Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Nový plán na opravu Vřídla se obejde bez stěhování, tvrdí ve Varech

  11:44
Zcela nový pohled na opravu Vřídelní kolonády zaujalo nové vedení karlovarské radnice. Ruší zakázky na stěhování speciální technologie pod budovou a tvrdí, že rekonstrukce bude levnější a rychlejší. Začít má letos.

Nejteplejší karlovarský pramen Vřídlo opět tryská na novém místě před kolonádou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do speciálních kontejnerů vedle bývalého lázeňského domu Bílý lev se měla v letošním roce stěhovat technologie pod Vřídelní kolonádou kvůli její opravě.

Volby to ale změnily. Nové vedení magistrátu chce takzvanou krenotechnologii včetně jímacích nádrží na vřídelní vodu nechat na místě.

Rozebere a nahradí pouze stropní konstrukci a opraví skleněnou část vřídelní síně. Podle primátorčina náměstka pro investice Petra Bursíka je toto řešení nejen levnější, ale také rychlejší.

„Úvaha byla taková, že se vymístí krenotechnologie, udělá se úprava předprostoru a začne se řešit havarijní stav objektu. Tím, že nebudeme vymisťovat krenotechnologii a nebudeme dělat úpravu předprostoru, tak budeme řešit pouze havarijní stav objektu samotného,“ vysvětlil.

Radní zakázky související se stěhováním technologie zrušili. Samotné stěhování mělo stát 21 milionů korun, dalších 5,4 milionu mělo jít do úprav kolonádního předprostoru.

Kolik přesně bude nové řešení stát, zatím Petr Bursík neprozradil, nicméně zbylé peníze ze zrušených zakázek chce vedení města použít na zaizolování koryta řeky Teplé a přípravu na tři jímací vrty.

„Projekty existují. První je tuším z roku 1998, pak 2003. Měly by být tedy připravené, jen se musejí aktualizovat. Akci bychom chtěli zahájit v tomto roce, oprava havarijního stavu za provozu kolonády by měla podle předpokladů trvat čtyři maximálně pět měsíců,“ řekl Petr Bursík.

Ten upozornil, že největší problém budovy je právě vřídelní síň. Strop, který ji odděluje od podzemních prostor, je podle něj oproti původnímu projektu budovy z roku 1976 o třicet centimetrů tenčí. V roce 2008 sice došlo na sanaci, ale to už je více než deset let.

Fotogalerie

„Ve statickém posudku byly popsány kroky, které je třeba od roku 2008 dělat. Neudělal se ani jeden. Čerstvý statický posudek hovoří o tom, že je konstrukce totálně dožilá,“ uvedl Petr Bursík s tím, že dožilé jsou též ocelové konstrukce, které drží skleněné plochy síně.

Podle karlovarského hydrogeologa a člena skupina ArchaVary Tomáše Vylity bude během rekonstrukce v plném provozu jímání, separace, měření a regulace zdrojů termominerální vody a distribuce výtěžku z nich.

„K omezení vlivu demoličních a stavebních prací na ustálený režim těchto zdrojů bude nutné všechna provozně důležitá zařízení v suterénu kolonády, včetně akumulací, ochránit speciální stavební konstrukcí a postupovat při rozebírání železobetonové podlahy haly výjimečně opatrně,“ vysvětlil.

V současné době se podle něj konají koordinační schůzky mezi statikem a odpovědnými pracovníky Správy pramenů a kolonád, respektive Českého inspektorátu lázní a zřídel. Přispět by měly k rychlému, ale pokud možno co nejméně rizikovému postupu nápravy havarijního stavu.

„Navržený postup s nezbytnou podmínkou minimalizace rizika ovlivnění zdrojů termy lze považovat za vhodný jak z hlediska technického, tak ekonomického a časového. Sanace havarijního stavu nebrání dalším úvahám o budoucích stavbách na místě dnešní kolonády,“ uvedl Tomáš Vylita.

Jsem z toho rozpačitý, říká bývalý primátor

Nové řešení, se kterým město přišlo, překvapilo bývalého primátora Petra Kulhánka.

„Jsem rozpačitý z veletoče u Vřídelní kolonády, kdy se jásá nad zdánlivě jednoduchým řešením, které však dosud nebylo představeno, podle odborníků je výrazně rizikové a zatím není ani jasné, zda je realizovatelné,“ uvedl.

Podle Petra Bursíka ale společně s kolegy plán popíšou, jakmile bude ve srozumitelném formátu. To, že je představa radnice reálná, si prý náměstek ověřoval u několika stavebních subjektů. Petr Kulhánek ale upozornil, že zatím nezaznamenal žádný pokrok v jednání o státní pomoci na obnově Vřídla a jeho jímání.

„Tuto záležitost jsem započal na podzim s ministerstvem zdravotnictví a Českým inspektorátem lázní a paní primátorce předal,“ doplnil bývalý primátor.

Až bude kolonáda opravená, chce do ní vedení města Vřídlo vrátit. Nejteplejší pramen totiž vyvěrá před budovou, do síně je zakázaný vstup. Po obnově by měla kolonáda sloužit zhruba deset let, podoba nové vzejde z architektonické soutěže, kterou připravuje Kancelář architektury města.

V těchto dnech také uplynul rok od prvního karlovarského referenda o nahrazení stávající budovy litinovou replikou, které jen těsně neprošlo. Zastánci repliky se kvůli tomu obrátili na soud.

„V současné době je podána na Nejvyšší správní soud kasační stížnost. Vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud je jedinečný a stížností řeší spousty, doba jeho rozhodnutí je mezi jedním a dvěma roky,“ uvedl karlovarský advokát Ronald Němec, který stížnost podal.

Karlovarský projektant a další ze členů skupiny ArchaVary Michal Odvody ale upozornil, že v otázce přípravy nové kolonády hrozí městu prodlení.

„Pokud nedokážeme rychle uspořádat architektonickou soutěž na novou budovu a podniknout další navazující kroky, můžeme s jistotou očekávat, že se bude referendum o nahrazení stávající budovy litinovou replikou v souladu se zákonem o místním referendu opakovat. Lhůta bránící znovuvypsání referenda vyprší již v lednu 2020. Pozitivní výsledek referenda by chvályhodný záměr radnice vystavět novou kolonádu minimálně významně zkomplikoval,“ uvedl.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Tomáš Svoboda, Pavel Hojda, Josef Kvasnička, Jana Mračková Vildumetzová, Karla Maříková, Jan Bureš, Petr Třešňák

  • Nejčtenější

Hodně nás to vzalo, říká provozovatel dráhy, na níž vykolejil vláček

Smutek, obavy, starosti. Mezi lidmi, kteří se podílejí na provozu vláčku u přírodní rezervace Soos na Chebsku, vládne...

U rezervace Soos vykolejil vyhlídkový vláček, dvě děti skončily v nemocnici

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu po poledni na Chebsko. U rezervace Soos vykolejil vyhlídkový vláček....

Na Chebsko míří německý výrobce kol, dá práci třem stovkám lidí

Výrobce kol značky Cube rozšiřuje výrobu. Pro expanzi si vybral halu v CTParku poblíž Chebu. Do nových prostor...

Stezka v oblacích rozdělila Jáchymov, lidé o ní rozhodnou v referendu

Výstavba stezky v oblacích pod vrcholem Klínovce rozdělila obyvatele Jáchymova i jeho zastupitele na dva nesmiřitelné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsměch, tvrdí Němci. StB jim zničila život, odškodnění dostali ve stokorunách

Premium S obrovskými rozpaky přijímají zprávu o výši odškodnění bývalí východní Němci, kteří se v dobách totality vydali za...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Na Chebsko míří německý výrobce kol, dá práci třem stovkám lidí

Výrobce kol značky Cube rozšiřuje výrobu. Pro expanzi si vybral halu v CTParku poblíž Chebu. Do nových prostor...

Stezka v oblacích rozdělila Jáchymov, lidé o ní rozhodnou v referendu

Výstavba stezky v oblacích pod vrcholem Klínovce rozdělila obyvatele Jáchymova i jeho zastupitele na dva nesmiřitelné...

Posilující dávku dostanou v Karlovarském kraji první lidé o víkendu

O víkendu dostanou v Karlovarském kraji posilující dávku vakcíny první z lidí, kteří mají osm měsíců po očkování. Poté,...

Zastavte vůz vezoucí bombu do elektrárny. Záložáci cvičili obranu

Elektrárně Tisová na Sokolovsku hrozí nebezpečí. Na její ochranu proto armáda povolala i krajskou pěší rotu složenou ze...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...