V umělecké škole se učí i senioři, nejstaršímu žákovi je 72 let

  9:41aktualizováno  9:41
Že dříve narození nemohou studovat na základních školách? Omyl. Ve Františkových Lázních to jde. Tamní Základní umělecká škola Járy Cimrmana nabídla místním seniorům možnost rozšířit si obzory na Akademii umění a kultury. A už má tucet zájemců. Nejstarším žákem je dvaasedmdesátiletý Jiří Cibulka, který se učí hrát na akordeon.

„Otevřít školu pro všechny generace nám přišlo prospěšné. Můžeme tak nejen dětem, ale i starším spoluobčanům nabídnout možnost věnovat se hudbě, výtvarnému umění, tanci nebo divadlu,“ uvádí Bohumil Polívka, zástupce ředitelky františkolázeňské umělecké školy, který spolu s tamní ředitelkou Miroslavou Peškovou stojí u zrodu akademie.

„To, že jsme vytvořili skutečný prostor mezigenerační komunikace, je výhodné i pro naše žáky. Ti na chodbách potkávají seniory, kteří s nimi studují na škole umění, a získávají cennou životní zkušenost,“ míní Polívka.

Noví studenti budou mít vyučování jednou týdně a stejně jako při vysokoškolském studiu se bude jejich docházka zaznamenávat do indexu. Po dokončení tříleté akademie mohou pokračovat na dalším stupni vzdělávání.

„Největší zájem je o hudební obor. Konkrétně o hru na akordeon, keyboard, klavír, kytaru, a zpěv. Čekali jsme, že mezi staršími studenty bude nějaký houslista, dříve to byl hodně populární nástroj, ale bohužel, neobjevil se nikdo. Pak jsme otevřeli v rámci výtvarného oboru keramiku. Na tu se přihlásilo pět zájemců,“ vypočítává Polívka s tím, že podmínkou studia je bydliště ve Františkových Lázních nebo v obcích, které pod město spadají, a věk nad pětapadesát let.

„Měli jsme zájemce i odjinud, ale museli jsme je, bohužel, odmítnout. Projekt je spolufinancován ve spolupráci s městem, které platí lektory. Proto dostali přednost lidé z Františkových Lázní,“ vysvětluje. Nejstarším studentem je podle jeho slov dvaasedmdesátiletý student hry na akordeon Jiří Cibulka, kterého na akademii přihlásila manželka Jitka.

Fotogalerie

„Jak ten nápad vznikl? První Akademii kultury a umění, která vzdělává seniory v hudbě, tanci, výtvarném umění či divadle založil Jiří Stárek, ředitel ZUŠ v pražské Hostivaři. Prvotním důvodem bylo to, že chtěl zachránit svou uměleckou školu. Ta fungovala jen odpoledne a hrozilo, že bude přestěhována na některou ze základních škol a přijde tak o svoji domovskou budovu. Aby to rozhodnutí zvrátil a školu zachránil, vymyslel dopolední vyučování pro seniory. Škola tak je využitá dopoledne i odpoledne. Magistrát projekt podpořil a uvolnil finance na provoz a lektory,“ popisuje Polívka. Projekt se postupně rozšířil do dalších krajů.

V Karlovarském nabízejí Akademii pro seniory v Ostrově a nově i ve Františkových Lázních. Tady nové studenty podpořil i Zdeněk Svěrák, který je duchovním otcem Járy Cimrmana, jehož jméno škola nese.

„K našim akademikům promluvil prostřednictvím videozáznamu. Studenty pozdravil a popřál jim úspěch ve studiu. Mimo jiné řekl, že on sám dostal k 50. narozeninám klavír, ale protože neměl možnost studovat, umí dnes patnáct skladeb s chybami. Kdyby však tehdy mohl chodit do školy, uměl by 100 skladeb a bez chyby,“ dodává Polívka.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Další z rubriky

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz