Dobrovolníci znovu uklízeli Ohři, našli nádobí, spodní prádlo i gauče

  19:30aktualizováno  19:30
Stovky pytlů s odpadem, pneumatiky, kusy koberce, polámaná kanoe, ale i kuriozity, jako jsou zubní kartáčky, spodní prádlo nebo téměř kompletní nádobí. Takové poklady našli dobrovolníci při letošním čištění řeky Ohře, které se koná každoročně v rámci akce „Ukliďme svět. Ukliďme Česko“.

„Letos přišlo mnohem víc lidí než vloni. Na našem úseku, což je od Kynšperka nad Ohří až k Chebskému mostu v Karlových Varech, se zapojila téměř tisícovka dobrovolníků. Uklízeli i vodáci přímo z lodí,“ hlásí za MAS Sokolovsko Anna Maria Schröcková.

Fotogalerie

Podle ní se odpad hromadí zejména v okolí velkých měst. „Úsek ze Sokolova do Královského Poříčí byl katastrofální. Našli jsme mimo jiné takových třicet pneumatik, část televize, dva gauče, dětské kočárky a spoustu hraček,“ doplňuje Schröcková.

Přímo z paluby kánoe se ozývá Simona Aiznerová z MAS Krušné hory. „Už jsme museli jednou zastavit a pytle s odpadem vyložit. Teď jsme kousek za Karlovými Vary a děláme další hnízdo u silnice. Našich osm lodiček tam pro svozový vůz nechalo asi třicet pytlů plných nepořádku,“ upřesňuje Aiznerová s tím, že řeka je plná plastů, zejména pet lahví.

Od Ottova jezu v Chebu vyrazily do Tršnic takřka dvě stovky dobrovolníků. Dalších šedesát jich zamířilo do Podhoří a osmdesát čistilo břehy řeky od Nebanic do Odravy.

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

„Našli jsme neskutečné množství nepořádku, hlavně plasty a pneumatiky. Vodáci mají letos speciální napichováky, díky kterým mohou sbírat odpad i na dně řeky,“ oznamuje Lucie Dudová za MAS 21. Ta se podivuje zejména nad tím, proč lidé vozí to, co nepotřebují, do přírody, když mají možnost vše zdarma odevzdat ve sběrných dvorech.

„Našli jsme tu také celkem zachovalé porcelánové nádobí, zubní kartáčky nebo třeba kufr s bundou a spodním prádlem. Když se tak zamýšlím, toho spodního prádla se u řeky válelo poměrně dost, “ směje se Dudová.

Přidali se také dobrovolníci z chebského sdružení Rokršti. „Vloni jsme přišli čistit Ohře poprvé a na celkem krátkém úseku nasbírali asi deset pytlů. Letos to bylo podobné,“ uvádí Alena Fialová, jejíž skupinka objevila u řeky mimo jiné i několik kusů koberce. „Chlapi před námi tahali z řeky kus automobilu, dokonce ještě se sedačkami,“ doplňuje Fialová.

Uklízelo se ale i na dalších místech v kraji. „Bylo to něco neuvěřitelného. Množství odpadu mnohonásobně překročilo naše očekávání. Byly ho tuny. Objevili jsme několik rozlehlých černých skládek,“ uvádí chebský starosta Antonín Jalovec, který s několika dalšími vyrazil do Hradiště čistit od odpadu okolí viaduktu.

Uklízelo se také v Podhoří, na Myslivně nebo v okolí Maškovského rybníka.

Do okolí vyrazili s plastovými pytli i obyvatelé vísky Prameny na Mariánskolázeňsku. „Našli jsme toho opravdu hodně. A to v Pramenech a okolí uklízíme dvakrát do roka,“ ukazuje na hromadu sesbíraného odpadu tamní starostka Michala Málková.

Ta byla na začátku akce zvědavá, na jaké zajímavosti narazí sběrači tentokrát, když vloni našli mobil a boty. „V jednom z příkopů ležela polorozpadlá kabelka s občanským a řidičským průkazem, nechybělo ani razítko. Díky tomu se nám podařilo majitelku najít a kontaktovat. Dozvěděli jsme se, že o kabelku přišla před rokem u obchodního domu Tesco v Mariánských Lázních. V pondělí jí doklady předám. Bohužel peněženka už v kabelce nebyla,“ dodává starostka Málková.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Z ostudy města a rejdiště bezdomovců se opět stává místo pro bydlení

Vybydlené bytovky ve Wolkerově ulici v Chebu se mění před očima. Brzy zde najde...

Kdysi vyloučená lokalita ve Wolkerově ulici v Chebu se mění. Dříve zchátralé domy nabídnou co nevidět bydlení takřka...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Unikající plyn a prasklý vodovod zastavily opravy silnic v Chebu

Opravu důležité komunikace v chebské Písečné ulici komplikuje stavbařům havárie...

V Chebu začaly opravy dvou důležitých komunikací. Hned na začátku ale stavbaři narážejí na problémy. V Pivovarské, kde...

Půlmaraton uzavře centrum Varů řidičům, omezení začínají už v pátek

Karlovy Vary jsou plné značek a tabulí, které upozorňují na dopravní omezení...

Na řadu dopravních omezení se musí připravit ti, kteří se o víkendu chystají do Karlových Varů. Kvůli tradičnímu...

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz