Špitál v Sokolově vstoupí po úpravách do 21. století, dostane nové ARO

  14:32aktualizováno  14:32
Na přechodné nepohodlí si znovu musí zvykat pacienti a zdravotníci v Nemocnici Sokolov. Za provozu začala ve středu další část rekonstrukce za 43 milionů. Peníze dává Karlovarský kraj. Zahájená obnova se týká kompletní přestavby srdce špitálu - oddělení ARO.

Oddělení ARO sokolovské nemocnice prochází celkovou přestavbou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zateplení se pak dočká celý hlavní pavilon B, kde sídlí interna, rentgen, neurologie, jednotka intenzivní péče a soudní lékařství.

Joža Lokajíček coby asistent jednatele firmy Nemos, která má nemocnici od kraje v pronájmu, se předem pacientům omluvil za komplikace. „Prostředí pak ale bude odpovídat 21. století,“ navnadil veřejnost.

Lidi, jimž selhávají základní životní funkce, zachraňuje ARO v budově B od roku 1988. Prostory jsou dávno morálně i technicky zastaralé a nevyhovující. „Pokračovat tam už bylo neúnosné. Se všemi přístroji jsme se téměř nevešli k pacientovi,“ řekl primář ARO Andrej Karpowicz.

Pracovníci oddělení ARO budou jako ve velíně

Stavební firma Jurica, která zakázku s cenou 22 milionů korun vyhrála, stanici ARO zcela vybourá. Zůstane jen vnější skelet. Oddělení s pěti lůžky už se provizorně přestěhovalo do jiné části nemocnice. Předělané a nově uspořádané interiéry stavbaři předají v únoru příštího roku už přizpůsobené požadavkům zdravotníků.

„Postavíme nové oddělení, kde personál sedí téměř jako ve velíně a má vizuální kontakt s pacienty,“ přiblížil změnu šéf stavební firmy Anton Jurica. Lékaři si předem řekli, jak má projekt vypadat.

„Bude to jeden velký prostor s možností pohybu kolem lůžek. Měli bychom se dostat na úroveň, která je běžná v Evropě v 21. století,“ očekává primář.

Jeho lůžkové oddělení hospitalizuje ročně průměrně 150 lidí. Plus asistuje u léčby dalších 4,5 tisíce pacientů. Rukama anesteziologů projde zhruba 70 procent nemocných ve špitálu. Nejtěžší případy se ale vozí do traumacenter, s cévní mozkovou příhodou putují lidé na speciální iktové jednotky a se srdečním selháním do kardiocentra.

Před dvaceti lety byla věková skladba pacientů podle primáře Karpowicze zcela jiná než nyní. Průměrný věk lidí ležících na ARO se razantně zvýšil na 70 let. „Snažíme se vracet k životu i pacienty v pokročilém věku. Zároveň i mladé kolem 40 let, kteří o sebe nedbají a zdravotně jsou zdevastovaní tak, že jejich stav odpovídá osmdesátiletým. Je to tristní,“ poznamenal primář.

Odstartované zateplení pavilonu B (za 21 milionu korun) bude mnohem zdlouhavější a složitější než přestavba ARO. Je třeba vyměnit okna a meziokenní pilíře tak, aby nebyl ohrožen chod jednotlivých oddělení. „Nemocnice je musí na tři až šest týdnů uzavřít, přestěhovat a pak vrátit zpět. Proto zateplení třípatrové budovy potrvá téměř rok - do září 2015,“ vysvětlil šéf stavební firmy Anton Jurica.

Parkovací dům vyřeší problémy s nedostatkem míst pro auta

Do toho probíhá v těsném sousedství nemocnice stavba parkovacího domu a nového centrálního vstupu. Už příští rok na podzim se tak vyřeší problémy s katastrofálním nedostatkem parkovacích míst ve špitálu. Jde o investici firmy Sokolovská uhelná, která tu lidem umožní odstavovat auta zdarma.

Podle jednatele Nemosu Sokolov Michala Soukupa byla nemocnice donedávna velmi zanedbaná, hlavně co se týče nedostatečné obnovy budov.

„Postupnými kroky se daří tento majetek díky investicím kraje a Sokolovské uhelné opravovat. Pomalu dospíváme ke kultivovanému prostředí, které by nemocnice měla mít. A pacienti si toho všímají,“ zmínil Soukup.

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák spočítal, že kraj už do sokolovské nemocnice investoval nebo se v příštím roce investovat chystá celkem téměř 200 milionů korun. V roce 2015 se opravy dočká zanedbané gynekologicko-porodnické oddělení a lůžkové oční oddělení.

„Odmítám debaty, že se sokolovské nemocnici nevěnujeme. Chceme ji dál podporovat,“ řekl Čermák. Zároveň utnul i dřívější spekulace ujištěním, že oddělení ARO zůstanou do budoucna zachována ve všech třech nemocnicích v Chebu, Sokolově a Karlových Varech.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Muž hrozil expřítelkyni zveřejněním erotického videa, vzal na ni i šavli

Ilustrační snímek

Chebští kriminalisté stíhají dvacetiletého muže, který vydíral svoji bývalou přítelkyni a později na ni vytáhl i nůž a...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Najdete na iDNES.cz