Řidiči volají, díry mizí. Otestovali jsme linku na hlášení výtluků

  14:11aktualizováno  14:11
Nedávno zřízená policejní linka pro hlášení závad na silnicích v Karlovarském kraji funguje a přináší užitek. Alespoň tak se jeví výsledky testu MF DNES. Dvě ze tří redakcí oznámených děr silničáři opravili už dva dny po nahlášení.

Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje v zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. (ilustrační foto) | foto: MF DNES

Redakce karlovarské MF DNES se rozhodla prověřit policejní linku, která má být přínosem ke zlepšení stavu silnic v regionu. Velké a hluboké díry, poškozené krajnice a další závady na komunikacích v Karlovarském kraji mohou řidiči přímo policii hlásit od počátku února (více čtěte zde). Zatím jich této služby využily necelé tři desítky.

Telefonní číslo 725 184 788 je dostupné 24 hodin denně. "Celkem jsme do pátku 22. února přijali oznámení o 24 komunikačních závadách. Z toho 15 oznámení jsme předali krajské správě a údržbě silnic. Zbylých devět jsme poslali do příslušných měst a obcí," upřesnil první výsledky nové linky karlovarský policejní mluvčí Pavel Valenta. Dodal, že všichni oznamovatelé byli slušní a někteří z nich si novou službu i pochvalovali.

Poškozené silnice po zimě

Správci komunikací nejen v Karlovarském kraji se už nyní připravují na velké škody, které letošní zima na silnicích způsobila. Kvůli velkým teplotním výkyvům jsou komunikace plné výtluků, někde jsou poškozené celé úseky silnic. Mrazy střídalo oteplení někdy až na 10 stupňů Celsia. Při takových změnách teplot silnice rozmrzne, voda zateče do prasklin, kde později zamrzne a roztrhá povrch komunikace.

"Letošní zima je v tomto ohledu mimořádně nepříznivá a bude mít na silnicích velké následky. Už připravujeme předběžný plán oprav, bude ale těžké rozhodnout, kterou silnici opravit a kterou ne. Jsme omezeni finančními prostředky, které máme k dispozici," konstatovala Martina Svojtková z KSÚSK.

Policisté se podle Valenty nespokojí jen s tím, že odpovědnou stranu o zjištěných závadách vyrozumí. "V případě, že od správce příslušné komunikace nedostaneme zpětnou vazbu, tak posíláme opětovný dotaz, jak to bylo vyřešeno," ujistil mluvčí.

Minulý týden v pondělí redaktoři karlovarské MF DNES nahlásili tři rozbitá místa v Karlových Varech.

Dva oznámené pásy hlubokých děr - u Elite v nájezdu na R6 a v Západní ulici u přechodu před Penny Marketem - už jsou od středy provizorně opravené. Třetí výtluk v R6 u exitu na Starou Roli a Nejdek zatím na opravu čeká.

"Je možné, že se při posuzování této závady došlo k závěru, že výtluk neohrožuje bezpečnost silničního provozu a není tak hluboký, aby jeho oprava byla neodkladná. V takovém případě na ní dojde až po skončení zimy," vysvětlila Martina Svojtková, správní náměstkyně Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje (KSÚSK).

V zimě provádějí jen nejnutnější opravy

KSÚSK má ve své správě silnice II. a III. tříd. V zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. "Jedná se o finančně náročné opravy, které nemají dlouhou trvanlivost a po ukončení zimního období jsou nahrazeny teplou obalovanou směsí," vysvětlila náměstkyně.

Vedení organizace o existenci nové linky ví. Policie krajskou správu silnic o zjištěných závadách na komunikacích nadále informuje písemnou formou, stejně jako dosud.

"Jestli konkrétní závady hlásil řidič, nebo je zjistili sami policisté, se z oznámení nedozvíme," vysvětlila Svojtková. Správní inspektor KSÚSK všechny nahlášené závady prověřuje a posuzuje, zda je nutné je neprodleně odstranit, protože ohrožují bezpečnost silničního provozu.

Oba pásy děr v Karlových Varech, které nahlásila MF DNES, byly opravené už dva dny po telefonátu. K rychlým opravám nejhorších výtluků ve městě přispívá i to, že pracovníci technického odboru magistrátu sami stav silnic každý den přímo v terénu monitorují. Sestavují harmonogram oprav a jejich provedení potom kontrolují.

"Město přijímá podněty na závady komunikací od policie, městské policie, ale i přímo od občanů. Předpokládáme, že na bezprostřední opravy vynaložíme za celé zimní období přibližně 500 tisíc korun," odhaduje náklady mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

  • Nejčtenější

Pes bránil ženu před útočníkem, ten zvířeti zasadil smrtelné rány nožem

Smrtí psa skončil incident, který se odehrál v pátek večer v Kraslicích na Sokolovsku. Zvíře totiž bránilo ženu před...

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Fotbalisté Pardubic poprvé prohráli, v derby je udolal Hradec Králové

Až v 11. kole druhé nejvyšší fotbalové soutěže vyšli poprvé bodově naprázdno hráči Pardubic. Z východočeského derby v...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

Premium

Při útěku na Západ mu pes pokousal genitálie. Teď muže rehabilitoval soud

Téměř čtyři desetiletí čekal Jürgen Seifert na spravedlnost. Nyní se dnes osmašedesátiletý Němec dočkal. Okresní soud v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Řidičům v Chebu se konečně uleví, do Pivovarské ulice se vrátí provoz

Začátkem listopadu by se měla motoristům plně otevřít jedna z hlavních dopravních tepen v Chebu, Pivovarská ulice. Její...

Za stíhaným karlovarským náměstkem Petrem Bursíkem stojí ODS i koalice

Stíhaný karlovarský náměstek Petr Bursík z ODS nabídl straně rezignaci. Ta se za něj ale postavila, stejně jako...

Natřou to Pístovu, dobrovolníci koupí barvy a opraví skautský tábor

Nadšenec Tomáš Richter zvolil netradiční formu pomoci pro skautský tábor z 30. let minulého století v Pístově u...

Kraj má svůj hejtmanský řetěz. Vyčíslit jeho hodnotu je těžké, říká autor

Svůj vůbec první hejtmanský řetěz má Karlovarský kraj. Hejtmance Janě Mračkové Vildumetzové jej předal jeho autor Petr...

Najdete na iDNES.cz