Radnice v Mariánských Lázních bojuje o trolejbusy s dopravní společností

  8:38aktualizováno  8:38
Mariánskolázeňské zastupitele čekají jednání o budoucnosti trolejbusové dopravy ve městě. A nebudou jednoduchá. Město, které ve společnosti Městská doprava Mariánské Lázně drží šedesátiprocentní podíl, se bude muset dohodnout s menšinovým vlastníkem, společností Z-Group.

Trolejbusy v mariánskolázeňských ulicích. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zastupitelé města budou jednat nejen o podmínkách dotace na zakoupení nových trolejbusů, ale i o budoucnosti celé společnosti.

Snahy o změny v Městské dopravě Mariánské Lázně ( MDML) odstartoval příslib dotace na pořízení osmi nových trolejbusů a především pak bankovní úvěr, který si společnost bude muset vzít na předfinancování projektu. Za ten by se mělo v plné výši zaručit město, a to se zastupitelům nelíbí.

Radnice by proto chtěla podíl Z-Group odkoupit. Jenže zájem stát se výhradním vlastníkem společnosti a ovládnout dopravu ve městě má i firma Z-Group.

„Chtěli bychom provozovat městskou hromadnou dopravu společností plně vlastněnou městem. Naše představa je vyplatit společníka a převzít firmu. Město je schopno hromadnou dopravu zajistit vlastními silami, za ta léta jsme se to už naučili,“ potvrdil mariánskolázeňský místostarosta Zdeněk Král.

Podle jeho slov před lety provozoval MHD ve městě soukromý Dopravní podnik. Ten koupila společnost Z-Group. Před deseti lety pak vznikla společná firma města a Z-Group. Jen tak totiž bylo možné dosáhnout na dotace a nakoupit nové trolejbusy.

„Z nich jsou už dnes ojetiny. Historie se opakuje. Jenže dnes už nevyhovuje smlouva, společník je vlastníkem nemovitostí, v nichž firma podniká, a navíc by se mělo město plně zaručit za bankovní úvěr, který firma použije na předfinancování dotace na nákup nových trolejbusů,“ nastínil problémy Král, který dostal od zastupitelů mandát jednat se společností Z-Group o odkoupení jejího podílu.

„Pokoušel jsem se přes prostředníky několikrát neúspěšně setkat s majitelem firmy, Zdeňkem Zemkem, abychom si spolu o této variantě promluvili. Bohužel mi bylo řečeno, že pan Zemek byl pravomocně odsouzen a že bude těžké se s ním sejít. V tomto duchu jsem zprávu předal zastupitelům. Jak jsem byl posléze informován, není to pravda, za což se Zdeňku Zemkovi velmi omlouvám. Pro nás je to velmi dobrá zpráva, jednání ohledně budoucnosti městské dopravy budou jednodušší,“ konstatoval Král s tím, že město už má k dispozici znalecký posudek, který obě části firmy ocenil.

Dopravní společnost chce odkoupit od města většinový podíl

Jenže o zakoupení společnosti má zájem i Z-Group, která v MDML drží 40 procent.

„Už v roce 2017 jsme městu nabídli, že bychom odkoupili jeho většinový podíl ve společnosti MDML a sami bychom pak zajistili a zafinancovali nezbytnou obnovu vozového parku,“ uvedl majitel společnosti Z-Group Zdeněk Zemek.

Firma měla v plánu pořídit nízkoemisní autobusy na stlačený zemní plyn nebo elektrobusy.

„Jedním z důvodů tohoto záměru byl i fakt, že společnost MDML je ze strany města dlouhodobě podfinancována, a nemá tak vlastní zdroje na zásadní obměnu vozového parku. Odkoupení městského podílu by nám rozvázalo ruce a mohli bychom do společnosti více investovat,“ doplnil Zdeněk Zemek s tím, že zájem odkoupit od města jeho část společnosti stále trvá.

„Máme zájem v rámci vlastní podnikatelské činnosti v Mariánských Lázních udržet a nadále rozvíjet, modernizovat a zkvalitňovat veřejnou městskou dopravu, která bude odpovídat charakteru, povaze a specifikům lázeňského města v souladu s potřebami zde žijících občanů, ale i návštěvníků,“ uvedl Zemek.

Ochotu k setkání u kulatého stolu potvrdil i Zdeněk Král. Podle jeho slov město osloví partnera s nabídkou hned po zahájení lázeňské sezony.

„Pokud se nedohodneme, měl by společník převzít svůj díl garancí za další úvěry na profinancování investic, které budou nutné. Kromě obnovy vozového parku to bude nová měnírna a trolejbusové vedení,“ dodal Král.

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Další z rubriky

Sbírka pomůže zachránit Rudou věž smrti, symbol utrpení muklů

Prohlídka Rudé věži smrti, významné památky zapsané v UNESCO. (13. září 2019)

V moderní mezinárodní památník se vzdělávacím centrem a pravidelným kulturním programem se má v budoucnu proměnit Rudá...

Krajský soud v Plzni poslal kraslický podnik Amati – Denak do insolvence

Pokračovatelem výroby žesťových hudebních nástrojů je společnost Amati Denak z...

Vyhlášením insolvenčního řízení vygradovaly finanční problémy kraslického výrobce dechových hudebních nástrojů. Ten...

V Karlovarském kraji prudce stoupl zájem o hornické památky

Prohlídka Rudé věži smrti, významné památky zapsané v UNESCO. (13. září 2019)

Krušnohorským městům v Karlovarském kraji stoupla během prázdninových měsíců návštěvnost. Pocítili to i správci...

Najdete na iDNES.cz