Vítězové roku 2014? Primátor, šéf botanické zahrady i Národní dům

  9:08aktualizováno  9:08
Vítězové a poražení končícího roku 2014 bilancují. Mezi vítěze například patří obnovitel bečovské botanické zahrady Jiří Šindelář a lidé z obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

Někdejší bahniště v bečovské botanické zahradě se díky úpravám změnilo v Korunní rybník s plážemi a molem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

1.Hned dvě ceny pro botanickou zahradu

Jiří Šindelář ve větvích Korkovníku amurského v bečovské botanické zahradě....

Jiří Šindelář v bečovské botanické zahradě.

Úspěšný rok má za sebou Jiří Šindelář, muž, který obnovil bečovskou botanickou zahradu. V červnu totiž dostal celostátní cenu Grand Prix Ď. Porota přitom vybírala z více než tří stovek mecenášů, dobrovolníků či pořadatelů kulturních a charitativních akcí. A před tím, v květnu, převzal pro zahradu cenu za nejzdařilejší proměnu zanedbaného místa v celé České republice za rok 2013.

„Letošní rok byl bodem zlomu, vše se po téměř desetileté práci na obnově zaniklé zahrady totiž obrací k lepšímu. Dosud trnitá cesta začne být doslova posetá květinami. Budování rozvodů elektřiny vody, atrakcí a zázemí máme za sebou, teď nás čeká sázení a zase sázení. Na jaře vykvete velká kolekce rododendronů, které jsme vysázeli před Vánocemi,“ pochlubil se šéf zahrady v Bečově nad Teplou Jiří Šindelář.

2.Primátorský řetěz podruhé

Petr Kulhánek (KOA), staronový karlovarský primátor na terase bazénu Thermal

Petr Kulhánek (KOA), staronový karlovarský primátor na terase bazénu Thermal

Na úspěšné straně politické barikády je primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, který začínal jako opoziční zastupitel. Po volbách, které vyhrál, nosí zlatý primátorský řetěz už druhé volební období.

„Nehodnotím, jestli jsem vítěz, nebo poražený. Jde o větší zodpovědnost, než jsem měl v minulém volební období, a o dobrý pocit, že můžu v práci pokračovat,“ uvedl primátor.

3.Opravený Národní dům

Architekt Jan Fousek před Národním domem v Karlových Varech, na jehož opravách...

Architekt Jan Fousek před Národním domem v Karlových Varech, na jehož opravách se podílí.

Jako vítězové se mohou cítit obyvatelé Karlových Varů a okolí, kteří dlouhá léta sledovali beznadějné chátrání hotelu Národní dům. Nyní pamětníci komentují rekonstrukci secesního hotelu z roku 1901 na Facebooku. „Konečně s tím někdo něco udělal, držím palce. Pro Vary jsou to velké cíle, nevěřím v ekonomiku celého projektu,“ píše mimo jiné Petr Lončák.

Další uživatelé Facebooku vkládají na stránky kopie jídelních lístků i nostalgické fotografie. Je na nich personál i hosté. Po více než dvaceti letech se otevře prvním návštěvníkům zrekonstruovaný Národní dům příští rok v květnu.

4.Mezi vítěze se řadí i lázně

Nové pítko, ze kterého vytéká Ottův pramen v prostoru parku v Kyselce,

Nové pítko, ze kterého vytéká Ottův pramen v prostoru parku v Kyselce.

Mezi letošní vítěze, i když na poslední chvíli, patří lázeňská města v Karlovarském kraji. Poslanci totiž těsně před Vánocemi schválili senátní úpravu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Určení pacienti tak budou moci jezdit do lázní na účet zdravotní pojišťovny nejméně na čtyři týdny místo nynějších tří.

Prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha si ale není jistý, jestli mezi vítězi jsou i Karlovy Vary, protože v nich převažuje zejména ruská klientela.

„Riziko porážky nad největším českým lázeňským městem visí kvůli tomu, že do něj nejezdí tolik pojištěnců,“ vysvětlil Bláha. Dodal, že města budou mít mnohem větší příjmy z daní, lázeňských tax i mezd zaměstnanců lázeňských provozů. Například Jáchymov nyní dává do městské pokladny 10 milionů korun, což je pětina celého rozpočtu.

Pro Eduarda Bláhu se završil dvouletý boj, který jako prezident svazu vedl proti regulaci lázeňské péče. Poznamenal, že také on se cítí jako vítěz.

A jako vítězové se mohou cítit i lidé, kteří se snaží o obnovu lázní v Kyselce. Za největší úspěch považuje šéf správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský to, že projekt záchrany získal letos od ministerstva kultury všestrannou podporu, a to včetně tří milionů korun.

5.Hořký rok bývalého místostarosty Horkého

Mariánskolázeňský radní Petr Horký.

Bývalý mariánskolázeňský místostarosta Petr Horký.

Naopak se ani trochu nedařilo bývalému místostarostovi Mariánských Lázní za ČSSD Petru Horkému. Za poraženého se však nepovažuje.

V létě chodil na soudní jednání kvůli škodě v celkové výši 1,34 milionu korun. Podle obžaloby, kterou odmítá, finanční újmu způsobil v letech 2009 až 2010, kdy pracoval jako likvidátor Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary. V září zadržela Horkého police a obvinila jej z podplácení. Zatčení se opakovalo v týdnu po komunálních volbách. Ještě před nimi místostarosta Horký rezignoval na svoji funkci.

„Nepovažuji se po dvaceti letech v politice za poraženého. Nekandidovat v komunálních volbách mne donutily okolnosti. Nicméně to neberu za prohru, ale další výzvu ve svém životě,“ uvedl bývalý komunální politik, který si mimo jiné vyzkoušel křeslo náměstka hejtmana.

Petr Horký je stejně jako jeho právníci přesvědčený, že soud dopadne dobře a z obvinění nakonec nic nebude. „I špatná zkušenost do života je zkušenost,“ říká.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Najdete na iDNES.cz