Kromě zdravotníků by mohli v Chebu studovat i učitelé a strojaři

  13:18aktualizováno  13:18
Letitý sen Karlovarského kraje o plnohodnotné univerzitě s několika fakultami se přibližuje. Kromě zástupců kraje, města a univerzity záměr podpořil také ministr školství Robert Plaga.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nejprve obory Všeobecná sestra a Fyzioterapie, později by chebská pobočka Západočeské univerzity v Plzni mohla vedle stávajících ekonomů vzdělávat navíc i adepty dalších nedostatkových profesí, jako je například radiolog, zdravotnický záchranář, nebo dokonce učitel. 

To je vize města Cheb a Karlovarského kraje, která již začíná mít konkrétní obrysy. Podporu mu ve středu vyjádřil i ministr školství Robert Plaga. Do Chebu se přijel osobně přesvědčit, že univerzita má prostor ke vzdělávání dalších stovek studentů.

„Uděláme všechno pro to, aby se od 1. září 2020 v Chebu otevřel obor fyzioterapie se zhruba 20 až 30 studenty. Přibližně stejný počet mladých absolventů středních škol by mohl být přijat na obor zdravotní sestra v prezenčním studiu,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová

Kraj bude jednat i s fakultou pedagogickou a strojní

Hejtmanka předpokládá, že by v Chebu mohli studovat i absolventi z jiných krajů, kteří by tu našli pracovní uplatnění, a díky tomu by někteří z nich v kraji zůstali. 

„Od roku 2021 vynaložíme ve spolupráci s ministerstvem školství veškeré úsilí, aby se zde mohli vzdělávat i studenti dalších nedostatkových oborů, které kraj nutně potřebuje. Budeme jednat i s fakultou pedagogickou, ta je pro náš kraj klíčová s ohledem na nedostatek učitelů, a zároveň s fakultou strojní. Ta je spojená s příchodem velkého investora, společnosti BMW, která na Sokolovsku vybuduje zkušební okruh na testování automobilů a bude potřebovat IT specialisty, inženýry a mnohé další odborné profese,“ doplnila hejtmanka.

Ministr školství Robert Plaga potvrdil, že na rozšíření vysokoškolského vzdělávání v Chebu má zájem i stát.

„Není tajemstvím, že co se týká vzdělanostní struktury, je na tom Karlovarský kraj ze všech českých regionů nejhůře. Důvodem jsou i odchody mladých lidí z kraje. A právě dostupnost vysokoškolského vzdělávání v místě je jedním z dílčích opatření, která mohou ten problém alespoň zčásti zmírnit. Právě o tom a o potřebě podpory celospolečensky potřebných profesí jsme se na půdě univerzity bavili,“ uvedl ministr Plaga. 

Pomoci může i Evropská unie

Podle něj má ministerstvo systémové nástroje pro podporu potřebných profesí, v úvahu přichází i pomoc Evropské unie.

„Dovedu si představit, že v rámci vládního programu Restart zaměříme pozornost například na podporu vzdělávání sester nebo na pedagogické fakulty v určitých regionech,“ dodal Plaga.

Rozšíření se nebrání ani univerzita. Děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich upřesnil, že kvůli tomu bude nutné projít akreditačním procesem a rozšířit působnost fakulty. 

„Jak dlouho to bude trvat, nezáleží tak úplně na nás. Ale myslím, že po těch profesích je velká poptávka, tedy rozšíření je v celospolečenském zájmu,“ řekl s tím, že fakulta by pro nastartování výuky v Chebu v prvním roce potřebovala přibližně 14 milionů korun. 

„Z toho by polovina padla na personální zabezpečení a druhá na vybavení školy, tedy na technické zázemí vhodné pro výuku. Fakulta by po svém rozšíření spolupracovala se všemi nemocnicemi v kraji. Naši studenti musí absolvovat velké množství praxe. Bez nemocnic a jejich pacientů se neobejdeme,“ upřesnil Štich.

Univerzita je důležitá i pro město Cheb, které je ochotné její růst podpořit ze svého rozpočtu. 

„Město každoročně podporuje ekonomickou fakultu částkou půl milionu, nicméně v případě dalších oborů, jako jsou všeobecná sestra a fyzioterapie, jsou klíčovým problémem peníze na provoz. Ty už město samo sanovat nemůže. Myslím, že by to systémově mělo řešit ministerstvo školství a pomoci by měl kraj. Město by mohlo pokrýt část vstupních nákladů, které souvisí s novými obory. Jedná se o jednorázovou investici. Rozhodnout by muselo samozřejmě zastupitelstvo,“ doplnil zástupce chebského starosty Miroslav Plevný.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Výstavu vězeňského umění ovládl relikviář vyrobený v Horním Slavkově

Haptický model relikviáře svatého Maura.

První místo v umělecké kategorii si z polského Sztumu, kde se uskutečnila mezinárodní soutěž vězeňského umění, odvezl...

Skanzen Doubrava se stal centrem české lidové architektury

Dny lidové architektury Karlovarského kraje. Putování za stavbami chebské...

Poznávat krásy lidové architektury je cílem akce, která v sobotu začala ve skanzenu Doubrava na Chebsku. Karlovarský...

Cheb začal s kácením stromů v parcích napadených kůrovcem

Kácení uschlých stromů napadených kůrovcem v Riegerových sadech nedaleko...

Cheb začal kácet stromy napadené kůrovcem. V parcích a zahradách padne celkem šestadvacet suchých smrků, které...

Najdete na iDNES.cz