Značky jako Commodore nebo Amiga dnes už znají většinou jen počítačoví nadšenci. „Právě to se snažíme změnit. Například disketu či kazety děti už neznají. Dokonce se nás jedni školáci i ptali, jestli už dříve byly počítače Apple dotykové,“ komentoval s úsměvem ředitel muzea Michael Rund.
Kromě výkladů a prezentace je pro návštěvníky připravena herna s dobovými hrami jako Prehistorik nebo starší Pacman. Pamětníci si mohou připomenout více než 400 her.
„Hodně se nám to osvědčilo. Děti se sice hrám i grafice trošku smějí, protože z dnešního pohledu jsou to pro ně kostičky, ale vždy je zabaví,“ uvedl Rund s tím, že výstava je putovní a je zapůjčena z litomyšlského muzea.
Krom počítačů, grafických karet nebo konzolí jsou vystaveny i herní časopisy z přelomu století, jako Excalibur nebo Score a Level. „Zajímavostí pro naše návštěvníky je i to, že hry se u nás v devadesátých letech většinou šířily díky pirátství, protože byly příliš drahé a za komunismu se u nás ani neprodávaly. Kazety a diskety se vyměňovaly osobně nebo posílaly poštou,“ prozradil Rund s tím, že tato informace vždy překvapí.
Výstava bude k vidění v sokolovském zámku až do 9. července. „Otevřeno máme od středy do neděle a to od devíti do pěti s tím, že od dvanácti do jedné je pauza na oběd. Pro větší skupiny není problém otevřít i v pondělí nebo úterý,“ pozval případné zájemce ředitel muzea.