Třetí krajinná výstava rozdělila chebské zastupitele na dva tábory

  17:25aktualizováno  17:25
Krajinná výstava, kterou chystá město Cheb na příští rok s německým městem Bayreuth, rozdělila zastupitele na dva tábory. Zatímco jedni projekt bez výhrad podporují, druzí se ptají, kolik bude udržování lokality stát v následujících letech.

Kanoe na řece Ohři u usedlosti zvané Kachní kámen v oblasti, kterou také čekají úpravy k lepšímu. Stane se totiž místem pro třetí krajinnou výstavu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Také by chtěli vědět, jaké prvky a za jakou cenu by měly areál oživit. Například lékař Karel Tyrpekl vyzval k tomu, aby se celá investice projednávala veřejně. Také požádal, aby všechny podklady město zveřejnilo na svém webu.

„Máme zájem o připomínky dotčených výborů i všech ostatních. Chtěli bychom, aby realizace byla hospodárná. To také souvisí s budoucími náklady na provoz areálu, které jsme však nikde nenašli. Spousta položek je nejasná. Proč se tu plánuje 60 laviček za 680 tisíc, jak velké bude bludiště za 915 tisíc, proč je zde plánován kamerový systém, který na některých místech ve městě chybí. Má to být přece lesopark,“ podivoval se Tyrpekl.

Třetí krajinná výstava

v Chebu

Bude stát více než 60 milionů korun a vznikne v prostoru mezi hrází nádrže Skalka a lokalitou Stein.

Náklady na údržbu areálu sportoviště a oddechové zóny na levém břehu řeky Ohře jsou přibližně tři miliony korun ročně.

Necelé dva miliony spotřebuje péče o lokalitu Krajinky pod chebským hradem.

Také zastupitel Miroslav Plevný, děkan ekonomické fakulty, se podivoval, že neexistuje alespoň rámcový odhad nákladů na údržbu této části krajinné výstavy. „Chce se po nás, abychom schválili nějaké peníze. A když se zeptáme, zda máme nějakou představu o tom, kolik nás to v budoucnu bude stát, tak se dozvíme, že to číslo se nedá říct,“ divil se Plevný.

V diskusi pak zastupitel Václav Jakubík Plevnému vyčetl, že se zajímá o náklady na třetí etapu, ale na náklady předešlých etap se neptal.

„Když jsem byl místostarosta, tak jsem o tom moc nemluvil. Já jsem to dělal. A odhady provozních nákladů, to bylo vždy první, na co jsem se ptal. A i tomto případě jsem chtěl alespoň hrubý odhad. Jestli to budou dva miliony, nebo 500 tisíc, to tady nikdo nebyl schopný říct.“

Své k plánované krajinné výstavě řekl i starosta Chebu Petr Navrátil. „Když přijede návštěvník do Františkových Lázní a půjde pěšky přes Stein do Chebu, bude si navždy pamatovat, že viděl něco mimořádného. A jestli to znamená, že tam navečer budou nasvícené stromy, tak já děkuji za takový nápad. Protože právě tohle v lesoparku obvyklé není.“

Bývalý místostarosta Tomáš Linda upozornil, že krajinná výstava je šancí, jak dostat město na vyšší úroveň. „Myslím si, že každý projekt, který město připravuje, je připravován hospodárně tak, aby městu něco přinesl,“ řekl na přání opozičních zastupitelů, aby se pracovalo hospodárně.

Jenže právě v době, kdy vedl město jako místostarosta, opozice zkritizovala drahé vybavení sportoviště na levém břehu. Jsou zde například lavičky, každá za více než půl milionu, odpadkový koš za třicet tisíc, designové lehátko za téměř dvě stě tisíc.

Zastupitel Michal Pospíšil, který má v Chebu přípravu krajinné výstavy na starosti, si myslí, že město má štěstí, když našlo partnera, díky kterému možná bude čerpat dotaci na úpravu zanedbaného území, které odjakživa sloužilo Chebanům k procházkám.

„Myslím si, že pro turistický ruch a propojení Františkových Lázní a Chebu přes Komorní Dvůr je tohle území zásadní. A to, že tam budou někde nasvícené stromy, to už je takový umělecký prvek,“ řekl Pospíšil.

Zastupitelé se nakonec dohodli, že kompletní informace o výstavě budou k nahlédnutí na webových stránkách města, na zasedání v dubnu se seznámí s prezentací celé studie a do konce června úředníci zastupitelům předloží odhad budoucích nákladů. Schválili také zpracování projektové dokumentace a realizaci veřejné zakázky v první fázi. Ovšem za předpokladu, že se městu podaří získat dotaci.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Proluka po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních se zacelí

Vizualizace nového domu, který vyroste na místě po zbouraném paláci Baťa v...

Proluka po bývalém nárožním paláci Baťa v Mariánských Lázních se po letech příprav zacelí. Původní objekt šel k zemi v...

Najdete na iDNES.cz