Rybáři v kraji si už chystají pruty, začíná sezona plná pstruhů

  12:04aktualizováno  12:04
Po půlroční přestávce si už mohou rybáři začít chystat výbavu. V sobotu ráno odstartuje dlouho očekávaná lovná sezona pstruhů. Těch letos vysadí rybáři podobné množství jako v minulém roce.

Michal Blahůšek, předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu, s loňským úlovkem na Teplé. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Díky dobré spolupráci mezi Povodím Ohře a rybáři bude odtékat méně vody z Nechranic. To jen proto, aby bylo možné užít si lov ryb přímo z vody.

„Loni jsem si vzal na tento den dovolenou a nyní to připadá na sobotu, prostě ideál,“ netajil své nadšení chebský rybář Zdeněk Žalud, který právě kontroluje a doplňuje své rybářské vybavení.

Které ryby ještě nelze chytat

  • Ani začátek pstruhové sezony neznamená, že je možno lovit všechny druhy ryb.
  • Například lipan podhorní, ostroretka stěhovavá, parma obecná a podoustev říční jsou na pstruhových revírech hájeni až do 15. června.
  • Denní úlovek lososovitých ryb a lipana je omezen na 3 kusy.

Pro rybářské svazy začala práce už na začátku dubna. Pstruzi a siveni totiž potřebují čtrnáct dnů na to, aby se adaptovali ve svém novém působišti.

„Do našich revírů jsme zatím vysadili 230 kilogramů ryb. Podobný počet vysadili i kolegové v Božičanech a Ostrově. Na Karlovarsku tak bylo v Ohři vysazeno přibližně 700 kilogramů ryb,“ řekl předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu Michal Blahůšek.

Svobodu minimálně na rok získali i roční pstruzi obecní, kterých rybáři vysadili na 16 tisíc kusů. „Lovit se smějí až za rok, nyní mají okolo 12 - 15 centimetrů,“ přiblížil předseda karlovarské organizace.

Podobná čísla vysazených ryb hlásí i rybáři z celého regionu. Při vstupu do rybářských potřeb v kraji však poznat blížící se svátek nelze. „K nám se chodí jen pro to, co není na internetu. Ale to je všude v republice,“ postěžoval si jeden z krajských prodejců.

Důvodem, proč jsou dravci do 16. června hájení, je jejich rozmnožovací cyklus. „Štika se vytírá v březnu a dubnu, ostatní dravé ryby trochu později,“ vysvětlil Blahůšek.

Jako velký problém vidí vodohospodáři odpadky podél řek. „Nevadí jen rybářům, ale obecně všem lidem kolem řeky. Během dubna a května probíhají na mnohých místech akce na čištění břehů vodních toků a vodních nádrží,“ popsal činnosti vodáckých půjčoven, škol a jiných spolků mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Vodohospodáři následně zajišťují likvidaci nasbíraného odpadu. „Jsou to desítky tisíc korun ročně,“ překvapil Svejkovský.

Rybáře trápí i škůdci z živočišné říše. „Hlavně kormoráni, ale ti řádí především na přehradách. Na řekách nás v poslední době obtěžují bobři. Sice nežerou ryby, ale vrtají rybářům hráze, a to je problém,“ řekl ke škůdcům Blahůšek.

Letošní sezona s sebou ještě nepřinesla dlouho očekávanou novinku, krátkodobý rybářský lístek. Jeho nákupem by nemusel člověk skládat zkoušky a mohl by si jít rovnou zarybařit. Návrh však zatím čeká na schválení zákonodárci.

„I s tímto si bude muset zájemce přijít k nám pro povolenku. Jelikož se dá předpokládat, že člověk nebude chtít být členem našeho spolku, jen za jeden den zaplatí za povolenku 300 korun plus náklady na krátkodobý rybářský lístek,“ přiblížil budoucí možnost předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu.

Podle něho je to spíše nabídka pro cizince a turisty. „Pro Čecha je to nevýhodné. Lepší pro něj je, když si udělá test, který zvládnou i osmileté děti, a pořídí dlouhodobý rybářský lístek a stane se členem, má to pak výrazně levnější,“ poradil případným zájemcům Blahůšek.

Autor:

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Z nádraží na Sokolovsku ujely dva vagony, urazily sedm kilometrů

Vlakové nádraží v Chodově na Sokolovsku.

Dva nákladní vagony samovolně odjely z nádraží v Chodově na Sokolovsku. Během své zhruba pětačtyřicetiminutové cesty...

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

Student přinesl do školy krabici marihuany, prozradil se videem na síti

Ilustrační snímek

Na velké problémy si zadělal devatenáctiletý mladík z Nejdku na Karlovarsku. Nejprve své kamarádce dal dávku pervitinu,...

Najdete na iDNES.cz