Volbu nové hejtmanky povede starostka Bečova, chystala se několik týdnů

  8:51aktualizováno  8:51
Úterní ustavující zasedání krajského zastupitelstva Karlovarského kraje povede coby doyen starostka Bečova nad Teplou Oľga Haláková. Komplikace při volbě vlády nečeká, na řízení první schůze se ale pečlivě připravovala.

Starostka Bečova nad Teplou Oľga Haláková se při ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva ujme role předsedajícího. Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Nejsem žádným nováčkem, přesto bylo potřeba dohodnout se, jak ustavující zastupitelstvo poběží. Proto jsem jezdila na krajský úřad na konzultace,“ uvedla Oľga Haláková.

Poslední absolvovala v pondělí, aby se seznámila s technikou v zastupitelském sále. Toho, že nastanou při volbě nové vlády nějaké komplikace, se neobává. „Podle informací, které máme, má dohodnutá koalice nadpoloviční většinu. Nepředpokládám, že by došlo k něčemu neočekávanému,“

Hnutí ANO se 13 křesly sestavilo krajskou vládu s Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí se třemi mandáty, Českou pirátskou stranou rovněž se třemi křesly, Stranou práv občanů s jedním mandátem a ODS.

Ta získala čtyři křesla, souhlas s koalicí však doposud dali pouze tři zastupitelé. Ani po dvou týdnech není jasné, zda ji podpoří i Tomáš Linda.

„Podle dohody nebudeme do uskutečnění ustavujícího zastupitelstva poskytovat žádné informace,“ uvedl regionální předseda ODS Jiří Vaněček.

Koalice tak zatím zůstává třiadvacetičlenná a má převahu jediného hlasu. Podle Jany Vildumetzové je koaliční smlouva platná a od jejího uzavření se nic nezměnilo. „Věřím, že koaliční strany budou v úterý jednotné, žádné zvraty by neměly nastat,“ řekla.

Jedním z těch, kdo bude v krajské vládě zcela poprvé, je lídr Pirátů Josef Janů. Na starosti bude mít oblast regionálního rozvoje a informatiky.

„Vím, o co půjde. Za sebe musím říct, že regionální rozvoj je mou profesní záležitostí, v níž mám zkušenosti od roku 1992, takže se v ní pohybuji 24 let. Informatika je zase naše pirátské téma, takže v něm budu mít podporu z Prahy,“ řekl.

Piráti jsou pro to, aby úterní volba vedení nebyla tajná, což také podali jako návrh. Podle Josefa Janů je tento návrh zatím jediný. Jiný nepadl a nikdo proti němu neprotestoval.

Sociální demokraté odcházejí do opozice

Po úterním zastupitelstvu zřejmě opustí vedení regionu ČSSD. Podle krajského předsedy strany Petra Navrátila jsou sociální demokraté na opoziční roli připraveni. Zda koalici podpoří, ale není jisté.

„Ještě jsme o tom nemluvili. Podle mého osobního názoru si ale nemyslím, že je důvod podpořit koalici, která s námi nechce spolupracovat. Dokonce, pokud je nám známo, tak ani nechtějí dát předsedu kontrolního výboru největší opoziční straně. Vidím to jako dost zásadní porušení pravidel,“ zdůvodnil.

Podobné to je i v případě Starostů a nezávislých a jejich partnerů. „Půdorys nepodpoříme, neodpovídá našim představám. Dlouhodobě jsme nabízeli koalici širší. Pro kraj by byla prospěšnější jak po stránce stability, tak po stránce odborného základu,“ uvedl lídr Petr Kulhánek.

Stejně by se mohla zachovat i KSČM, zastupitelé SPD se rozhodnou podle situace.

Na programu dnešního ustavujícího zastupitelstva je kromě volby vedení kraje také volba a stanovení počtu uvolněných a neuvolněných členů zastupitelstva. Volit se bude také zástupce hejtmana, je třeba stanovit odměny neuvolněným zastupitelům a pravidla rozpočtového provizoria kraje.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Těžba uhlí je zlatá slepice, tu bych nezabíjel, řekl Zeman na Karlovarsku

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní návštěvu Karlovarského kraje. U...

Za zachování těžby uhlí se při své již páté návštěvě Karlovarského kraje postavil prezident Miloš Zeman. Krajským...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz