(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Radnicím chybí lidé na veřejné práce, může za to i nízká nezaměstnanost

  • 4
Radnice větších měst v Karlovarském kraji by využily desítky lidí na takzvané veřejně prospěšné práce. Situace je ovšem taková, že vhodných lidí se nedostává. Může za to jak nízká nezaměstnanost, tak nová pravidla, která od ledna letošního roku nastavilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

V minulosti bylo například možné využívat na veřejně prospěšných pracích (VPP) klienty úřadu práce rok, výjimečně i dva roky. Nově je tato lhůta zkrácená na měsíce.

„Po půlroce je musíme propustit. Protože pak už by byli zaměstnaní,“ potvrdil novinku v pravidlech Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Karlovarská radnice v minulosti využívala služeb klientů úřadu práce hojně.

„Pro město pracovalo 30 lidí na veřejně prospěšné práce a další dvacítka ve veřejné službě. Ta má ovšem poněkud jiná pravidla. Dostanou se do ní ti, kteří musejí odpracovat 20 hodin měsíčně kvůli nároku na dávky. Navíc je veřejná služba smluvní a mohou ji vykonávat dlouhodobě,“ vysvětlil Kopál.

Adepty přitom posílá sám úřad práce na základě vlastního rozhodnutí. Karlovy Vary se proto v letošním roce budou muset uskromnit. „Počítáme s tím, že lidí na VPP budeme mít deset,“ potvrdil Kopál.

Město by jich přitom uživilo daleko víc. „Pomáhají s ručním úklidem města či s likvidací černých skládek,“ vypočetl mluvčí magistrátu. „Nepopiratelnou výhodou pak je, že město nestojí prakticky ani korunu,“ dodal Kopál.

Víc pracovníků by potřeboval i Sokolov

Obdobná je situace i v Sokolově, kde dlouhodobě nezaměstnaní pracují na VPP pro městskou společnost Sotes, tedy technické služby.

„Vedení firmy se aktuálně dohodlo s úřadem práce na uzavření smlouvy týkající se veřejně prospěšných prací na období od 1. května do 31. října letošního roku. Týká se to deseti lidí z úřadu práce. Sotes je bude využívat především při údržbě zeleně, případně při úklidových pracích,“ řekl mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

I Sokolovští by ve svých službách uplatnili více lidí. „V loňském roce pracovalo pro Sotes celkem 16 lidí z úřadu práce.

„Samozřejmě bychom i my uvítali více takových, ale i současný počet lidí na veřejně prospěšné práce je pozitivní,“ konstatoval Meluzín s tím, že spolupráce radnice, respektive Sotesu a úřadu práce je v tomto ohledu bezproblémová.

Nová pravidla ministerstva práce a sociálních věcí ovšem nejsou problematická pouze pro ty, kteří klienty úřadu práce krátkodobě zaměstnávají. I samotným nezaměstnaným z toho plynou povinnosti. Musí například prokázat, že jsou v hmotné nouzi a dlouhodobě bez práce.

Ministerstvo navíc poměrně výrazně snížilo finanční injekci na podporu zaměstnávání. Z loňských 1,9 miliardy korun má v současné době vyčleněných o 600 milionů korun méně.