Politice nerozumí ani nevolí. Přesto se číšnice ocitla na kandidátce

  8:30aktualizováno  8:30
O jednu stranu méně mají na výběr voliči v Sokolově. TOP 09 v pondělí, necelý týden před volbami, nečekaně stáhla svou kandidátku. Objevilo se podezření, že na ní jsou i dva lidé, kteří o tom ani nevěděli.
Na kandidátce TOP 09 v Sokolově se ocitli i lidé, kteří o tom vůbec nevěděli. Ilustrační snímek

Na kandidátce TOP 09 v Sokolově se ocitli i lidé, kteří o tom vůbec nevěděli. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Amatérsky a asi na poslední chvíli sháněla TOP 09 v Sokolově lidi, kteří byli ochotni reprezentovat ji v sokolovských komunálních volbách. Partaj má ve městě slabou základnu a na sedmadvacetičlennou kandidátku postavila jen tři své členy. Zbytek seznamu tvořili nestraníci.

Vedení TOP 09 odmítlo zveřejnit jména žen, které zatáhlo do politiky zřejmě omylem a nedobrovolně. MF DNES však zjistila, že jednou z nich je číšnice Andrea Fialová, předposlední s číslem 26 na kandidátce. Není si vědoma, že by souhlas straně dala a podepsala.

Žena zjistila, že kandiduje, až když jí domů přišly lístky

„Jak jsem zjistila, že kandiduju? Když mi domů přišly hlasovací lístky a našla jsem na nich své jméno. Bylo to velké překvapení. Já vůbec politice nerozumím a ani jsem nikdy nebyla volit. Vzteklý je kvůli tomu i můj manžel policista,“ řekla Fialová.

Jedna z žen telefonovala i na městský úřad, který volby organizuje. „Ptala se, jak se mohlo stát, že kandiduje a neví o tom,“ potvrdil Richard Přibyl, úředník z oddělení kanceláře starosty. Poradil stěžovatelce, že se může kandidatury vzdát, kontaktovat volebního zmocněnce strany nebo podat trestní oznámení.

Krajský předseda TOP 09 Petr Zahradníček pochybení přiznal. Potíže se sestavováním týmu popsal zjednodušeně tak, že kamarádka domluvila další dvě kamarádky. Pak se zřejmě přestaly přátelit a začaly se divit, protože prý kandidaturu nepodepsaly. Možná by podle Zahradníčka na kandidátce i zůstaly, ale do případu se vložil právník, který straně začal hrozit trestním oznámením.

„Tohle nemáme zapotřebí. Není možné tolerovat chyby při sestavování kandidátky v Sokolově, byť byly způsobeny neúmyslně. Stažením chceme předejít případným pochybnostem, které by se mohly objevit,“ uvedl Zahradníček. Když se o nesrovnalostech dozvěděl, TOP 09 na jeho pokyn volby v Sokolově vzdala.

Jak mohlo k fatální chybě dojít, ještě v úterý přesně nevěděl ani sokolovský předseda TOP 09 a lídr stažené kandidátky Jiří Beneš. „Funguje to tak, že máme v naší organizaci spolupracovníky, kteří zajišťovali podpisy. Ne všechny jsem mohl ověřit osobně.“

Místní organizace podle Beneše podezření prošetřuje a výsledek bude řešit na krajském sněmu. „Máme čtyři roky čas na to, abychom organizaci vybudovali na pevných základech. Jako předseda zvolený tři měsíce před volbami jsem tolik možností neměl,“ řekl Beneš.

Místní organizace v Sokolově podle něho byla v tristním stavu. Před čtyřmi lety kandidovala parlamentní TOP 09 spolu s nezávislými z Radnice středu. Uskupení získalo v městském zastupitelstvu 4 z 27 mandátů. Mezi nimi však nebyl žádný straník.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Městští architekti chtějí manuál pro veřejná karlovarská prostranství

Petr Kropp, hlavní architekt Karlových Varů.

První rok existence má za sebou Kancelář architektury města Karlovy Vary. V jejím čele stojí architekt Petr Kropp,...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Najdete na iDNES.cz