Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Máme strach o památku UNESCO i z přílivu pracovníků, znělo proti halám

  15:04
Desítky obyvatel Ostrova protestovaly proti výstavbě obřích hal v blízkosti Rudé věže smrti. V areálu bývalého strojírenského závodu Škoda Ostrov je chce postavit společnost Panattoni.

Veřejné projednání změny územního plánu Ostrov v zastupitelském sále radnice. Diskuze byla často bouřlivá. (10. června 2021) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Firma plánuje v areálu vybudovat dvě haly, z nichž jedna bude s rozlohou přes 100 tisíc metrů čtverečních největší v republice. Oproti původnímu plánu chce ale společnost zvednout výšku větší z hal ze 14 na 22,5 metru. Podle místních tak bude ohrožena národní kulturní památka Rudá věž smrti v jejím těsném sousedství, zároveň se podle některých neúměrně navýší i budoucí kamionová doprava v okolí. 

Návrh na změnu územního plánu už projednala rada města, ve čtvrtek došlo i na jeho veřejné projednání na ostrovské radnici. Osobně dorazilo kolem osmdesáti místních, na akci dokonce dohlíželo i několik hlídek městské policie. Diskuze byla chvílemi bouřlivá.

Při jednání s úřady bude veřejnost nadále zastupovat v této věci místní podnikatel Ivan Nepraš, který získal více než 200 podpisů, aby mandát dostal.

„Najal jsem i právníka, který nám bude s připomínkami k projednávané změně pomáhat. Problém máme nejen s jednáním města, které nás pravidelně neinformuje, ale zejména kvůli ohrožení místní dopravy. Strach máme i z přívalu agenturních pracovníků, které budou firmy v halách následně najímat,“ řekl na veřejném projednávání Nepraš.

Po vypořádání připomínek veřejnosti i dotčených orgánů v rámci stavebního řízení by pak měli o změně jednat zastupitelé města, leckteří už dříve vyjádřili svůj souhlas.

Podle generálního ředitele Panattoni pro ČR a Slovensko Pavla Sovičky si potřebu navýšení vyžádal rychlý nárůst objemu online nakupování.

„Navíc už máme i technologie, které díky chytrému řízení výroby a skladování lze efektivně instalovat právě do budov s výškou nad dvacet metrů,“ vysvětlil důvod žádosti o změnu územního plánu Sovička. 

Upozornil zároveň, že jde v tuto chvíli pouze o zvýšení výškové hladiny zástavby v daném území a posouzení toho, jaký by mělo navýšení haly o více než osm metrů dopad na architekturu a urbanismus v okolí stavby. 

„Případné dopravní zatížení nebo posuzování vlivů na životní prostředí EIA se budou řešit v dalších krocích, nyní jde zatím pouze o možnost v budoucnu takto vysokou halu či pouze jednu její část postavit,“ dodal Pavel Sovička.

Díky revitalizaci jednoho z největších brownfieldů v Česku má na Karlovarsku v budoucnu vzniknout více než 500 nových pracovních míst. Společnost Panattoni už také dříve upozornila, že zvýšení budovy bude v důsledku znamenat snížení dopravní zátěže.

To ale místní odmítají a jsou přesvědčeni o tom, že k dramatickému nárůstu dopravy přece jen dojde a že tu denně projede až k tisícovce kamionů. Ty navíc zatíží například i komunikaci směrem na Stráž nad Ohří, případně na Jáchymov.

Proti jsou i památkáři

Následujících sedm dní mají místní obyvatelé na to, aby na městský úřad dopravili dokumenty se svými připomínkami. Již dříve se ke změně územního plánu vyjádřilo také Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti. Z jeho písemného stanoviska vyplývá, že nelze navýšení haly akceptovat. 

„Pokud se s nesouhlasným vyjádřením našeho pracoviště ztotožní i Krajský úřad Karlovarského kraje jako dotčený orgán, který své připomínky k návrhu změny územního plánu z hlediska státní památkové péče uplatňuje, nebude možné navrhovanou změnu územního plánu schválit,“ upozornila za loketské památkáře Jelena Dědková.

Od roku 2016 investovala společnost Panattoni do areálu bývalé Škodovky už více než čtvrt miliardy korun. Mimo jiné likvidovala azbest a tuny kontaminované zeminy.

„Nyní už je terén připraven a práce na stavbě menší z hal, která má stát v blízkosti Rudé věže smrti, začnou nejpozději do konce prázdnin,“ upřesnil Pavel Sovička. 

Věž byla součástí areálu vždy

Hala, na jejíž výstavbu už má společnost stavební povolení, bude nakonec od národní kulturní památky, zapsané od července roku 2019 na seznamu světového dědictví UNESCO, minimálně 80 metrů. Původně měla stát blíže. „Jsme zároveň připraveni s veřejností, památkáři i Konfederací politických vězňů dále jednat,“ dodal generální ředitel společnosti Panattoni. 

Faktem je, že věž bývala součástí ostrovského průmyslového areálu odnepaměti a rozhodně nebývala dominantou. Původní komín bývalé Škodovky totiž měřil 60 metrů, nedaleká kotelna 22 metrů a budova přímo u věže samotné 19 metrů. 

„Když srovnáme terénní rozměry našeho projektu s bývalým areálem Škodovky, je jasné, že od Ostrova tak nebyla věž prakticky vidět nikdy. Přesto uděláme všechno pro to, abychom prostředí kolem věže důstojně zkultivovali,“ přislíbil Sovička. 

Loketský památkář Lubomír Zeman, který byl veřejného projednávání na ostrovské radnici přítomen, však upozornil, že problém se netýká jen města Ostrova.

„Jsme ve velmi delikátní situaci, která může hrozit až světovou ostudou. Je to věcí celé republiky, že jsme schopni před takovou památkou postavit něco takového. Zvláště poté, co byla zapsána na seznam UNESCO,“ upozornil památkář.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Karlovy Vary.

Výsledky pro: Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Mariánské Lázně, , Jáchymov, Kynšperk nad Ohří, Loket, Kraslice, Horní Slavkovostatní

  • Nejčtenější

Matka dávala školačku na sex sousedovi s HIV, dohodla si pět let vězení

Na pětiletém trestu vězení se dohodla se státním zástupcem osmatřicetiletá žena z Karlovarska, která tolerovala své...

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Sražený vlk od silnice má po úspěšné operaci, dostal jméno Vlček

Vlk, kterého nedávno našli houbaři zraněného na Karlovarsku, je po operaci zadních kyčlí. Podstoupil ji na pražské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlk nalezený na Karlovarsku má rozsáhlejší zranění, zůstává na klinice v Praze

Krušnohorský vlk, kterého našli houbaři zraněného v sobotu na Karlovarsku, má rozsáhlejší zranění, než se...

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Odstartovalo vědomostní klání o minulosti Chebu, síly změří děti i dospělí

Seznámit školou povinné děti s bohatou historií Chebska v kontextu s dějinami státu či Evropy. To je cílem edukačních...

Jáchymovské lázně přežijí každou krizi, říká jejich nová ředitelka

V Léčebných lázních Jáchymov se v posledním roce udály hned dvě zásadní změny. Loni se změnil majitel, letos pak...

Karlovarskému letišti pomohly lety do Turecka, příští rok přibude Kréta

S obrovským zájmem veřejnosti se setkaly charterové lety cestovní kanceláře Čedok z Karlových Varů do tureckého...

Voliči z Karlovarska poslali do Senátu Evu Procházkovou z ANO

Druhé kolo senátních voleb v okrsku č. 1 - Karlovarsko skončilo vítězstvím lékařky karlovarské záchranky Věra...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...