Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

V Karlovarském kraji nemá kdo hledat poklady, chybí archeologové

  16:16
Nejen lékaři či technici chybějí Karlovarskému kraji. Má také velký nedostatek archeologů. S jejich počtem je na tom region zcela nejhůř v republice, což by chtěl kraj od příštího roku změnit.

Michal Beránek je jedním ze čtveřice archeologů v Karlovarském kraji. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pouze čtyři archeologové pracují v organizacích po kraji. Z toho jeden – karlovarský archeolog Jiří Klsák, se své původní profesi věnuje jen prostřednictvím symbolického úvazku, neboť je několik let náměstkem primátora.

„Jednal jsem s řediteli našich příspěvkových organizací, tedy muzeí. Budu pracovat na tom, aby se počet archeologů navýšil v karlovarském a chebském muzeu,“ uvedl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček.

Nově by tak měl mít kraj archeologů šest, ale ani tak neposkočí z posledního místa v republice.

Petr Zahradníček na nedostatek těchto odborníků upozornil už před několika týdny, kdy zahrádkář našel u Nové Role bronzový poklad. Tehdy se k němu sjel nadpoloviční počet všech archeologů z regionu – tedy tři. Region by jich přitom potřeboval daleko více.

Musí najímat privátní společnosti

„Jejich nedostatek se projevuje například v tom, že nás čeká dostavba D6, kvůli které budou archeologické průzkumy zapotřebí. My si na ně budeme muset najímat privátní společnosti, přitom bychom si je mohli dělat sami,“ řekl Petr Zahradníček.

Zároveň upozornil, že archeologie u muzeí je celkem šikovnou věcí, neboť prostřednictvím takových výzkumů, jako je právě D6, přináší peníze zpět. Archeologové tak kompenzují náklady, které na ně padnou.

Kromě tří muzejních archeologů má kraj jednoho odborníka díky Národnímu památkovému ústavu v Lokti. Filip Prekop často spolupracuje se sokolovským muzeem, jež spravuje také důl Jeroným u Rovné.

„V Karlovarském kraji působí archeologové z Plzně nebo Prahy. Kvůli praktickému dosahu by bylo ovšem dobré, aby byli odtud, sledovali by i drobné akce a pomáhali kontinuálně vytvářet poznání o regionu,“ řekl.

S chybějícími archeology se podle něj kraj potýká dlouhodobě, přitom před druhou světovou válkou tady patřili ke špičce v oboru. Působilo v něm množství odborníků a tehdejší obyvatelstvo bylo archeologii velmi nakloněno a zajímalo se o všechny výzkumy.

Početnou archeologickou obec poté nahradili pouze jedinci. Podle Filipa Prekopa jsou přitom dva lidé minimem pro to, aby mohli činnost vůbec vykonávat. Terénní práce jsou ale jen zlomkem toho, co dělají, protože spoustu času stráví zpracováváním nálezů a odborným psaním.

„Každý kraj je ze zákona majitelem nálezů a má o ně dlouhodobě pečovat. Pokud výzkumy na jeho území provádějí instituce zřízené jinou institucí z jiných regionů, musí existovat legislativní mechanismus jejich předávání zpět příslušnému kraji. Přestože jsme na regionální archeologické komisi opakovaně takový mechanismus projednávali, v případě Karlovarského kraje stále není kodifikován. Nálezy jsou tak často dlouhodobě ve správě jiných organizací mimo území, a tedy i mimo kontrolu krajských organizací,“ vysvětlil.

Podle karlovarského archeologa Jiřího Klsáka je nedostatek odborníků v této profesi pořád více vidět. „V terénu se uskutečňuje stále větší počet akcí – od staveb rodinných domů až po silnice či opravy železnice. Při takovém počtu archeologů, který je v regionu, nemohou všechno stíhat,“ uvedl.

Region má podle něj zcela nejmenší procento zpracovaných akcí a mnoho z nich pozornosti archeologů uniká. Chybějící archeologický průzkum přitom může zkomplikovat kolaudace staveb. Pokud archeologové zjistí, že jej stavebník vynechal záměrně, vystavuje se pokutě. Ta se mu ale občas může i vyplatit.

Pokud plány kraje s navýšením počtu archeologů vyjdou, karlovarské muzeum by mělo celkem tři, chebské dva. Zatím tam tuto profesi sám vykonává Michal Beránek. „Pracovní vytíženost je značná,“ přiznal.

Stále jednají o předání nalezených předmětů

Jedním z největších archeologických průzkumů poslední doby v kraji se uskutečnil v tepelském klášteře, který prošel nejrozsáhlejší opravou ve své novodobé historii. Skončila loni v létě a stála půl miliardy korun.

Plzeňští archeologové tam objevili řadu cenných věcí, například základy nárožní věže barokního konventu, zbytky vodní konstrukce, odhalovaný středověký opevňovací příkop kláštera nebo část rozsáhlého pohřebiště.

Předání nalezených předmětů Karlovarskému kraji je ale stále ve fázi jednání.

  • Nejčtenější

Pojišťovna po úmrtí syna nepomůže, její úřednice přitom chybně sepsala smlouvu

Petru Zikmundovi z Božičan na Karlovarsku se doslova zhroutil svět. Nečekaně mu zemřel osmadvacetiletý syn. Společně...

Karlovarský kraj ochromil výpadek elektřiny, mohla za to porucha na rozvodně

Karlovarský kraj v úterý ráno zasáhl rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny. Výpadek nastal okolo 8:30 a týkal se prakticky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Sokolovsku hořel les, do akce se zapojili i hasiči z Německa a vrtulník

Mezi Bublavou a Kraslicemi na Sokolovsku v neděli odpoledne vzplál les. Hasičům se krátce po osmé hodině večerní...

Běh rozšiřuje poznání, stihnete toho mnohem víc, říká vytrvalec Miloš Škorpil

Premium Ultramaratonec a propagátor běhu Miloš Škorpil vypráví, jak mu běh pomáhá objevovat krásy Česka. Muž, který příští rok...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotograf Pavel Černý má slabost pro lišky, na ulovení snímků čeká i hodiny

Hodiny a hodiny tráví nyní v lese ašský fotograf Pavel Černý. Snaží se ulovit snímky mláďat, která se právě nyní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zámek Kynžvart ukáže zrestaurovanou fontánu, září v původních barvách

Fontána kašny na čestném nádvoří zámku Kynžvart se vrací domů. Po ozdravné kúře v restaurátorské dílně Jindřicha...

Nadávky a bití do hlavy, násilník dlouhodobě týral svou o 18 let starší ženu

Týrání osoby žijící ve společném obydlí, porušování domovní svobody, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,...

Elektrárna spaluje s uhlím i štěpku, do ovzduší tak vypouští méně škodlivin

Přibližně o 27 tisíc tun se podařilo elektrárně Tisová na Sokolovsku snížit v letech 2021 až 2023 emise oxidu...

Porodnice pomůže maminkám s úzkostí či depresí, nabízí jim speciální testy

Díky úsilí porodníků v karlovarské nemocnici se v kraji začala poskytovat péče matkám, které mají po porodu psychické...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ VEDOUCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...