Fotogalerie

„Právě slavnostní banket s bohatě prostřenými stoly, na nichž se zatřpytí originální nástolní soupravy, bude hlavním tahákem nočních komentovaných prohlídek s podtitulem Hostem u knížete Metternicha. Návštěvníci uvidí nejen originální doplňky, které Metternichové dostali od francouzského krále Ludvíka Filippa a později od měst Brusel a Paříž, ale seznámí se i s tím, jak se na aristokratickém knížecím dvoře v 19. století stolovalo,“ uvedl kastelán Kynžvartu Ondřej Cink.

Zámek tak ožije atmosférou, kterou zažívali účastníci vrcholných diplomatických událostí nebo významných šlechtických sňatků.

Program bude i venku

Kromě komentovaných prohlídek, které potrvají až do půlnoci, si lidé budou moci užít i celovečerní volně přístupný open air program na čestném prostranství zámku. Na diplomatické služby svých předků tu zavzpomínají Jana Germenis – Hildprandt, spolumajitelka zámku v Blatné a prezidentka Asociace majitelů hradů a zámků, a Hugo Mensdorff – Pouilly, spolumajitel zámku v Boskovicích.

Do roku 1964, kdy se na zámku Kynžvart natáčel film Kdyby tisíc klarinetů, přenese diváky Pavlína Filipovská, která vedle skladeb z muzikálu zazpívá i další hity zlaté éry Divadla Semafor. Zájemci budou moci filmový muzikál, který se natáčel podle scénáře Jiřího Suchého, také na místě zhlédnout.

Dekorace, ale i opravdové dobroty

Přestože ovocné rosoly, čokoládové pralinky, makronky a další vybrané lahůdky na prostřených stolech v zámku slouží jen k dekoraci a jíst se nedají, návštěvníci zkrátka nepřijdou. Ochutnat budou moci zvěřinové speciality, které připravil šéfkuchař Michal Váňa z pražské restaurace U Modré kachničky.

Chybět nebude pivo Metternich Knížecího pivovaru Plasy. Své kuchařské umění předvede šéfkuchař pětihvězdičkové pražské restaurace Alcron Jakub Černý, someliér Jaroslav Procházka seznámí přihlížející s pravidly, jež souvisejí s podáváním pravého šampaňského nebo francouzského koňaku.

Na své si přijdou i děti. Pro ně připravili lektoři Národního památkového ústavu řadu herních aktivit. Kromě pohádkových prohlídek zámku si budou moci vyrobit dárek do Metternichova kabinetu kuriozit nebo zkusit podepsat zprávu kancléře pravým husím brkem. Odměnou jim bude Metternichův metál.

Po celý den bude zámek obležen pravým napoleonským vojenským ležením. Vojáci v dobových uniformách předvedou každou hodinu vojenskou parádu.

Pořadatelem Hradozámecké noci je Národní památkový ústav.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Nemoci, řídká polévka, vši. Stoletá žena vzpomíná na lágr ve Svatavě

Iryna Mychailivna Shulová na místě někdejšího koncentračního tábora ve Svatavě...

Hladu, nemocem, vyčerpávající práci a nelidskému zacházení čelily ženy v koncentračním táboře Svatava na Sokolovsku....

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

Najdete na iDNES.cz