„Cena za dodávky vřídelní vody, která je sama o sobě zdarma, se neměnily od roku 2017,“ konstatoval Václav Benedikt, ředitel SPLZAK. Vedle chystané opravy vedení se tak do nové sazby odrazila i míra inflace.
„Po započtení všeho stoupne cena za dodávky ze současných 67,40 korun za kubík na 119,“ doplnil ředitel SPLZAK. Zdražení ovšem nebude skokové, správa léčivých zdrojů jej rozprostře do tří let. Od 1. ledna příštího roku tak stoupne cena za dodávky na 90 korun bez daně.
Opatření se dotkne všech odběratelů vřídelní vody v Karlových Varech. Tím největším je společnost Saunia, která denně plní dvousetkubíkový bazén v komplexu hotelu Thermal. „Není to rozhodně malá položka,“ komentoval úpravu provozní ředitel Saunie Jaroslav Zonyga.
Navýšení cen v současnosti řeší s vedením hotelu Thermal. Ačkoliv bude znamenat výrazné navýšení cen na vstupu, do výše vstupného by se odrazit nemuselo. Hodně totiž bude podle Zonygy záležet na životnosti vřídlovodu. „SPLZAK počítá s patnácti lety. Podle nás ale vydrží podstatně déle,“ vysvětlil provozní ředitel.
Zkušebního Krasavce už pokrývá vřídlovec, ověřuje se rychlost pokamenování![]() |
Podle Jana Kroniky, předsedy krajské sekce Asociace hotelů a restaurací, se o zvyšování cen za rozvod vřídelní vody začalo mluvit už v roce 2018. „Pak ale přišel covid,“ řekl. Bezprostředně po odeznění pandemie byla otázka zdražování opět na stole. „Tehdy jsme požádali, aby se tento krok ještě oddálil. Uspěli jsme,“ uvedl za asociaci.
Podobně hoteliéři postupovali i po vypuknutí války na Ukrajině. Ta se vedle raketového vzrůstu cen za energie odrazila i na klientele karlovarských hotelů. Ty přišly prakticky ze dne na den o silnou skupinu turistů z Ruska.
O zvýšení cen za rozvod vřídelní vody se podle Kroniky intenzivně jedná od jara letošního roku. „Jako hoteliéři s tím počítáme,“ podotkl. Je ovšem rád, že se podařilo s magistrátem dohodnout rozprostření celkového navýšení do tří let. Situaci podle něj komplikuje fakt, že ceny za pobyty nasmlouvané s cestovními kancelářemi určují hoteliéři s velkým předstihem.
„Nabídka cestovním kancelářím na ceny pobytů a služeb v příštím roce odešla už na přelomu září a října,“ vysvětlil předseda krajské asociace.
Dramatický nárůst cen služeb spojených s využitím vřídelní vody neočekává. Část těchto nákladů ponesou sami hoteliéři. „Ti se budou částečně podílet i na investici do rekonstrukce vřídlovodu,“ dodal Kronika.
Vřídelní voda je pro bazén u Thermalu dobrý sluha, vřídlovec však zlý pán![]() |
Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád v Karlových Varech spravuje 4,3 kilometru potrubí, jímž se do lázeňských provozů rozvádí vřídelní voda z pramenů, kterou dodává.
Opravy a výměny potřebuje prakticky vše, kromě kolektoru před hotelem Thermal. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové bude oprava centrálního rozvodu stát asi 300 milionů korun a město nemá prostředky na to, aby opravovalo i přípojky hotelů.
„Standardně už historicky v Karlových Varech bylo dáno to, že páteřní cesta vřídelní vody patřila magistrátu města, přípojky si budovaly hotely samy, nicméně je převedly na město Karlovy Vary. My v současné době budeme postupovat tak, že přípojky budeme darovacími smlouvami přivádět zpět na ty hotely,“ uvedla pro ČTK primátorka města.
5. května 2022 |