Útlum těžby musí kompenzovat nová pracovní místa, zaznělo na konferenci

  12:01aktualizováno  12:01
Útlum těžby uhlí by měl systémově řešit zákon. To byl jeden z požadavků účastníků konference Budoucnost, kterou na sklonku minulého týdne hostil Chodov na Sokolovsku. Urychlení útlumu těžby uhlí v regionu by se za určitých okolností nebránili ani samotní těžaři.

Sokolovská uhelná - lom Jiří. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak zaznělo na konferenci, pokud český kabinet nezvolí tento postup, měly by kraje Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský samy vyvinout tlak na iniciativu směřující k zákonné úpravě tohoto ožehavého problému. A to podobně, jako je tomu v sousedním Německu.

„Možná, že včera už bylo pozdě začít řešit otázku, jak bude region vypadat po skončení těžby hnědého uhlí,“ řekl k důležitosti zabývat se touto problematikou Stanislav Kříž, ředitel Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje.

Na druhou stranu ale věří, že těžařská společnost Sokolovská uhelná má budoucnost tohoto sektoru dobře srovnanou. „Nebál bych se, že nemají plán na to, jak dál po útlumu těžby,“ řekl Kříž.

Sokolovská uhelná patří k největším zaměstnavatelům regionu. S těžbou je podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové přímo či nepřímo spojených až patnáct tisíc lidí.

„Zásoby uhlí v našem regionu jsou nejméně na dalších dvacet let. Pokud kvůli ochraně životního prostředí a snižování emisí skleníkových plynů chceme zastavit těžbu dříve, musí jít o řízený proces. A ten bez aktivní pomoci státu nezvládneme,“ konstatovala.

Ochrana klimatu je důležitá i podle starosty hostitelského Chodova Patrika Pizingera.

„Ale když řekneme A, musíme říci i B. Když odstavíme uhlí, reálně nám hrozí rychlý zánik tisíců pracovních míst. Zatímco německá vláda chce na restrukturalizaci a vytvoření nových pracovních míst v uhelných regionech uvolnit 40 miliard eur, další stovky milionů uvolní jednotlivé spolkové země, česká vláda zatím s žádným systémovým řešením pro náš region nepřišla,“ řekl starosta.

Vedle české vlády může ovšem sehrát podstatnou roli i Evropská unie. „V rozpočtovém období od roku 2021 by mělo z evropských fondů určených České republice směřovat až 61 procent všech peněz právě do strukturálně postižených regionů,“ potvrdil poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc.

Velká část těchto prostředků by podle něj měla být společně s penězi státu využita právě na restrukturalizaci uhelných regionů. „Z tohoto pohledu by pak Sokolovsko jako nejmenší ze všech uhelných pánví mohlo dobře posloužit jako pilotní projekt, na němž by se doladilo následné řešení pro velké oblasti,“ dodal Poc.

Práce bude v BMW i zónách, věří šéf hospodářské komory

Urychlení procesu odstavení uhelných elektráren a s tím spojeným útlumem těžby uhlí by se nebránili ani sami těžaři. Ovšem jen za určitých okolností.

„Je tady jasná odpovědnost za budoucnost mnoha tisíc obyvatel tohoto kraje a jejich rodin. A pokud stát chce, aby uhelný průmysl skončil, a má k tomu jakýkoliv důvod, já osobně zase chci od státu jasnou garanci, že se o tyto lidi dokáže postarat. Tím nemyslím podporu v nezaměstnanosti, ale nová pracovní místa v perspektivních oborech,“ naznačil na konferenci František Štěpánek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné.

Šéf krajské hospodářské komory Stanislav Kříž věří, že společným úsilím se celou věc podaří vyřešit. „Mezitím přijde do regionu BMW se svým vývojovým centrem autonomních vozidel, na které se může navázat řada dalších aktivit v regionu, sama Sokolovská uhelná investuje do průmyslových zón,“ naznačil, že budoucnost nemusí být až tak černá.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Tajemné křeče ho ničily. Byla to bezmoc, vzpomíná Mensator

Trenér sokolovských brankářů Lukáš Mensator.

Bylo to pro něj tehdy zlaté play off od začátku do konce. Jen pár vteřin po zahajovacím vhazování prvního čtvrtfinále...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Druhá liga: Budějovice odskočily Jihlavě na devět bodů, Brno je třetí

Momentka z utkání Prostějov (v bílo-modrém) vs. Sokolov. Jan Polák (s míčem)...

Fotbalisté Českých Budějovic porazili ve 23. kole druhé ligy Táborsko 4:0 a v čele odskočili Jihlavě na rozdíl devíti...

Další z rubriky

Z Chebského mostu může odpadávat beton, vodáky na Ohři ochrání síť

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Beton z římsy chodníků karlovarského Chebského mostu hrozí pádem do Ohře. Město proto musí místo neprodleně zajistit...

Muž zkolaboval při vyšetřování vnukovy krádeže, oživili ho policisté

Policisté Eva Huspeková a Petr Werner zachránili život muži, který zkolaboval....

V boj o život se zvrtlo běžné policejní vyšetřování krádeže cigaret v obchodě na Chebsku. S hlídkou přišel událost...

Tři největší karlovarské kolonády čekají velké opravy, začne se Vřídlem

Prohlídka karlovarské Vřídelní kolonády. (25. 1. 2019)

Desítky milionů korun investují do svých tří kolonád v lázeňském centru Karlovy Vary. Začnou rekonstrukcí té Vřídelní,...

Najdete na iDNES.cz