VÝLETY ZDARMA: Na Karlovarsku můžete k vodě, na zříceniny i sportoviště

  0:01aktualizováno  0:01
Kdo by chtěl vyrazit na zajímavé místo, kde za návštěvu nezaplatí buď vůbec nic, nebo jen zanedbatelnou částku, má v Karlovarském kraji z čeho vybírat. Redakce MF DNES připravila deset tipů, které zavedou zájemce k pozůstatkům středověkých hradů, na kouzelná místa pro koupání i na sportoviště.

Přírodní rezervace na Kladské s naučnou stezkou. | foto: Martin StolařMF DNES

1.Výlet na hrad Himlštejn

Volně přístupná zřícenina hradu, který vznikl za husitských válek na vrchu Nebesa u Stráže nad Ohří, odkud k hradu vede zelená turistická trasa. Působivé pozůstatky věže, dvou bran a obvodových hradeb v krásné lesnaté přírodě.

2.Cesta na Hartenštejn

Zřícenina šlechtického hradu se zbytky bateriových věží, příkopy s valem a sklepy leží nedaleko města Bochov na Karlovarsku. Přímo v Bochově lze navštívit terénní nerovnosti, které zbyly z hradu.

3.Andělská Hora

Zřícenina nedaleko Karlových Varů nad řekou Ohří, se zbytky čtverhranné obytné

Zřícenina u Karlových Varů.

Zřícenina nedaleko Karlových Varů nad řekou Ohří, se zbytky čtverhranné obytné věže, bašty, hradeb se střílnami, bran, paláce, nádrže na vodu. Lze vidět také zbytky dalších historických stavení. Zaparkovat lze v Andělské Hoře pod hradem u kostela. První písemná zmínka je datována na začátek 10. století.

4.Kynžvartský hrad

Tipy na výlety zdarma v ostatních krajích najdete ZDE

Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu. Zbytky obvodových zdí vymezují předhradí a horní hrad s dosud dobře zachovanými částmi strážní věže s hladomornou. Leží asi kilometr od Lázní Kynžvart. Výlet lze spojit s návštěvou zámku, kde se ale platí vstupné. Přímo ve městě Lázně Kynžvart lze od čtvrtka do neděle navštívit za přijatelné vstupné 30 korun s prohlídkou historický dům New York z roku 1770 s židovskou rituální lázní Mikve.

5.Koupaliště Merklín

Přírodní bazénové koupaliště ve volné přírodě leží v příjemném prostředí lesa Krušných hor za obcí Merklín. Nedaleko koupaliště je fotbalové hřiště s restaurací. Pláž je travnatá, stále udržovaná s pozvolným vstupem do vody. Okolí je vhodné pro pěší turistiku a cykloturistiku.

6.Koupaliště Rolava

Desetihektarová přírodní nádrž na karlovarském koupališti Rolava má písčité a

Karlovarské koupaliště Rolava.

Desetihektarová přírodní nádrž na karlovarském koupališti Rolava má písčité a travnaté pláže s pozvolným vstupem do vody. Z hráze lze i skákat. Vstupné se neplatí. V areálu je i kemp, občerstvení, toalety, sprchy a také lezecká stěna. Nabídku v areálu doplňuje in-line bruslařská dráha i půjčovna, kde si lze za poplatek půjčit sportovní nářadí, například in-line brusle s chrániči a helmou, rakety a míčky na badminton, trekové hole, obří šachy či dámu i ruské kuželky. K dispozici je volejbalové a nohejbalové hřiště nebo lehátka.

7.Vodní nádrž Tatrovice

Přírodní koupání na písčitých a travnatých plážích, jedna z nich slouží jako nudistická. Okolí je vhodné pro pěší turistiku a cykloturistiku. Vše najdete nedaleko od obce Tatrovice na Sokolovsku.

8.Koupaliště Velký Rybník

Přírodní koupaliště v chatové osadě Velký Rybník leží asi dva kilometry od obce Hroznětín. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do vody. Tajným tipem jsou bývalé lomy na kaolin u Velkého Rybníka, kde leží stejnojmenná osada, která se stala výrazným střediskem letní rekreace. V okolí je několik restaurací i kemp.

9.Sportovní areál pod vrchem Háj

Pod vrchem Háj u Aše mohou lidé navštívit sportovně-odpočinkový komplex. Kromě více než 1 300 metrů dlouhé in-line bruslařské dráhy nabízí fotbalové hřiště, minigolf, lezeckou stěnu, ruské kuželky, tenisový kurt, stolní tenis, hřiště na volejbal či basketbal. Návštěvu lze spojit s vyhlídkou z nedaleké kamenné rozhledny.

10.Slavkovský les

Z Mariánských Lázní to není daleko do Slavkovského lesa, kde na návštěvníky kromě celé řady turistických tras čekají i naučné stezky. Kladská, která je zaměřená na biologii, historii a geologii. Vede kolem Kladského rybníka po okraji přírodní rezervace Kladské rašeliny, části Tajga. A také Smraďoch s vývěry sirnatých plynů z rašeliniště.

Autor:

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

V závějích zapadlo na Božím Daru několik aut

Sněžení a silný vítr odřízly od dopravního spojení krušnohorský Boží Dar. Policie ráno uzavřela silnici I/25 z...

Na silnici z Plzně na Vary se srazila dvě auta, zranění jsou tři lidé

Nehoda dvou osobních vozidel zkomplikovala dopravu za Plzní směrem na Karlovy...

Vážná dopravní nehoda zkomplikovala ráno dopravu na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary. Srazila se zde osobní vozidla...

Další z rubriky

VIDEO: Nová střecha vily Vilemína v Kyselce přečká aspoň tři staletí

Nová střecha věže vily Vilemína, jedné z dominant areálu bývalých lázní v...

Pořádně živo bylo na sklonku minulého roku v areálu lázní v Kyselce. Odborníci zde totiž dokončovali montáž nové...

Sněhu je v Krušných horách dost, běžkaři ale nesmějí do stop v lesích

Správci běžkařských tras v Krušných horách nedoporučují běžkařům vstup všude...

Sněhu i v nižších polohách se konečně dočkali běžkaři v Karlovarském kraji. Spolu s ním ale dorazil i vítr....

Plný košík hub lze přinést z lesa i v zimě, rostou i pod sněhem

Penízovka sametonohá, jedlá.

Letošní zima přeje houbám. Teploty kolem nuly, které až donedávna v Karlovarském kraji vládly, způsobily, že plodnice...

Najdete na iDNES.cz