Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Děti z Ukrajiny už se začaly učit, školy je chtějí rozmístit do běžných tříd

  15:46
Školy v Karlovarském kraji a jejich zřizovatelé se chystají na příliv dětí z Ukrajiny. Někde už malí uprchlíci do škol nastoupili, hlavní nápor však zřejmě teprve přijde.
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině pro ukrajinské obyvatele prchající...

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině pro ukrajinské obyvatele prchající před válkou zahájilo svůj provoz v KV Areně. (2. března 2022) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ještě ráno měla Základní škola jazyků Karlovy Vary dvanáct nových žáků z Ukrajiny. Odpoledne už jich bylo mnohem víc. A další se ozývají. „První vlnu jsme zvládli, tu další ale už nezvládneme,“ říká ředitel školy Jiří Burian. 

Ukrajinští uprchlíci v Karlovarském kraji

Obává se, že v nejbližších dnech počty nově příchozích dětí dramaticky porostou. „Jsme na hraně kapacity. Dosud byl systém takový, že se děti integrovaly do tříd. To už ale nepůjde, už se nevejdou, je třeba pro ně vytvořit jiný program,“ vysvětluje. 

Přiznává, že je těžké ukrajinským rodičům říct, že škola dítě nemůže přijmout, protože už nemá místo. „Ony ty děti školu potřebují, nemohou jen sedět doma. Měly by mít i jiné aktivity, protože řada z nich je ve stresu a právě to by jim mohlo pomoci. Budeme muset situaci řešit, a to co nejcitlivěji s ohledem na jejich potřeby,“ naznačuje. 

Pomůžou jarní prázdniny

Děti uprchlíků zatím na škole v karlovarské Libušině ulici absolvují adaptační kurz, kde působí ukrajinsky mluvící asistentka. Pak by se měly postupně rozdělovat do tříd. Jak to bude s dalšími utečenci, ale není jasné. 

„Je moc brzy na nějaké závěry, vše je úplně čerstvé. Bude se to muset řešit, ale ta řešení zatím nejsou na stole, je třeba je promyslet. Náš kraj má tak trochu štěstí v tom, že příští týden jsou jarní prázdniny, takže já doufám, že během toho týdne se připraví další modely vzdělávání,“ doplnil ředitel Burian.

Další města v kraji jsou na tom podobně. Například Sokolov už žádal o výjimku kvůli zvýšení počtu žáků. „Týká se to základní školy Centrálka, kde nastupují děti z Ukrajiny,“ potvrzuje sokolovský místostarosta Ladislav Sedláček. 

Podle jeho slov by například v Mateřské škole Kosmonautů mohla vzniknout speciální třída, kde by působili asistenti se znalostí jazyka. „Možná by se mohli zapojit i někteří rodiče. Vím, že k nám z Ukrajiny přicházejí lékařky a učitelé, tak by někteří mohli v tomto ohledu pomoct,“ myslí si Sedláček.

Také chebská radnice řeší nárůst počtu školáků. Podle starosty Antonína Jalovce by kapacity škol a školek ve městě měly být zatím dostatečné.

„Zvažovali jsme, zda vytvořit nějakou speciální ukrajinskou třídu, nebo zda je rozptýlit do běžných tříd. Druhá varianta se nakonec jeví jako nejschůdnější, zejména s ohledem na to, že děti tady zřejmě budou pobývat delší dobu, a bylo by dobré, aby se do českého prostředí integrovaly,“ doplňuje starosta Jalovec.

Děti potřebují základy češtiny

Překonat jazykovou bariéru a vštípit základy češtiny pomáhá cizincům 3. Základní škola v Chebu.

„Pro cizince jsme na Chebsku takzvaně určená škola. V září jsme tu měli skupinu deseti dětí, to byli především Mongolové, teď tu máme hlavně Ukrajince. Děti jsou u nás vždy čtyři dny v týdnu, v pátek se učí na své kmenové škole. Výuka by měla částečně odstranit jazykovou bariéru, naučit základní pojmy a věci, které se týkají školy a učení. Třeba barvy, čísla… Jsou tu nejčastěji děti od šesti do dvanácti let, ale chodily sem i starší. Jak jsou na tom s jazykem, se zjišťuje pomocí testu, přejít do své kmenové třídy a školy pak mohou kdykoli v průběhu školního roku,“ uvádí ředitel chebské 3. Základní školy Pavel Černý.

S umisťováním dětí uprchlíků do škol pomůže i krajský úřad. Podle jeho mluvčí Jany Pavlíkové dostanou Ukrajinci v krajském asistenčním centru nově i leták s přehledem škol na území regionu a s telefonními kontakty.

„A to jak škol mateřských, tak i základních a středních. Jakmile budou uprchlíci vědět, kde budou ubytovaní, mohou školy v okolí kontaktovat na uvedených telefonních číslech a domluvit se s nimi,“ dodává Pavlíková.

Ukrajinské děti, které uprchly před ruskou invazí ze své země, nemusejí po dobu prvních tří měsíců pobytu v ČR chodit povinně do školy. Podle ministerstva školství mohou jejich rodiče nástup do školy řešit poté, co zajistí bydlení a materiální zabezpečení.

2. března 2022

  • Nejčtenější

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž zabil matku tří dětí a ujel autem. Pak si sám prostřelil hlavu

Případ násilného úmrtí ženy v Dalovicích u Karlových Varů vyšetřují kriminalisté jako vraždu. Pachatel podle všeho...

Radiovůz z dob Studené války zdolá každý terén, je atrakcí všech přehlídek

V klimentovských kasárnách u Velké Hleďsebe na Chebsku opět burácely motory vojenské techniky. Armáda České republiky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva mrtví u Karlových Varů, podle policie jde možná o vraždu a sebevraždu

Policie vyšetřuje případ násilného úmrtí dvaačtyřicetileté ženy v Dalovicích na okraji Karlových Varů....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Centrální výtopna v Aši má nový kotel pro případ, že by cena plynu vylétla

V centrální kotelně Aš – Hedvábnická jeřáb osazoval nový kotel o hmotnosti přibližně 14 tun. Nové moderní zařízení má...

Muž na sociální síti vyzýval k útokům na vládu i vlaky, hrozí mu 15 let

Z podpory a propagace terorismu obvinili karlovarští kriminalisté dvaašedesátiletého muže z Kutnohorska. Ten na...

Mariánskolázeňský Chopinův festival má zvuk. Ocenil ho francouzský prezidentský pár

Společnost Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních má za sebou úspěšnou sezonu. Připravila už 64. ročník Chopinova...

Muž zabil matku tří dětí a ujel autem. Pak si sám prostřelil hlavu

Případ násilného úmrtí ženy v Dalovicích u Karlových Varů vyšetřují kriminalisté jako vraždu. Pachatel podle všeho...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...