Řidiči volají, díry mizí. Otestovali jsme linku na hlášení výtluků

  14:11aktualizováno  14:11
Nedávno zřízená policejní linka pro hlášení závad na silnicích v Karlovarském kraji funguje a přináší užitek. Alespoň tak se jeví výsledky testu MF DNES. Dvě ze tří redakcí oznámených děr silničáři opravili už dva dny po nahlášení.

Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje v zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. (ilustrační foto) | foto: MF DNES

Redakce karlovarské MF DNES se rozhodla prověřit policejní linku, která má být přínosem ke zlepšení stavu silnic v regionu. Velké a hluboké díry, poškozené krajnice a další závady na komunikacích v Karlovarském kraji mohou řidiči přímo policii hlásit od počátku února (více čtěte zde). Zatím jich této služby využily necelé tři desítky.

Telefonní číslo 725 184 788 je dostupné 24 hodin denně. "Celkem jsme do pátku 22. února přijali oznámení o 24 komunikačních závadách. Z toho 15 oznámení jsme předali krajské správě a údržbě silnic. Zbylých devět jsme poslali do příslušných měst a obcí," upřesnil první výsledky nové linky karlovarský policejní mluvčí Pavel Valenta. Dodal, že všichni oznamovatelé byli slušní a někteří z nich si novou službu i pochvalovali.

Poškozené silnice po zimě

Správci komunikací nejen v Karlovarském kraji se už nyní připravují na velké škody, které letošní zima na silnicích způsobila. Kvůli velkým teplotním výkyvům jsou komunikace plné výtluků, někde jsou poškozené celé úseky silnic. Mrazy střídalo oteplení někdy až na 10 stupňů Celsia. Při takových změnách teplot silnice rozmrzne, voda zateče do prasklin, kde později zamrzne a roztrhá povrch komunikace.

"Letošní zima je v tomto ohledu mimořádně nepříznivá a bude mít na silnicích velké následky. Už připravujeme předběžný plán oprav, bude ale těžké rozhodnout, kterou silnici opravit a kterou ne. Jsme omezeni finančními prostředky, které máme k dispozici," konstatovala Martina Svojtková z KSÚSK.

Policisté se podle Valenty nespokojí jen s tím, že odpovědnou stranu o zjištěných závadách vyrozumí. "V případě, že od správce příslušné komunikace nedostaneme zpětnou vazbu, tak posíláme opětovný dotaz, jak to bylo vyřešeno," ujistil mluvčí.

Minulý týden v pondělí redaktoři karlovarské MF DNES nahlásili tři rozbitá místa v Karlových Varech.

Dva oznámené pásy hlubokých děr - u Elite v nájezdu na R6 a v Západní ulici u přechodu před Penny Marketem - už jsou od středy provizorně opravené. Třetí výtluk v R6 u exitu na Starou Roli a Nejdek zatím na opravu čeká.

"Je možné, že se při posuzování této závady došlo k závěru, že výtluk neohrožuje bezpečnost silničního provozu a není tak hluboký, aby jeho oprava byla neodkladná. V takovém případě na ní dojde až po skončení zimy," vysvětlila Martina Svojtková, správní náměstkyně Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje (KSÚSK).

V zimě provádějí jen nejnutnější opravy

KSÚSK má ve své správě silnice II. a III. tříd. V zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. "Jedná se o finančně náročné opravy, které nemají dlouhou trvanlivost a po ukončení zimního období jsou nahrazeny teplou obalovanou směsí," vysvětlila náměstkyně.

Vedení organizace o existenci nové linky ví. Policie krajskou správu silnic o zjištěných závadách na komunikacích nadále informuje písemnou formou, stejně jako dosud.

"Jestli konkrétní závady hlásil řidič, nebo je zjistili sami policisté, se z oznámení nedozvíme," vysvětlila Svojtková. Správní inspektor KSÚSK všechny nahlášené závady prověřuje a posuzuje, zda je nutné je neprodleně odstranit, protože ohrožují bezpečnost silničního provozu.

Oba pásy děr v Karlových Varech, které nahlásila MF DNES, byly opravené už dva dny po telefonátu. K rychlým opravám nejhorších výtluků ve městě přispívá i to, že pracovníci technického odboru magistrátu sami stav silnic každý den přímo v terénu monitorují. Sestavují harmonogram oprav a jejich provedení potom kontrolují.

"Město přijímá podněty na závady komunikací od policie, městské policie, ale i přímo od občanů. Předpokládáme, že na bezprostřední opravy vynaložíme za celé zimní období přibližně 500 tisíc korun," odhaduje náklady mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Muž hrozil expřítelkyni zveřejněním erotického videa, vzal na ni i šavli

Ilustrační snímek

Chebští kriminalisté stíhají dvacetiletého muže, který vydíral svoji bývalou přítelkyni a později na ni vytáhl i nůž a...

Krušné hory se loučí se sezonou, přesto stále lákají na sjezdovky i běžky

Na Plešivci zůstává díky dobrým podmínkám v provozu sjezdovka Milena, Aida i...

Skiareály v Krušných horách mají před sebou poslední dny až týdny provozu, přestože některé stále lákají na skvělé...

Městští architekti chtějí manuál pro veřejná karlovarská prostranství

Petr Kropp, hlavní architekt Karlových Varů.

První rok existence má za sebou Kancelář architektury města Karlovy Vary. V jejím čele stojí architekt Petr Kropp,...

Najdete na iDNES.cz