Bilance roku 2015: Vítězům vévodí Bartoška a Krásná, propadl Duda

  8:35aktualizováno  8:35
Vítězové a poražení roku 2015 v Karlovarském kraji pomalu bilancují. Mezi vítěze patří obyvatelé Vesnice roku Krásná na Chebsku či prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška. Nedařilo se naopak třeba hnutí Karlovaráci, jehož zástupci museli odejít do opozice.

Jiří Bartoška zdraví diváky v první den festivalu (3. července 2015). | foto:  Dan Materna, MAFRA

U kormidla Mezinárodního filmového festivalu je Jiří Bartoška již 23 let. Letos navíc k organizaci již 50. ročníku filmového svátku bojoval s rakovinou. Boj vyhrál a i jeho nesmírné zásluhy vedly k tomu, že na začátku prosince obdržel titul Osobnost roku Karlovarského kraje 2015 v oblasti podnikání.

„Festival něco stojí, a každoročně je zapotřebí sehnat tolik peněz, aby se daly utratit. A to je skutečně podnikatelská činnost. Nehledě na to, že společnost, která festival dělá, je akciová společnost. A podnikat se přece dá i v oblasti kultury,“ řekl po převzetí ceny prezident filmového festivalu.

Zvítězil rozum, ne byrokracie

Lékař Ahmad Zohoor (27.srpna 2015).

Lékař Ahmad Zohoor (27.srpna 2015).

Rok 2015 byl úspěšný také pro palestinského kardiologa Ahmada Zohoora. Chce zůstat v Karlovarské krajské nemocnici, ale ministerstvo vnitra mu nechtělo prodloužit povolení k pobytu. Pár dní před jeho vyhoštěním ale dostal lékař dočasné vízum do března roku 2016.

„Jsem moc rád. Zatím však tlumím vášně, protože se jedná jen o dočasné řešení. Proto nechci mluvit předčasně o vítězství,“ komentoval prodloužení pobytu Ahmad Zohoor.

Setrvání kardiologa uvítal i ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März. „Jsme rádi jak lidsky, tak profesně. Jsem rád, že zvítězil rozum a ne byrokracie,“ řekl k situaci ředitel nemocnice.

Příliš velké ambice Karlovaráků

S velkými ambicemi šlo do vedení krajského města hnutí Karlovaráci. Více než půl roku vládli na magistrátu společně s KOA a ANO. Krizi v koalici vyvolalo v dubnu společně hnutí Karlovaráci a ANO. Jejich politici vypověděli opoziční smlouvu hnutí KOA v čele s primátorem Petrem Kulhánkem.

Důvodem byly rozdílné názory na to, jestli má radní Iveta Hejnová po svém vyloučení z ANO zůstat v radě města. Ta sice nakonec na funkci radní rezignovala, ale Karlovaráci neuspěli se svými dalšími požadavky při jednání o podobě nového vedení města a skončili v opozici.

Místo nich jsou v koalici kromě KOA a ANO strany ČSSD a KDU - ČSL. „Stále se na to dívám stejně, byla to zrada ze strany našich koaličních partnerů,“ odvětila místopředsedkyně zastupitelského klubu Karlovaráků Hana Zemanová.

Kapitán musel opustit loď

Karlovarský kapitán Radek Duda.

Karlovarský kapitán Radek Duda.

Bouřlivák, průšvihář či rebel. Pod takovým označením vnímá sportovní veřejnost hokejistu Radka Dudu. Ten přišel do týmu HC Energie Karlovy Vary v minulé sezoně a dostalo se mu pocty být kapitánem.

O to však přišel, když v říjnu v zápase se Zlínem dal „hlavičku“ protihráči. I přesto se udržel necelé dva měsíce v kádru karlovarské Energie, než byl v prosinci vyměněn do Litvínova.

„Chtěli bychom Radku Dudovi poděkovat za přínos pro A-mužstvo a za jeho herní výkony v loňské sezoně. Bohužel v letošní sezoně se mu nepodařilo na tyto výkony navázat, a proto jsme se nakonec dohodli na ukončení spolupráce,“ uvedl generální manažer týmu Miroslav Vaněk.

Radek Duda se do paměti Karlovaráků zapsal i napadením důchodce na přechodu pro chodce nedaleko centrální autobusové stanice Tržnice.

Ze hry jsou i komunisté

K poraženým roku patří i krajští komunisté, kteří skončili ve vedení kraje. Když po výzvách svých stranických kolegů nakonec odešel v lednu hejtman Josef Novotný, kritizovaný za to, že je současně i poslancem parlamentu, podařilo se na jednání krajských zastupitelů odvolat komunistického náměstka Václava Sloupa.

Kraji tak dočasně vládla Eva Valjentová. Tu vystřídal hejtman Martin Havel. Po komunistech se dostali do vedení kraje zástupci ODS, HNHRM, TOP 09 a Starostů pro Karlovarský kraj.

Krásná se stala Vesnicí roku

Krůček po krůčku získávala Krásná u Aše ocenění v soutěži Vesnice roku. Až letos v srpnu dosáhla v krajském kole na tu nejvyšší metu. V září obec vyhrála i republikové finále.

Téměř vše, na co se v malé obci u hranic sáhlo, to se povedlo. Podle samotných obyvatel na tom má velkou zásluhu starosta Luboš Pokorný, který stojí v čele vesnice už třináct let.

Za největší úspěch Krásné považuje starosta proměnu bývalých vojenských garáží na mateřskou školku a hasičskou zbrojnici. A co říká ocenění? „Musím říct, že nás nakoplo. Hodně nás to podpořilo v naší práci a musím říct, že motivace nám opravdu nechybí. Dosáhli jsme všeho, co jsme chtěli, ale vývoj obce půjde dál.“

Autor:

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Další z rubriky

Karlovarští architekti řeší nové místo pro vánoční trhy i vstup do UNESCO

Letecký pohled na Karlovy Vary.

Zhruba dvacítku projektů řeší Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM) rok a čtvrt po svém založení. Seznam témat...

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Hygienici zkontrolují nejnavštěvovanější koupaliště v kraji každé dva týdny

léto, koupaliště Michal

Vesměs velice dobrá kvalita vody čeká v těchto dnech na každého, kdo zamíří na koupaliště a k rybníkům v Karlovarském...

Najdete na iDNES.cz