Památný důl Jeroným zkulturní nová vstupní budova za 12 milionů

  8:53aktualizováno  8:53
Do útrob unikátně zachovalé středověké šachty - dolu Jeroným v Podstrání na Sokolovsku - loni nakoukli první návštěvníci. Skromnou buňku bez elektřiny a topení, kterou vstupovali dovnitř, do roka nahradí komfortní budova se zázemím. Stavět se má začít co nejdřív.

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund při sčítání netopýrů v útrobách středověkého dolu Jeroným. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V novém domě, který má lákat k návštěvě podzemí, lidé najdou šatny, pokladnu, toalety, multifunkční sál pro přednášky i výstavy. Součástí bude parkoviště pro auta a autobusy.

Fotogalerie

Muzeum Sokolov, které národní kulturní památku spravuje, dostalo na stavbu  peníze z Evropské unie. Dotaci 12,7 milionu korun na celou stavební akci v pondělí schválil výbor regionální rady ROP Severozápad.

"Turisté na prohlídku počkají v příjemném prostředí. Národní kulturní památka si takové zázemí zaslouží," řekl ředitel Muzea Sokolov Michael Rund.

Budova zaujme už na první pohled. Architekt ji navrhl tak, že díky zatravněné střeše a fasádě z kamene a dřeva jistě zapadne do krajiny Slavkovského lesa.

Muzeum dosud v podzemí připravilo skoro 200 metrů dlouhou prohlídkovou trasu. Vede v hloubce 30 až 50 metrů a turisté klopýtající s přilbou na hlavě a se svítilnou by si měli hlavně všímat stěn chodeb.

V pondělí schválené dotace z ROP

Muzeum Sokolov - vstupní objekt dolu Jeroným - 12,75 mil. Kč

Galerie 4 Cheb - rekonstrukce špýcharu - 5,55 mil. Kč

HR Agency s. r. o. - objekt zázemí a dětské lyžařské centrum skiareálu Plešivec - 7,65 mil. Kč

Římskokatolická farnost Cheb - chrám sv. Mikuláše jako turistický cíl - 8,259 mil. Kč

Auto Makar s. r. o. - dětské zábavní centrum Sokolov - 7,65 mil. Kč

Město Ostrov - naučná stezka Po starých cestách okolo Ostrova - 10,883 mil. Kč

Obec Merklín - Brána Krušných hor - 10,663 mil. Kč

HR Agency s. r. o. - sjezdové tratě Pstruží - 7,65 mil. Kč

Lázeňský dvůr Ostroh s. r. o. - lázeňský dvůr 7,65 mil. Kč

Město Bochov - obnova a rekonstrukce zříceniny hradu Hartenštejn, 1. etapa - 4,859 mil. Kč

Na nich jsou velmi dobře patrné rýhy, jak tu horníci už před pěti sty lety ručně želízkem a mlátkem ručně těžili cín. Na řadě míst jsou stěny a stropy černě zbarveny od sazí, které se tu usadily díky používané metodě sázení ohně.

Po 14 dnech museli zavřít kvůli netopýrům

Poprvé se Jeroným pro veřejnost otevřel vloni na podzim. Ale jen na čtrnáct dní. Pak ho průvodci zase museli kvůli zimujícím netopýrům zavřít, i tak si zážitek během krátké doby nenechalo ujít 320 zvědavců v 56 výpravách.

Nová návštěvnická sezona odstartovala naplno před pár dny – 1. května, a potrvá do října. Lidé už se na prohlídku nemusí předem objednávat přes internet.

Od středy do neděle na ně čeká u dolu Jeroným šestkrát denně (v 10, 11, 13, 14, 15 a v 16 hodin, cena 60 Kč) průvodce. Hned během prvního víkendu zavedl dolů 70 příchozích. K dispozici má nyní jen velmi skromné zázemí – buňku bez elektřiny a bez topení.

To se má právě díky evropské dotaci změnit. Muzeum už vysoutěžilo firmu, která vstupní budovu s parkovištěm, kanalizací a domácí vodárnou postaví. Původně se měly náklady vyšplhat na 15 milionů korun, výběrové řízení ale cenu srazilo na 12 milionů (z nich 85 procent uhradí EU).

Největší starosti bude mít sokolovské muzeum s tím, aby dodavatel splnil přísnou podmínku pro poskytnutí dotace. Tedy aby prostavěl aspoň 10 procent nákladů už do konce června 2014. "Čekáme na uplynutí lhůt pro případné odvolání neúspěšných firem. Musíme začít stavět co nejdříve," ví ředitel Michael Rund.

Hotovo má být v dubnu příštího roku. "Příští sezonu bychom chtěli zahájit v novém objektu."

Jedna z nejvýznamnějších technických památek v Evropě

Nynější prohlídková trasa v podzemí představuje jen krátkou verzi toho, oč muzeum usiluje. Pokud se podaří z jiných zdrojů získat dalších asi 35 milionů korun na odstranění závalu v propojovací chodbě, rozšířil by se návštěvnický okruh o druhou část – asi 600 metrů.

Jak k dolu Jeroným

Od Sokolova: silnice č. 210 směr Teplá, Prameny za osadou Podstrání.

Od Plzně: V Krásně doleva směr Sokolov.

Nutná je pevná obuv. Návštěva se doporučuje osobám s dobrou fyzickou zdatností a dětem od 6 let.

Jeroným kdysi nedosáhl věhlasu a výtěžnosti jako doly v blízkém Krásně a Horním Slavkově. Ovšem díky zachovalosti patří mezi nejvýznamnější technické památky v Evropě. Je rozlehlejší i než saské cínové revíry. Některé komory dosahují délky třiceti, šířky deseti a výšky osmi metrů. Ve stěnách jsou vytesány kapličky na kahany.

Nejvíce cínu se v Jeronýmu těžilo koncem 16. století. O sto let později už byly všechny doly v okolí ztrátové. V 17. a 18. století se tu těžilo už jen sporadicky. Podle odhadu odborníků vydal Jeroným celkem 500 až 700 tun cínu.

Vstup do dolu zdobí pamětní deska věnovaná Františku Barochovi – badateli, speleologovi a novodobému objeviteli Jeronýmu. Poprvé si obrázky ze šachty prohlédl někdy v roce 1976. Zaujaly ho natolik, že se rozhodl staré důlní dílo prozkoumat. Dostal se do jiné části dolu, než ze které pocházely snímky. Zdejší podzemí začal mapovat a zjistil, jak je vzácné.

Autor:

Nejčtenější

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Další z rubriky

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Triatlonisté vyženou auta z ulic Varů, nepojedou také některé autobusy

City triathlon Karlovy Vary 2007, Mistrovství ČR v olympijském triatlonu.

S celou řadou uzavírek musejí počítat motoristé, kteří se o víkendu vydají do Karlových Varů. Kvůli letošnímu City...

Polovina kopaninského zámečku už je pod střechou, druhá na záchranu čeká

Polovina zámečku v Kopaninách už má nové zastřešení.

Takřka k nepoznání je dnes někdejší ruina zámečku Zedtwitzů v Kopaninách na Ašsku. Zásluhu na tom mají členové rodiny...

Najdete na iDNES.cz