Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Máme strach o památku UNESCO i z přílivu pracovníků, znělo proti halám

  15:04
Desítky obyvatel Ostrova protestovaly proti výstavbě obřích hal v blízkosti Rudé věže smrti. V areálu bývalého strojírenského závodu Škoda Ostrov je chce postavit společnost Panattoni.

Veřejné projednání změny územního plánu Ostrov v zastupitelském sále radnice. Diskuze byla často bouřlivá. (10. června 2021) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Firma plánuje v areálu vybudovat dvě haly, z nichž jedna bude s rozlohou přes 100 tisíc metrů čtverečních největší v republice. Oproti původnímu plánu chce ale společnost zvednout výšku větší z hal ze 14 na 22,5 metru. Podle místních tak bude ohrožena národní kulturní památka Rudá věž smrti v jejím těsném sousedství, zároveň se podle některých neúměrně navýší i budoucí kamionová doprava v okolí. 

Návrh na změnu územního plánu už projednala rada města, ve čtvrtek došlo i na jeho veřejné projednání na ostrovské radnici. Osobně dorazilo kolem osmdesáti místních, na akci dokonce dohlíželo i několik hlídek městské policie. Diskuze byla chvílemi bouřlivá.

Při jednání s úřady bude veřejnost nadále zastupovat v této věci místní podnikatel Ivan Nepraš, který získal více než 200 podpisů, aby mandát dostal.

„Najal jsem i právníka, který nám bude s připomínkami k projednávané změně pomáhat. Problém máme nejen s jednáním města, které nás pravidelně neinformuje, ale zejména kvůli ohrožení místní dopravy. Strach máme i z přívalu agenturních pracovníků, které budou firmy v halách následně najímat,“ řekl na veřejném projednávání Nepraš.

Po vypořádání připomínek veřejnosti i dotčených orgánů v rámci stavebního řízení by pak měli o změně jednat zastupitelé města, leckteří už dříve vyjádřili svůj souhlas.

Podle generálního ředitele Panattoni pro ČR a Slovensko Pavla Sovičky si potřebu navýšení vyžádal rychlý nárůst objemu online nakupování.

„Navíc už máme i technologie, které díky chytrému řízení výroby a skladování lze efektivně instalovat právě do budov s výškou nad dvacet metrů,“ vysvětlil důvod žádosti o změnu územního plánu Sovička. 

Upozornil zároveň, že jde v tuto chvíli pouze o zvýšení výškové hladiny zástavby v daném území a posouzení toho, jaký by mělo navýšení haly o více než osm metrů dopad na architekturu a urbanismus v okolí stavby. 

„Případné dopravní zatížení nebo posuzování vlivů na životní prostředí EIA se budou řešit v dalších krocích, nyní jde zatím pouze o možnost v budoucnu takto vysokou halu či pouze jednu její část postavit,“ dodal Pavel Sovička.

Díky revitalizaci jednoho z největších brownfieldů v Česku má na Karlovarsku v budoucnu vzniknout více než 500 nových pracovních míst. Společnost Panattoni už také dříve upozornila, že zvýšení budovy bude v důsledku znamenat snížení dopravní zátěže.

To ale místní odmítají a jsou přesvědčeni o tom, že k dramatickému nárůstu dopravy přece jen dojde a že tu denně projede až k tisícovce kamionů. Ty navíc zatíží například i komunikaci směrem na Stráž nad Ohří, případně na Jáchymov.

Proti jsou i památkáři

Následujících sedm dní mají místní obyvatelé na to, aby na městský úřad dopravili dokumenty se svými připomínkami. Již dříve se ke změně územního plánu vyjádřilo také Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti. Z jeho písemného stanoviska vyplývá, že nelze navýšení haly akceptovat. 

„Pokud se s nesouhlasným vyjádřením našeho pracoviště ztotožní i Krajský úřad Karlovarského kraje jako dotčený orgán, který své připomínky k návrhu změny územního plánu z hlediska státní památkové péče uplatňuje, nebude možné navrhovanou změnu územního plánu schválit,“ upozornila za loketské památkáře Jelena Dědková.

Od roku 2016 investovala společnost Panattoni do areálu bývalé Škodovky už více než čtvrt miliardy korun. Mimo jiné likvidovala azbest a tuny kontaminované zeminy.

„Nyní už je terén připraven a práce na stavbě menší z hal, která má stát v blízkosti Rudé věže smrti, začnou nejpozději do konce prázdnin,“ upřesnil Pavel Sovička. 

Věž byla součástí areálu vždy

Hala, na jejíž výstavbu už má společnost stavební povolení, bude nakonec od národní kulturní památky, zapsané od července roku 2019 na seznamu světového dědictví UNESCO, minimálně 80 metrů. Původně měla stát blíže. „Jsme zároveň připraveni s veřejností, památkáři i Konfederací politických vězňů dále jednat,“ dodal generální ředitel společnosti Panattoni. 

Faktem je, že věž bývala součástí ostrovského průmyslového areálu odnepaměti a rozhodně nebývala dominantou. Původní komín bývalé Škodovky totiž měřil 60 metrů, nedaleká kotelna 22 metrů a budova přímo u věže samotné 19 metrů. 

„Když srovnáme terénní rozměry našeho projektu s bývalým areálem Škodovky, je jasné, že od Ostrova tak nebyla věž prakticky vidět nikdy. Přesto uděláme všechno pro to, abychom prostředí kolem věže důstojně zkultivovali,“ přislíbil Sovička. 

Loketský památkář Lubomír Zeman, který byl veřejného projednávání na ostrovské radnici přítomen, však upozornil, že problém se netýká jen města Ostrova.

„Jsme ve velmi delikátní situaci, která může hrozit až světovou ostudou. Je to věcí celé republiky, že jsme schopni před takovou památkou postavit něco takového. Zvláště poté, co byla zapsána na seznam UNESCO,“ upozornil památkář.

  • Nejčtenější

Testy a roušky lze někde zrušit už teď, míní odborníci. Podívejte se kde

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách...

Markéta a flink? Ať si to každý zkusí sám, říká maminka Vondroušové

Premium Byl červnový pátek, asi čtyři hodiny odpoledne, a Jindřiška Anderlová v Sokolově četla zprávu od dcery z Paříže. Stálo...

Od neděle se Plzeň dočká přímého vlakového spojení s Karlovými Vary

Přímým autobusovým spojům mezi Plzní a Karlovými Vary začnou od neděle 13. června konkurovat vlaky. Mezi krajskými...

Zloději zničili měděnou sochu anděla z karlovarské rodinné hrobky Puppů

Policisté vypátrali dvojici mužů, kteří se v lese nedaleko silnice pokoušeli rozřezat měděnou sochu anděla z rodinné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ašskému fotografovi se podařil vzácný úlovek, zachytil liščata při hře

Vidět v přírodě lišku se nepodaří každému. Ostražitá a plachá šelmička si dává velký pozor a setkání s člověkem se za...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Než lidé spatří letité krovy Vildštejna, musí střecha projít opravou

Zajímavou novinku odhalily výzkumy dřevěných konstrukcí na hradě Vildštejn ve Skalné na Chebsku. Odborníci na základě...

Od neděle se Plzeň dočká přímého vlakového spojení s Karlovými Vary

Přímým autobusovým spojům mezi Plzní a Karlovými Vary začnou od neděle 13. června konkurovat vlaky. Mezi krajskými...

Tisíce holubů závodilo napříč republikou. Šampion letěl 109 kilometrů za hodinu

Pár sekund po šesté ranní odstartovalo z letiště v Květné na Sokolovsku více než třiadvacet tisíc poštovních holubů....

V nouzi se už ocitají i úplné rodiny. Říct o pomoc si často neumějí

Počet žen, které nemají z čeho svým dětem koupit boty nebo jídlo, vzrostl v kraji během roku s covidem téměř o...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....