Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Máme strach o památku UNESCO i z přílivu pracovníků, znělo proti halám

  15:04
Desítky obyvatel Ostrova protestovaly proti výstavbě obřích hal v blízkosti Rudé věže smrti. V areálu bývalého strojírenského závodu Škoda Ostrov je chce postavit společnost Panattoni.

Veřejné projednání změny územního plánu Ostrov v zastupitelském sále radnice. Diskuze byla často bouřlivá. (10. června 2021) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Firma plánuje v areálu vybudovat dvě haly, z nichž jedna bude s rozlohou přes 100 tisíc metrů čtverečních největší v republice. Oproti původnímu plánu chce ale společnost zvednout výšku větší z hal ze 14 na 22,5 metru. Podle místních tak bude ohrožena národní kulturní památka Rudá věž smrti v jejím těsném sousedství, zároveň se podle některých neúměrně navýší i budoucí kamionová doprava v okolí. 

Návrh na změnu územního plánu už projednala rada města, ve čtvrtek došlo i na jeho veřejné projednání na ostrovské radnici. Osobně dorazilo kolem osmdesáti místních, na akci dokonce dohlíželo i několik hlídek městské policie. Diskuze byla chvílemi bouřlivá.

Při jednání s úřady bude veřejnost nadále zastupovat v této věci místní podnikatel Ivan Nepraš, který získal více než 200 podpisů, aby mandát dostal.

„Najal jsem i právníka, který nám bude s připomínkami k projednávané změně pomáhat. Problém máme nejen s jednáním města, které nás pravidelně neinformuje, ale zejména kvůli ohrožení místní dopravy. Strach máme i z přívalu agenturních pracovníků, které budou firmy v halách následně najímat,“ řekl na veřejném projednávání Nepraš.

Po vypořádání připomínek veřejnosti i dotčených orgánů v rámci stavebního řízení by pak měli o změně jednat zastupitelé města, leckteří už dříve vyjádřili svůj souhlas.

Podle generálního ředitele Panattoni pro ČR a Slovensko Pavla Sovičky si potřebu navýšení vyžádal rychlý nárůst objemu online nakupování.

„Navíc už máme i technologie, které díky chytrému řízení výroby a skladování lze efektivně instalovat právě do budov s výškou nad dvacet metrů,“ vysvětlil důvod žádosti o změnu územního plánu Sovička. 

Upozornil zároveň, že jde v tuto chvíli pouze o zvýšení výškové hladiny zástavby v daném území a posouzení toho, jaký by mělo navýšení haly o více než osm metrů dopad na architekturu a urbanismus v okolí stavby. 

„Případné dopravní zatížení nebo posuzování vlivů na životní prostředí EIA se budou řešit v dalších krocích, nyní jde zatím pouze o možnost v budoucnu takto vysokou halu či pouze jednu její část postavit,“ dodal Pavel Sovička.

Díky revitalizaci jednoho z největších brownfieldů v Česku má na Karlovarsku v budoucnu vzniknout více než 500 nových pracovních míst. Společnost Panattoni už také dříve upozornila, že zvýšení budovy bude v důsledku znamenat snížení dopravní zátěže.

To ale místní odmítají a jsou přesvědčeni o tom, že k dramatickému nárůstu dopravy přece jen dojde a že tu denně projede až k tisícovce kamionů. Ty navíc zatíží například i komunikaci směrem na Stráž nad Ohří, případně na Jáchymov.

Proti jsou i památkáři

Následujících sedm dní mají místní obyvatelé na to, aby na městský úřad dopravili dokumenty se svými připomínkami. Již dříve se ke změně územního plánu vyjádřilo také Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti. Z jeho písemného stanoviska vyplývá, že nelze navýšení haly akceptovat. 

„Pokud se s nesouhlasným vyjádřením našeho pracoviště ztotožní i Krajský úřad Karlovarského kraje jako dotčený orgán, který své připomínky k návrhu změny územního plánu z hlediska státní památkové péče uplatňuje, nebude možné navrhovanou změnu územního plánu schválit,“ upozornila za loketské památkáře Jelena Dědková.

Od roku 2016 investovala společnost Panattoni do areálu bývalé Škodovky už více než čtvrt miliardy korun. Mimo jiné likvidovala azbest a tuny kontaminované zeminy.

„Nyní už je terén připraven a práce na stavbě menší z hal, která má stát v blízkosti Rudé věže smrti, začnou nejpozději do konce prázdnin,“ upřesnil Pavel Sovička. 

Věž byla součástí areálu vždy

Hala, na jejíž výstavbu už má společnost stavební povolení, bude nakonec od národní kulturní památky, zapsané od července roku 2019 na seznamu světového dědictví UNESCO, minimálně 80 metrů. Původně měla stát blíže. „Jsme zároveň připraveni s veřejností, památkáři i Konfederací politických vězňů dále jednat,“ dodal generální ředitel společnosti Panattoni. 

Faktem je, že věž bývala součástí ostrovského průmyslového areálu odnepaměti a rozhodně nebývala dominantou. Původní komín bývalé Škodovky totiž měřil 60 metrů, nedaleká kotelna 22 metrů a budova přímo u věže samotné 19 metrů. 

„Když srovnáme terénní rozměry našeho projektu s bývalým areálem Škodovky, je jasné, že od Ostrova tak nebyla věž prakticky vidět nikdy. Přesto uděláme všechno pro to, abychom prostředí kolem věže důstojně zkultivovali,“ přislíbil Sovička. 

Loketský památkář Lubomír Zeman, který byl veřejného projednávání na ostrovské radnici přítomen, však upozornil, že problém se netýká jen města Ostrova.

„Jsme ve velmi delikátní situaci, která může hrozit až světovou ostudou. Je to věcí celé republiky, že jsme schopni před takovou památkou postavit něco takového. Zvláště poté, co byla zapsána na seznam UNESCO,“ upozornil památkář.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozřezat a zalít do betonu, říká na nahrávce žena souzená za objednání vraždy

Krajský soud v Plzni dnes pokračoval v projednávání případu karlovarské podnikatelky Gii Daniely Veselé, která si podle...

Řidič prorazil stěnu benzinky, povalil regály a ujel. Policie hledá svědky

Karlovarští policisté pátrají po řidiči, který se vysokou rychlostí vřítil do budovy čerpací stanice, povalil regály se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karlovy Vary otevřely náplavku u Ohře, nabízí atrakce i pro hendikepované

Na břehu Ohře v Karlových Varech slavnostně otevřeli novou náplavku. Její podoba je podle představitelů města špičkovým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Soutěž prověří žáky z informatiky, mezi finalisty jsou i Mariánskolázeňští

Hned dva zástupce bude mít Karlovarský kraj ve finále celonárodní soutěže v informatice IT-SLOT. Prvního kola akce,...

Kvůli úsporám spojí Karlovy Vary správy parků a lesů do jedné firmy

Dvě příspěvkové organizace Karlových Varů se od 1. ledna příštího roku spojí v jednu firmu. Pod společnou hlavičkou tak...

Nového ředitele hasičů Volfa čeká nelehký úkol, musí sehnat nové posily

Nelehký úkol čeká na nového ředitele Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Tím se po Václavu Klemákovi,...

Vary spustí novou kampaň. Chtějí, aby více hostů v lázních přenocovalo

Více propagovat tradiční karlovarskou lázeňskou kúru je cílem nového marketingového projektu PijuPrameny, který od jara...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...