V Karlových Varech sázejí na tradici, další lázně chystají novinky

  7:20aktualizováno  7:20
Lázeňská města v Karlovarském kraji se s dostatečným předstihem chystají na slavnostní zahájení sezony, které proběhne v květnu. Zatímco Karlovy Vary budou sázet na tradici, Františkovy a Mariánské Lázně chtějí zavedený scénář změnit.

Průvod v čele s Karlem IV. je tradičně nejsledovanější akcí slavnostního zahájení lázeňské sezony v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Karlových Varech bude 4. až 6. května oslavám vévodit tradiční divácky vděčný průvod Karla IV. Ten vyjde v sobotu ve 14:30 hodin z Goethovy stezky.

Zahájení lázeňské sezony v kraji

Karlovy Vary (4.-6. května)
V pátek se na třídě T. G. Masaryka otevře Staročeský trh s přehlídkou řemesel a nabídkou tradičních českých výrobků a pochutin. Pro veřejnost je připraven koncert Anny K. V sobotu od 14:30 hodin projde městem průvod Karla IV. V ulicích zahraje a zatančí folklorní soubor Dyleň a další umělci. Lázeňské oslavy zakončí galavečer v Grandhotelu Pupp, jehož součástí bude ohňostroj.

Mariánské Lázně (11.-13. května)
Charitativní golfový turnaj pod záštitou starosty se odehraje 11. května. Ve stejný den se koná slavnostní zahajovací koncert Západočeského symfonického orchestru. O den později je na programu slavnostní průvod a mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie, žehnání pramenům a otevření lázeňské sezony.

Františkovy Lázně (19. a 20. května)
Město chystá pro návštěvníky překvapení, ale přesný program zatím tají. Počítají tady s tradiční účastí plzeňského biskupa Františka Radkovského, který za minulého režimu několik let působil na zdejší faře.

Jáchymov (26.-27. května)
Městem projde průvod staleté historie, zahraje a zazpívá skupina Rangers. Pro profesionály i amatéry je připraven cyklistický závod. Město chystá fotografickou soutěž s tématem Krušnohoří a lákavý program pro děti.

"Karlova družina zamíří na Mírové náměstí, dále po Staré louce směrem k Tržišti a Lázeňskou ulicí projde na prostranství před Mlýnskou kolonádu," uvedl mluvčí magistrátu Jam Kopál.

Sadovou a Zahradní ulicí pak dorazí do cíle, kterým bude historické ležení ve Smetanových sadech.

V Mariánských Lázních si pro třídenní zahájení sezony vybrali pražskou agenturu Tennis Agens, která loni vyhrála grantové řízení s nabídkou 600 tisíc korun.

"Chtěli jsme tradiční akci oživit a současně získat nové podněty," vysvětlila vedoucí oddělení dotací a cestovního ruchu Jana Palacká.

Hlavní akce jsou naplánované na víkend 12. a 13. května. Detaily slavnostního zahájení lázeňské sezony budou ještě upřesněny, ale oproti loňsku se počítá s větším množstvím sportovních aktivit.

Ve Františkových Lázních začne sezona 19. května. "Vymýšlíme něco nového. Pravděpodobně na koni přijede císař František," naznačil františkolázeňský místostarosta František Šnajdauf.

"Chystáme i další překvapení, ale zatím nemůžu nápady prozradit. Chtěli bychom mít víc zábavy a kultury pro běžné návštěvníky i místní. Jisté je, že letos chceme pořídit více akcí za méně peněz," doplnil místostarosta Františkových Lázní.
 
Dříve podle něj stálo zahájení sezony spoustu peněz, protože akci zajišťovaly agentury. Letos spoléhá radnice na nápaditého ředitele muzea Stanislava Macka, který organizuje otevírání hradu Seeberg.

Jáchymov zahájí lázeňskou sezonu ve dnech 26. a 27. května. Zlatým hřebem bude průvod stoletou historií města (1912-2012).

"Nebude chybět ani cyklistický závod, traťově uzpůsobený profesionálům i svátečním jezdcům. Na závěr je nachystána tradiční pecka - koncert legendárních Rangers," uvedla PR manažerka Lena Kozohorská.

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Bezdoplatkové zóny jsou skvělá věc, osvědčily se, říká starostka Sokolova

Starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Když v říjnu roku 2017 v Sokolově vyhlásili tři takzvané bezdoplatkové zóny, stalo se město průkopníkem v boji proti...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Najdete na iDNES.cz