Nový majitel budovy pivovaru za desítky milionů korun opravuje a od loňského února tu zase vaří zlatý mok - Kynšperského zajíce.
Nedávný nález zazděných starých betonových tanků byl velkým překvapením. Nikdo totiž netušil, že se velké nádrže o objemu 20 metrů krychlových v útrobách objektu nacházejí.
"Vybourali jsme zazděný vchod a nestačili se divit. Objev je pro nás významný zejména v tom, že jde o jediný pozůstatek po původním pivovaru," řekl ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil.
Betonové kádě jako autentický zbytek místní pivovarnické historie lze dobře využít. Manažerka pro turistiku Jitka Váchová sem vodí na prohlídku návštěvnické výpravy, které zajímá, jak se pivo vaří.
"Myslím, že jsme jediným pivovarem v kraji, kde turisté procházejí kompletním provozem - od varny, přes ležácké sklepy, až po distribuci. Líbí se jim tu, mohou přivonět k chmelu, ochutnat slad, pozdravit sládka. Začínáme spolupracovat s cestovními kancelářemi a oslovujeme infocentra," uvedla Jitka Váchová. Větší příliv turistů očekává s nástupem lázeňské sezony.
Už před časem Kynšperský pivovar otevřel ve svém areálu stylovou restauraci. Teď se pracuje v části, kde vznikne velký společenský sál a salonek pro kulturní akce. Sál bude jediný ve městě, Kynšperk ho může využít třeba k pořádání plesů. Až radnice změní územní plán, přijde na řadu přestavba další budovy na hotel. V plánu je i dětské hřiště a minizoo.
"V pivovarnictví je cílem pro letošní rok zdvojnásobit prodej ze 2 na 4 tisíce hektolitrů. Zatím vaříme Zajíce pro okolí a něco málo pro Prahu," zmínil Radek Vomočil. Práci v novém pivovaru našlo třicet lidí.