Lékaři podpoří prevenci rakoviny. Na náměstí dopraví obří model střeva

  16:07aktualizováno  16:07
Turné po šesti městech připravuje Karlovarská krajská nemocnice. I s pomocí nafukovacího obřího modelu tlustého střeva chtějí zdravotníci upoutat pozornost a na náměstích masivněji propagovat prevenci proti rakovině tohoto orgánu. Přímo na ulici budou lidem rozdávat testy pro okultní krvácení.
Žádné injekce ani jehly. Udělat si test na zjištění okultního krvácení zvládne každý doma svépomocí. Lidé na chystaném turné dostanou testovací sadu buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. (Ilustrační snímek)

Žádné injekce ani jehly. Udělat si test na zjištění okultního krvácení zvládne každý doma svépomocí. Lidé na chystaném turné dostanou testovací sadu buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Krev ve stolici, které tyto testy umějí odhalit, bývá první známkou, že nádor na konci trávicí trubice bují.

Půjde o vůbec první takový pokus plošného vyšetření v kraji. Ve výskytu a úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku patří Česko k nejpostiženějším státům na světě.

Karlovarský kraj v tomto ohledu zase k nejhorším mezi všemi regiony v zemi. Přitom jde paradoxně o nemoc, kterou lze při včasném odhalení úspěšně léčit.

Statistika varuje

Počty zemřelých na rakovinu tlustého střeva a konečníku v Karlovarském kraji:

  • 2003 - 137 lidí
  • 2004 - 137 lidí
  • 2005 - 118 lidí
  • 2006 - 106 lidí
  • 2007 - 99 lidí
  • 2008 - 134 lidí
  • 2009 - 124 lidí
  • 2011 - 106 lidí
  • 2012 - 102 lidí

Zdroj: ČSÚ

"Chceme přispět ke zvýšení informovanosti veřejnosti, aby lidé chodili včas na vyšetření, protože pak je léčba účinná na téměř 95 %. V opačném případě mnozí zbytečně umírají pod rukama lékařů, i když by při troše snahy mohli klidně ještě desítky let žít," řekl mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Testy dostanou lidé buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. Spíš však přichází v úvahu druhá možnost, protože bývají zvyklí vyhodit nepotřebné věci za rohem do popelnice.

Pomůcku by po domácím odběru vzorku stolice odnesli do nejbližší nemocnice či k nasmlouvanému obvodnímu lékaři. Pacienty s pozitivním nálezem špitál pozve na důkladnější vyšetření a k případné léčbě.

Zdravotnickou osvětu plánuje nemocnice pod širým nebem od dubna, kdy po dohodě s radnicemi určí termíny a místo konání. Projekt Prevence Tour 2014 by měl být součástí větších společenských a kulturních akcí, na které míří hodně účastníků.

Nemocnice si pronajme model střeva

Rozpočet turné je naplánován na 900 tisíc korun. Nákup testů tvoří největší položku (360 tisíc). K tomu chce nemocnice zaplatit pronájem modelu střeva (72 tisíc) a pořídit testy na měření cholesterolu a cukru v krvi.

Sežene také pannu pro nácvik první pomoci (za 72 tisíc), vytiskne letáky, koupí stan s nábytkem a uhradí odměny lékařům, sestrám, nutričnímu terapeutovi a hosteskám ze zdravotnické školy.

"Čekáme, jestli na projekt dostaneme peníze. Jednáme se zdravotní pojišťovnou, zda bude ochotna v tomto případě mimořádně hradit testy i osobám mladším 50 let," řekl Podracký. Všichni nad padesát let mají totiž nárok na testování jednou ročně zdarma. Nad 55 let pak jednou za dva roky.

O finanční pomoc požádala krajská nemocnice i šest měst, do kterých je turné naplánováno. Narazí zřejmě v Chebu, kde ve čtvrtek městská rada na doporučení zdravotní komise příspěvek nedoporučila.

"Odborníci ze zdravotní komise jsou přesvědčeni, že tato služba je v Chebu velmi dobře zajišťována, a že ji lze zorganizovat s nižšími náklady," uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Podle Vladislava Podrackého je to otázka náhledu na věc. "Prevencí se zabývají různé instituce, některé i zadarmo. Výsledky jsou ale tristní. Politici v reálu nevidí, s jakými problémy pak pacienti do nemocnice přicházejí."

Pochopení nenašli lékaři ani v Sokolově. Tady ale spíš kvůli bizarnímu nedorozumění. Podracký omylem ponechal v žádosti o dotaci větu, že sokolovských 150 tisíc korun nemocnice použije na vyšetření lidí v Karlových Varech.

Poslal pak do Sokolova opravenou verzi dopisu, jenže ta se ke starostovi Zdeňku Berkovi nedostala. Předložil kolegům radním starou verzi a ti se žádosti o příspěvek vysmáli.

"Peníze města Sokolov by se měly utrácet tady, a ne za vyšetření obyvatel Karlových Varů. Prevenci navíc hradí pojišťovny. Ať pan ředitel krajské nemocnice Petr Svoboda věnuje na prevenci svou vlastní výplatu z Kyjova," navrhl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček.

Naráží na to, že Svoboda současně šéfuje i špitálu v moravském Kyjově a pobírá dvě mzdy. Další dvě města, Karlovy Vary a Chodov, podle Podrackého zareagovala vstřícně.

Cvičná panna?, diví se sokolovští radní

Nemocnice oslovila ještě Ostrov a Aš. Vedení špitálu ujišťuje, že nebude mít z akce žádný zisk a materiál nakoupí za nejnižší možné ceny.

Radním v Sokolově ale vadí, že rozpočet turné obsahuje i položky, které s prevencí karcinomu tlustého střeva nesouvisí - třeba nůžkový stan, cvičnou pannu či panely pro měření cholesterolu.

Nemocnice vysvětluje, že příčinou rakoviny jsou nevhodné stravovací návyky a životní styl. Testy, které lidem na ulici odhalí zvýšený cholesterol nebo cukr v krvi, mohou být prvním signálem, že v organismu není něco v pořádku.

"Pokud se nenajde jiný sponzor, tak ve městech, která se odmítnou finančně podílet, se preventivní akce zřejmě neuskuteční. Nemocnice nemá na to, aby ze svého platila sto tisíc korun," uvedl mluvčí Vladislav Podracký.

Průměrně stojí léčba jednoho pacienta s rozvinutou rakovinou tlustého střeva zhruba jeden milion korun. Náklady na prevenci se pohybují mnohem níž.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Mezinárodní rada doporučila krušnohorské hornické památky do UNESCO

Prostorná těžební jáma dolu Mauritius, kterou končí štola Kryštof.

Padla poslední, ale velmi podstatná překážka bránící krušnohorským hornickým památkám v zápisu do UNESCO. Ministerstvo...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Najdete na iDNES.cz