Hradozámecká noc vyvrcholí na Kynžvartu, lidé uvidí unikátní stolování

  9:09aktualizováno  9:09
Hradozámecká noc letos vyvrcholí na Kynžvartu. Sídlo knížete Metternicha představí v evropské premiéře slavnostní tabuli s unikátní zlacenou stolní soupravou a nabídne zábavu pod širým nebem.

Zámek Kynžvart představí o Hradozámecké noci slavnostní Metternichovskou tabuli s unikátní zlacenou stolní soupravou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Brokátové ubrusy se zlatým lemováním, křišťálové sklenky, stříbrné příbory a vzácný porcelán zdobený erby rodu Metternichů. K tomu plápolající svíce, záplava květin a na talířích chutné delikatesy.

 A samozřejmě zlatý hřeb prostřené tabule, stolní souprava se zrcadly a nástolními ozdobami, vyrobená z bronzu a silně zlacená pravým zlatem. Tak nějak mohl vypadat slavnostní honorární banket, který by pro císaře Ferdinanda V. pořádal v září 1835 kníže Metternich.

Lidé si unikáty budou moci prohlédnout poprvé po více než 180 letech v průběhu 9. ročníku Hradozámecké noci, kdy je hlavním hostitelem v rámci celé republiky zámek Kynžvart.

V kraji se do akce zapojí i zámek Valeč, v celé republice to však bude bezmála stovka památek, které v noci z 25. na 26. srpna otevřou zcela mimořádně své brány veřejnosti. Odpolední program pro děti začíná na Kynžvartu v 15 hodin, večerní v interiérech zámku ve 20 hodin.

Fotogalerie

„Právě slavnostní banket s bohatě prostřenými stoly, na nichž se zatřpytí originální nástolní soupravy, bude hlavním tahákem nočních komentovaných prohlídek s podtitulem Hostem u knížete Metternicha. Návštěvníci uvidí nejen originální doplňky, které Metternichové dostali od francouzského krále Ludvíka Filippa a později od měst Brusel a Paříž, ale seznámí se i s tím, jak se na aristokratickém knížecím dvoře v 19. století stolovalo,“ uvedl kastelán Kynžvartu Ondřej Cink.

Zámek tak ožije atmosférou, kterou zažívali účastníci vrcholných diplomatických událostí nebo významných šlechtických sňatků.

Program bude i venku

Kromě komentovaných prohlídek, které potrvají až do půlnoci, si lidé budou moci užít i celovečerní volně přístupný open air program na čestném prostranství zámku. Na diplomatické služby svých předků tu zavzpomínají Jana Germenis – Hildprandt, spolumajitelka zámku v Blatné a prezidentka Asociace majitelů hradů a zámků, a Hugo Mensdorff – Pouilly, spolumajitel zámku v Boskovicích.

Do roku 1964, kdy se na zámku Kynžvart natáčel film Kdyby tisíc klarinetů, přenese diváky Pavlína Filipovská, která vedle skladeb z muzikálu zazpívá i další hity zlaté éry Divadla Semafor. Zájemci budou moci filmový muzikál, který se natáčel podle scénáře Jiřího Suchého, také na místě zhlédnout.

Dekorace, ale i opravdové dobroty

Přestože ovocné rosoly, čokoládové pralinky, makronky a další vybrané lahůdky na prostřených stolech v zámku slouží jen k dekoraci a jíst se nedají, návštěvníci zkrátka nepřijdou. Ochutnat budou moci zvěřinové speciality, které připravil šéfkuchař Michal Váňa z pražské restaurace U Modré kachničky.

Chybět nebude pivo Metternich Knížecího pivovaru Plasy. Své kuchařské umění předvede šéfkuchař pětihvězdičkové pražské restaurace Alcron Jakub Černý, someliér Jaroslav Procházka seznámí přihlížející s pravidly, jež souvisejí s podáváním pravého šampaňského nebo francouzského koňaku.

Na své si přijdou i děti. Pro ně připravili lektoři Národního památkového ústavu řadu herních aktivit. Kromě pohádkových prohlídek zámku si budou moci vyrobit dárek do Metternichova kabinetu kuriozit nebo zkusit podepsat zprávu kancléře pravým husím brkem. Odměnou jim bude Metternichův metál.

Po celý den bude zámek obležen pravým napoleonským vojenským ležením. Vojáci v dobových uniformách předvedou každou hodinu vojenskou parádu.

Pořadatelem Hradozámecké noci je Národní památkový ústav.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Další z rubriky

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Na řadě běžkařských tras v Krušných horách stále leží spadlé stromy

Magistrála u Bublavy. (17. 1. 2019)

S kontrolou běžkařských tras po víkendovém sněžení a větru začali rolbaři, revírníci a zástupci společnosti První...

Najdete na iDNES.cz