Už žádné losovačky. Karlovarský magistrát prověří výběrová řízení

  13:38aktualizováno  13:38
Nové vedení karlovarského magistrátu chce prověřit soutěže o veřejné zakázky. Po celostátní ostudě s "karlovarskou losovačkou", která bavila internetové diváky, je posledním podezřelým případem rekonstrukce střech základních škol za 2,5 milionu korun. Hned tři firmy nabídly opravu v už uplynulém termínu.

Jednou ze sporných veřejných zakázek je i prodej Lázní III. | foto: MF DNES

Komise pro vyhodnocení nabídek je proto nyní přesvědčená, že přihlášky do výběrového řízení psal někdo jako přes kopírák.

Případy, které chce město prověřit

Prodej budov
Vedení magistrátu prověří některé prodeje městského majetku. Například historické budovy v Lázeňské ulici, kterou si koupila od města společnost Golem. Karlovy Vary chtějí získat na budovu předkupní právo. Dalším případem je prodej Lázní III.


Množství projektů
Postavit u dolního vlakového nádraží nové hotely, obchodní domy a parky, obří hotel Grand Majestic či výstavbu nových bytových domů soukromou firmou na Hálkově vrchu v lázeňském centru Karlových Varů a do toho všeho ještě lanovku na Tři Kříže. To vše plánovalo vybudovat nebo připravit pro stavbu dosavadní bývalé vedení lázní v čele ODS a ČSSD.


Korzo do Tuhnic
Dalším připravovaným projektem je záměr firmy Lordship. Promenádovat se by tak do deseti let mělo být možné z třídy T. G. Masaryka až do Tuhnic a dále. Také tento projekt vzbuzuje pochybnosti nového vedení města.

"Střechy na základních školách Krušnohorská a Poštovní měly být hotové do 30. dubna 2010. Stejná chyba hned na třech přihláškách," říká místopředseda výběrové komise a karlovarský zastupitel Milan Rusev (hnutí O co jim jde?!).

Opravit střechu chtěly firmy z Brna, Tlučné a Turnova.

Rusev si myslí, že dva účastníci zadávacího řízení byli jen do počtu, aby vzniklo zdání, že jde o skutečné výběrové řízení. Zakázka nemá vítěze. Komise otevřela 8. prosince obálky s nabídkami a radní tento týden zakázku zrušili.

"Zákon však hovoří o tom, že se účastníci výběrového řízení nesmí domlouvat mezi sebou. Nabídku musejí dát za sebe. V tomto případě je vidět, že se domlouvali na ceně. Takováto manipulace je nezákonná," pokračuje Rusev.

"Nejvíce mne pobavilo, když na podzim všichni slíbili opravit střechy do 30. dubna 2010. Nezvykle psané formáty číslovek měly všechny nabídky. Za cenou v milionech korun byla čárka, a za statisíci korun tečka. Je divné, když se to opakuje u všech tří nabídek. Musela je psát jedna osoba," doplňuje Rusev.

"Tuto věc i některé další záležitosti z minulosti prošetříme. Chybné datum a další okolnosti jsou naprosto evidentní. Zakázku znovu vypíšeme a opravu střech vytendrujeme naprosto otevřeně," potvrdil karlovarský primátor Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa).

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Proluka po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních se zacelí

Vizualizace nového domu, který vyroste na místě po zbouraném paláci Baťa v...

Proluka po bývalém nárožním paláci Baťa v Mariánských Lázních se po letech příprav zacelí. Původní objekt šel k zemi v...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní
PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní

Musím na chirurgický zákrok a já mám strach, že to ani jedna nezvládneme. Co když se jí něco stane a já si to pak budu vyčítat? Už teď pláču, když si představím, že jí budu muset dát do školky cizím lidem a 8 hodin nebudu vědět, co s ní je a jestli je v pořádku. Já to prostě nedokážu. Přemýšlím o psychologovi. Nemáte někdo radu?

Najdete na iDNES.cz