Mezi Vary a Plzní začnou jezdit moderní vlaky, cestu zkrátí o 20 minut

  9:03aktualizováno  9:03
Čtyři moderní vlakové soupravy začnou jezdit mezi Plzní, Chebem a Karlovými Vary. Poprvé se objeví na jaře 2021. Cestování bude díky nim nejen komfortnější, ale také rychlejší.

Nové vlaky Českých drah. | foto: České dráhy

Rámcový kontrakt, který zpříjemní cestování v západních Čechách, uzavřely České dráhy a konsorcium společností Škoda Transportation a Škoda Vagonka. Jejich zástupci po podpisu smlouvy zadali výrobu nových souprav nízkopodlažních dvouvozových elektrických jednotek typu RegioPanter se 140 místy k sezení.

Trať Plzeň - Cheb - Karlovy Vary budou křižovat čtyři soupravy. Po celé republice jich bude až padesát.

„Soutěž na rámcovou dodávku až 50 moderních elektrických jednotek jsme vyhlásili už loni, abychom mohli jednotlivým regionům nabídnout co nejrychleji další obnovu vozidlového parku,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec.

Zároveň doplnil, že první jednotky se na trať vydají na jaře 2021. Podle předsedy představenstva a prezidenta skupiny Škoda Transportation Petra Brzeziny vyjede za dva roky podstatná část nových jednotek.

„České dráhy získávají špičkově vybavený a technologicky pokročilý vlak, který významně zvyšuje komfort cestování na našich regionálních železnicích,“ řekl.

Vlaky umožní snadný nástup dětem, seniorům i hendikepovaným lidem, sociální zařízení bude možné použít i ve stanici, nabídnou wifi, elektrické zásuvky 230 voltů pro napájení drobné elektroniky, úložné prostory na zavadla, kočárky, jízdní kola nebo zvlášť objemná zavazadla.

Fotogalerie

Soupravy budou také vybavené například audiovizuálním informačním systémem s LCD monitory, které informují cestující o cílové stanici, směru jízdy, následující zastávce či mimořádných událostech na trase.

Vladimír Omelka, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah v Karlových Varech, označil nový produkt za krok dopředu. „Přímé spojení z Plzně do Karlových Varů teď prakticky neexistuje, jezdí možná jeden dva vlaky, jinak je to s přestupy rychlíků a velkou čekací dobou v Chebu,“ přiblížil.

Zatímco cesta běžným vlakem z Plzně do Chebu trvá v současnosti hodinu a 47 minut, nové jednotky to zvládnou za hodinu a 28 minut. Rychlík přitom jede stejnou trasu hodinu a 22 minut, což je srovnatelné.

Spěšné vlaky by měly proložit dvouhodinový interval rychlíků. Jak Vladimír Omelka podotkl, spojení se netýká jen Plzně a Karlových Varů, ale také oblastí Tachovska, Stříbrska, Sokolovska a Mariánskolázeňska.

Společný projekt krajů

Nasazení čtyř nových souprav je společným projektem Karlovarského a Plzeňského kraje, kterému pomohl operační program Doprava 2.

„Jsem velmi rád, že se nám na poslední chvíli podařilo získat dotace a také, že České dráhy v takto brzké době tendr vypsaly a Karlovarský kraj bude mezi prvními, kde budou jezdit tyto nové vlaky,“ uvedl hejtmančin náměstek pro dopravu Martin Hurajčík. Podle něj je na tom kraj v oblasti regionální dopravy dobře a novinka to ještě zlepší.

„Věřím, že se nám podaří i spojení mezi Karlovými Vary a Prahou, na kterém neustále pracujeme, a také to, aby do Karlových Varů zajíždělo i Pendolino a nekončilo v Chebu,“ naznačil Martin Hurajčík. Dodal přitom, že o této možnosti zástupci kraje jednají s ministerstvem dopravy, baví se i o navyšování spojů, ale je to složité.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Místo šesti hodin jen necelé dvě. 3D skener urychlí dokumentování nehod

Policisté v Karlovarském kraji mají novinku ve svojí výbavě - 3D skener Leica.

Už žádné časově náročné dokumentování vážných dopravních nehod. Policisté z Karlovarského kraje začali využívat moderní...

Najdete na iDNES.cz