Dosluhující trolejbusy potřebují výměnu, radnice se zaručí za půjčku

  17:38aktualizováno  17:38
Mariánské Lázně udělaly další krok k obnově flotily trolejbusů. Zastupitelé odsouhlasili, že město pomůže tamnímu dopravnímu podniku získat bankovní úvěr na pořízení osmi nových vozů.

Trolejbusy v mariánskolázeňských ulicích. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Rada města však zároveň nechá zpracovat analýzu, jaká forma pomoci by byla pro město ekonomicky nejvýhodnější. K takovému rozhodnutí došli mariánskolázeňští zastupitelé po dlouhé a bouřlivé debatě.

Problém je v tom, že společnost Městská doprava Mariánské Lázně, která na pořízení trolejbusů získala příslib dotace, musí nové trolejbusy nejprve zaplatit. Teprve pak může peníze čerpat. Protože volné prostředky nemá, musí si vzít úvěr. Banky však vyžadují, aby se za půjčku zaručilo město.

„Vidím to pozitivně, s městem jsme se dohodli. Ano, jsou tam ještě otevřená vrátka pro případné varianty pomoci, ale to zásadní jsme vyřešili,“ uvedl jednatel společnosti Vladimír Nedvěd.

Zastupitel Martin Hurajčík na zastupitelstvu argumentoval, že odmítnout dotaci 82 milionů na pořízení nových trolejbusů by bylo v tuto chvíli, kdy jsou staré vozy na hranici životnosti, velmi riskantní. Nové trolejbusy by radnici daly čas připravit se do budoucna na případnou výměnu jedné ekologické dopravy za jinou, levnější.

Město by podle jeho slov mělo dát společnosti záruku, je ale třeba zjistit, jaký způsob bude pro město nejvýhodnější. Zároveň navrhl jednat se soukromou firmou Z-Group, která je spoluvlastníkem dopravní společnosti, v níž drží 40 procent.

K tomu se vyjádřil místostarosta Zdeněk Král, který se s majitelem firmy Z-Group Zdeňkem Zemkem několikrát neúspěšně snažil o dopravní společnosti jednat. „Je obtížné se s ním sejít,“ informoval zastupitele.

Zastupitel Petr Třešňák také upozornil, že dopravní podnik tlačí termíny. „Pokud se nerozhodneme rychle, tak nám asi ujede vlak. Vnímám i to, že ručení městem za úvěr je risk, podle mého by bylo spravedlivé, kdyby město ručilo šedesáti procenty a druhý společník čtyřiceti procenty,“ řekl. Podle Martina Hurajčíka se však k tomu společníka přesvědčit zřejmě nepodaří.

Jednatel dopravní společnosti Vladimír Nedvěd zastupitelům připomněl, že už v roce 2016 se město rozhodlo, že trolejbusy v ulicích města budou dál jezdit.

Bude třeba vyměnit i měnírnu a trakční vedení

„V souladu s vůlí zastupitelstva jsme žádali o dotaci z IROPu a získali ji. Myslím, že tahle šance se opakovat nebude. Jsme ale v situaci, kdy se o nás banky neperou, proto potřebujeme záruku města,“ vysvětlil s tím, že společnost potřebuje příslib co nejdříve, protože už první týden v květnu by chtěla vyhlásit výběrové řízení na pořízení trolejbusů.

„Aby se nám nestalo, že ukončíme výběrové řízení a nebudeme moci podepsat smlouvu. Pokud bychom museli čekat, hrozí, že nedodržíme stanovené lhůty, a nesplníme tak podmínky dotace. V krajním případě bychom pak museli dotaci vrátit,“ upozornil Nedvěd. Ten zároveň zastupitele informoval o tom, že bude třeba také obnovit měnírnu a v dohledné budoucnosti i trakční vedení v ulicích.

Ekologická doprava v Mariánských Lázních funguje už od začátku 20. století. Tehdy do tamních ulic vyjely tramvaje. Po druhé světové válce, přesně 27. dubna 1952, tramvaje nahradily trolejbusy. V roce 1960 se trolejbusy rozjely i do Úšovic, kde v průběhu 60. let vyrostlo sídliště.

Linky se rozrůstaly i v 80. letech, v ulicích se objevily trolejbusy, které představovaly výkřik techniky. V roce 2013 se město rozhodlo o postupném útlumu trolejbusové dopravy. Důvodem byly finance. Obrat nastal po komunálních volbách v roce 2014.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Další z rubriky

Benefity pohodlnosti nemáme, budova je stará, říká šéf Alžbětiných lázní

Václav Benedikt, předseda představenstva akciové společnosti Alžbětiny Lázně

Alžbětiny lázně, neboli Lázně V, jsou jednou z dominant centra Karlových Varů. Bohužel dominantou, na kterou nemůže být...

Řešení pro Sokolov, nová služba by opilce vozila ze záchytky zpět domů

Úklid na sokolovské záchytné protialkoholní stanici.

Zřídit službu na odvoz klientů sokolovské protialkoholní záchytné stanice zpět do místa bydliště. Takové by podle kraje...

Zahradnice vysadily ve Varech datum z květin, denně ho musí přeskládat

Květinový kalendář ve Smetanových sadech u karlovarské hlavní pošty.

Přibližně 1 800 květin vysadily ve čtvrtek zahradnice Správy lázeňských parků na tradiční květinovou datumovku v...

Najdete na iDNES.cz