(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Včelařů je v Karlovarském kraji konečně dost. Ale chybí jim včely

  • 6
Včelařů je dost, včelstev na řádné opylení krajiny je ale málo. Potvrzují to informace od včelařů z Chebska. Úbytek včelstev začínají vnímat jako problém.

Jen na Chebsku evidují včelaři na 130 organizovaných členů a nad dalšími třemi desítkami neorganizovaných mají dohled. Počet včelařů na Chebsku je slušný, mají ale málo včelstev.

„V současné době jich máme asi 1020 až 1050, a to je na zavčelení krajiny málo. Potřebovali bychom tak dvojnásobek,“ vysvětlil problém předseda chebských včelařů Jan Votruba.

Včelařství v regionu totiž právě prochází generační výměnou. Chovatelé v nižším věku, kteří mají včely jako koníček, vlastní včelstev vždy jen několik. Víc už totiž časově nemůžou stihnout. Až později, kdy mají více volného času, mohou své chovy postupně rozšířit.

„Já sám jsem měl vždy osm včelstev, až teď v důchodu chci jejich počet rozšířit. A to nějakou dobu potrvá, minimálně dva roky, než budu na patnácti včelstvech,“ dodal Votruba.

Zemědělci jsou zatím ve svých prohlášeních opatrní. „Zatím nás to netíží,“ uvedl ředitel Agrokombinátu Dolní Žandov Vladimír Tůma. Situaci ale pozorně sledují, navíc pro opylení některých plodin jsou důležití čmeláci, kteří mají delší sosáky. I ti z krajiny ubývají. „Pokud vím, tak už se dovážejí i ze zahraničí,“ dodal Tůma.

Ulehčit situaci včelařům mají i dotace, které jim poskytuje pravidelně Karlovarský kraj. Na jaře letošního roku jim poskytl finanční příspěvek ve výši zhruba 1,4 milionu korun. Dotace byly určené na pořízení základního vybavení, jako jsou úly, rámky či voskové a plastové mezistěny, a také na nákup včelstva nebo včelích oddělků z registrovaných či šlechtitelských chovů.

Na kraji se sešlo 140 žádostí o dotaci. Několik jich bylo vyřazeno kvůli nedodržení podmínek a na 23 žádostí už prostě nezbyly peníze. Stovka žadatelů pak finanční injekce získala.

O dotaci v maximální výši 14 tisíc korun mohli žádat včelaři starší 18 let s trvalým pobytem v Karlovarském kraji. Žadatelé se museli zavázat, že včelařit budou po dobu nejméně pěti let na území regionu ode dne poskytnutí dotace.

Teplo včelám nevadilo, ale medu je méně

Kvůli počasí letošního roku bude nejspíše i méně medu. „Počasí se na stavu včelstev nepodepsalo, ale někteří včelaři měli letos menší úrodu,“ potvrdil včelař Jan Votruba.

„Ti, kdo měli včelstva na vlhkých místech, třeba u rybníků nebo potoků, ti měli dobrou snůšku. Já osobně jsem měl snůšku přímo vynikající. Jinak se ale domnívám, že na Chebsku bude celkově úroda průměrná,“ dodal.

Mnohem hůře na tom podle něj byli ale včelaři, kteří se zaměřují například na lesní med.

Zatímco vysoké letní teploty včelstvům nevadily, ty podzimní, které v říjnu dosahovaly i 20 stupňů Celsia, jsou už pro chovatele včel problémem. „To není dobře, včely by už měly být zalezlé, protože je potřebujeme léčit. Na podzimní léčení musí být teploty pod 10 stupňů, včely nesmí létat, aby se nemohly znovu nakazit například od divokých včel,“ zdůraznil Votruba.

Stejně jako ostatní včelaři proto netrpělivě očekává ohlašovanou změnu počasí.