Karlovarské svahy se mohou dát do pohybu, obávají se odborníci

  17:49aktualizováno  17:49
Svahy nad Karlovými Vary jsou podle odborníků skrytou hrozbou. Důkazem je oblast nad Táborskou ulicí, která si vynutila úpravy za téměř pět milionů korun. Není v lázních zdaleka jediná. Problémy se dají očekávat i na dalších místech lázeňského města.

Stavebníci při zajišťování svahu přilehlého ke karlovarskému průtahu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Za skrytou hrozbu označil sesunující se svahy někdejší první náměstek karlovarského primátora Petr Bursík. Podle jeho názoru je jen otázkou času, kdy se dají do pohybu.

Svah v Táborské ulici, který v současné době sanuje specializovaná firma Vertico, je toho jasným důkazem.

„Když jsme s prací začali, ukázalo se, že havarijní stav je daleko větší, než předpokládal projekt,“ potvrdil Václav Šavr, ředitel firmy specializující se na sanaci svahů.

Podle jeho slov je už dnes patrné, že území, které bude do budoucna nutné upravit, je podstatně širší. „Je moudré monitorovat tuto lokalitu a přijmout potřebná opatření,“ doplnil ředitel.

Rozšíření pole úprav svahu se odrazilo i na ceně zakázky. „Zahrnutí dalšího úseku prodražilo zakázku o 311 tisíc korun,“ potvrdil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Konečná cena se tak vyšplhala na 4,9 milionu korun.

Hrozí, že se kameny zřítí na silnici

Riziko sesuvů a pádů balvanů se podle Stanislava Vonky, autora projektu, týká úseku od Ostrovského mostu až po lávku do Bohatic.

„Je zde spousta kamenů, které se mohou samovolně zřítit na vozovku. V první etapě navrhovaného projektu se proto počítá s jejich odstraněním,“ konstatoval Vonka.

Výhledově pak bude podle jeho slov zapotřebí sanovat celý úsek. „Cenu bych odhadl v řádu desítek milionů korun,“ dodal projektant.

Problémy jsou podle slov Petra Bursíka způsobené tím, že se na skalních masivech postupem let usadila vrstva zeminy a jílů, která je nestabilní. „Někde je zpevněná kořenovým systémem stromů, jinde však porost chybí. A právě takové úseky se mohou dát do pohybu,“ vysvětlil bývalý první náměstek primátora. Není to však pouze otázka svahu nad Táborskou ulicí.

„V bezprostředním středu Karlových Varů se toto nebezpečí týká svahů na Vřídelní ulicí, kde už v roce 2013 začala jejich sanace. Je zapotřebí, aby pokračovala. Předpokládám, že nové vedení města v ní bude pokračovat,“ dodal Petr Bursík.

„Sanace svahu nad Táborskou ulicí má být dokončena do 19. prosince,“ řekl mluvčí magistrátu Kopál. Část z nákladů by měla pokrýt dotace. „Očekáváme, že by to mohlo být přibližně 3,9 milionů korun,“ upřesnil Kopál.

Loni už město provedlo sanaci svahu v ulici Vřídelní a Slovenská nad silnicí u Březové.

„Celkové náklady na tyto akce dosáhly částky 3,4 milionu, dotace činila 2,4 milionu korun,“ upřesnil mluvčí magistrátu. Další miliony z městské kasy pak tečou do opěrných zdí. Letos to zatím bylo 9,3 milionu.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Vlaky z Prahy na západ Čech zrychlí, přibudou nové přímé spoje

Od poloviny prosince přibude vlaků na tratích mezi Prahou a západem Čech. Podle Českých drah se spoje také zrychlí,...

VIDEO: Opilý řidič jel po dálnici D6 v protisměru, pak ujížděl hlídce

Riskantní jízdou ohrožoval řidiče na dálnici D6 opilý šofér, který jel několik kilometrů v protisměru. Naštěstí se mu...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Počet nesvéprávných prudce roste, radnice v kraji potřebují další úředníky

Neustále se zvyšující počet lidí omezených na svéprávnosti nutí radnice některých měst v Karlovarském kraji posilovat...

VIDEO: Opilý řidič jel po dálnici D6 v protisměru, pak ujížděl hlídce

Riskantní jízdou ohrožoval řidiče na dálnici D6 opilý šofér, který jel několik kilometrů v protisměru. Naštěstí se mu...

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Diagnostika odhalila na Chebském mostě oslabené výztuže a korozi

Jako velmi špatný hodnotí stav Chebského mostu odborníci firmy Pontex, která provádí pro Karlovy Vary diagnostiku. V...

Najdete na iDNES.cz