Sokolovští sportovci musí městu vrátit dotaci. Nedokázali ji vyúčtovat

  17:12aktualizováno  17:12
Ve velkých potížích se ocitla Tělovýchovná jednota Baník Sokolov, která zastřešuje deset sportovních oddílů. Musí vrátit městu 130 tisíc korun jako trest za to, že dotaci chabě vyúčtovala. Nedokázala totiž přesně rozepsat, na co peníze použila.
Sokolovská tělovýchovná jednota musí městu vrátit dotaci. Nedokázala totiž přesně vyúčtovat, na co peníze použila. Ilustrační snímek

Sokolovská tělovýchovná jednota musí městu vrátit dotaci. Nedokázala totiž přesně vyúčtovat, na co peníze použila. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Sokolovská radnice už vydala na částku 130 tisíc korun platební výměr.

„Povinnost vrátit 130 tisíc je pro nás opravdu hodně velký problém. Musíme peníze sehnat do 10. října. Nevím, co budu dělat,“ reagovala předsedkyně Tělovýchovné jednoty Baník Sokolov Jana Škvarčeková. Potýká se prý s minusovým hospodařením, snaží se jednotu zachránit a sama brala výplatu naposledy za květen.

Sumu 130 tisíc korun dostala vloni TJ od města na práci s mládeží jako část výnosu z hazardu. Při kontrole a ani dlouho po ní ale nedokázala jednoznačně vysvětlit, na co peníze přesně použila. Předložila jen fakturu, jež svědčí o převodu 115 tisíc na účet její „dceřiné“ firmy Sportovní společnost Sokolov.

Z faktury jasně nevyplývá, na co peníze sportovci použili

Faktura obsahovala pouze jednu nekonkrétní větu, z níž kontroloři z radnice nedokázali vyčíst, jak kluby - od boxerů po stolní tenisty - s dotací naložily. Sportovní společnost zajišťuje služby pro TJ Baník proto, že jednota nemá vlastní zaměstnance.

„Důvod fakturace uvedený ve faktuře je natolik obecný, že z něj vůbec není zřejmé, o jaké plnění konkrétně šlo a na jaký účel byly peníze využity,“ stojí v červencovém platebním výměru.

Přišel trest. A to hlavně proto, že podle vedení města reagovala TJ Baník jen laxně a nebo vůbec na výzvy, aby chybu napravila. Předsedkyně jednoty Jana Škvarčeková prý kontrole řekla, že Sportovní společnost Sokolov naložila s penězi podle svého uvážení.

Jednota dostala čas vše vysvětlit. Neudělala to

Záležitost se vleče už řadu měsíců, prověrka se odehrála na přelomu března a dubna. Jednota dostala čas, aby vše vysvětlila a doplnila. Neudělala to. Ve stanovené lhůtě ani neodvedla zpět 130 tisíc a ani se proti platebnímu výměru neodvolala.

„Měla hodně šancí požádat o zmírnění sankce nebo doložit využití peněz. Ale nevyužila je,“ řekla mluvčí radnice Dagmar Mašková, která má poskytování grantů v Sokolově na starosti. Je to vůbec poprvé, co místní nesrovnalosti s vyúčtováním dotace zašly takhle daleko.

Starosta Zdeněk Berka přístup zástupců TJ nechápe. „Nereagovali naprosto na nic a je to pro nás záhada. Využili až poslední šanci, když požádali zastupitelstvo o prominutí sankce. To jsme ale pro výstrahu odmítli, aby si ostatní organizace nemyslely, že mohou s příspěvkem od města nakládat libovolně,“ uvedl Berka.

Šéfka TJ Škvarčeková zdůraznila, že peníze se neztratily a oddíly je dostaly. Svědčí o tom dodatečně předložená prohlášení předsedů jednotlivých klubů. O příliš stručném způsobu vyúčtování podle ní rozhodl výkonný výbor v době, kdy byla v jednotě ekonomkou a musela nadřízené poslechnout. Stěžuje si na některé lidi z městského úřadu.

„Jsou proti nám zaujatí. Na ulici řekli, že se postarají, aby jednotu zničili. Třeba po dvanácti letech město řeklo, že na obvykle dotované akce najednou peníze nedostaneme. Tím nás několikrát poškodilo,“ vadí Škvarčekové.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Zámek Kynžvart jako jediný z Česka usiluje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart se představil netradičně za svitu svíček.

Zámek Kynžvart na Chebsku chce získat titul Evropské dědictví. Nakročeno má dobře. Historická perla byla do Bruselu...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Najdete na iDNES.cz