Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Karlovarský kraj vrací do hry vědeckotechnický park, zkusí získat dotaci

  12:02aktualizováno  12:02
Více než deset let existuje v Karlovarském kraji myšlenka, postavit zde vědeckotechnický park. Hejtmanství ji doposud neuskutečnilo, ale nyní se k ní vrací.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Klimentovská a.s.

„Máme zde projekt z roku 2012, stavební povolení neustále prodlužujeme. Platné je do roku 2021 a v současnosti si myslíme, že nastal čas, abychom se ke stavbě parku znovu přihlásili. Myslíme si, že pro něj máme náplň a že jsme schopni sehnat prostředky, které by nám jej pomohly vybudovat,“ zdůvodnil krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů.

Odhadovaná cena díla nyní činí 395 milionů korun. Kraj tuto sumu předpokládá vzhledem k podobným projektům, které se už v minulosti podařilo uskutečnit. Pokud by na stavbu došlo, rozpočet by upřesnil. Má ale jednu zásadní podmínku. Tou jsou peníze. 

„Do projektu bychom se pustili za předpokladu, že na něj získáme dotační prostředky buďto z národních, nebo evropských fondů, a to ve výši více než sedmdesáti procent nákladů,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová

Společně s Josefem Janů se proto chystá na schůzku se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu. Snažit se budou o to, aby kraj s dotací uspěl coby jeden z takzvaně strukturálně postižených regionů České republiky. Odhadují, že vše nepotrvá měsíce, ale řádově týdny.

„Pokusíme se jednat o tom, aby pro Karlovarský kraj mohla být vypsaná nějaká speciální výzva, protože věda, výzkum a inovace tady chybí,“ řekl Josef Janů. 

V současnosti připadá pro vědeckotechnický park v úvahu několik hlavních témat. Tím prvním je příchod společnosti BMW, která chce v prvním čtvrtletí příštího roku začít s budováním svého testovacího centra na Podkrušnohorské výsypce na Sokolovsku.

Další věcí je vznikající Institut lázeňství a balneologie, který bude po třiceti letech vytvářet potřebné klinické studie o vlivu a působení přírodních léčivých zdrojů na lidský organismus, vést poradenskou a vzdělávací činnost či vydávat certifikace pro lázeňské provozy.

Třetím momentem je podle Josefa Janů společnost Vodafone, která bude v Karlových Varech rozjíždět sítě označované jako 5G.

Park by měl sídlit v areálu hejtmanství

Dále Josef Janů zmínil i různé regionální kreativce či průmysl typický pro Karlovarský kraj. „Je to například keramika a sklo,“ naznačil krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč.

Kromě těchto případných zájemců by vědeckotechnický park mohl nabízet zázemí také třeba Českému vysokému učení technickému, které plánuje v regionu otevřít pobočku, dlouhodobý zájem podle Josefa Janů projevuje i Vysoká škola zemědělská kvůli aktivitám souvisejícím s využitím skrývek dolů.

Jak zmínila hejtmanka, pokud do projektu půjdou dotační peníze z evropských fondů, bude muset kraj respektovat podmínky související s náplní vědeckotechnického parku. Osobně se ale přiklání i k možnosti, aby z části sloužil jako plzeňské Science Center Techmania.

„Z hlediska podpory technického vzdělávání hodně pomáhá a je to přesně to, co nám tady chybí. Nedokážu ale odhadnout, zda by to bylo možné z hlediska čerpání fondů,“ vysvětlila.

Vědeckotechnický park by měl vyrůst v areálu krajského úřadu, kde nyní sídlí řada institucí. Kromě hejtmanství například krajská hygienická stanice, krajská knihovna, úřad práce, krajské policejní ředitelství, Ředitelství silnic a dálnic a tak dále.

  • Nejčtenější

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Hlavní tah z Varů na Prahu blokoval u Lubence převrácený kamion

Převrácený kamion blokoval přes dvanáct hodin u obce Lubenec na Lounsku hlavní silniční tah mezi Karlovými Vary a...

Policie vypátrala obě děti, které hledala od pátku. Obě jsou v pořádku

Policisté v sobotu odpoledne našli osmiletého chlapce z Chebska, který pátek odešel od své babičky a nedorazil domů. Od...

Ať pykají nejen za smrt, ale i za zmrzačení, žádají oběti z hranic

Nejen za smrt na hranicích, ale i za zmrzačení by měli pykat lidé, které stíhá policejní Úřad dokumentace a vyšetřování...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při nehodě u Bochova se zranilo sedm lidí, auto skončilo ve vodě

Nehoda dvou osobních aut uzavřela odpoledne provoz na silnici I/6 u Bochova na Karlovarsku. Jedno z aut skončilo po...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Ať pykají nejen za smrt, ale i za zmrzačení, žádají oběti z hranic

Nejen za smrt na hranicích, ale i za zmrzačení by měli pykat lidé, které stíhá policejní Úřad dokumentace a vyšetřování...

V novém lázeňském komunitním sadu porostou hrušně, jabloně i švestky

Město Mariánské Lázně plánuje založit komunitní sad. Růst by zde měly jabloně, hrušně, švestky, třešně a ořešáky. Na...

Běžkaři v Krušných horách marně čekají na stopy, sněhu je málo

Ani víkendové sněžení v Krušných horách nepomohlo běžkařům, kteří se v letošní sezoně těší na lyže. Zatímco skiareály...

Policie kvůli pátrání po chlapci z Chebska zadržela dva lidi

Policie v souvislosti s pátečním pátráním po osmiletém chlapci z Chebska zadržela dva lidi a vyšetřuje je pro trestné...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zdravotní sestra - moderní zařízení v Praze, + - 35 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz