Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Důl Jeroným ukrýval chodby, kam stovky let nevkročila lidská noha

  18:15
Objev století se podařil technikům v podzemním komplexu národní kulturní památky - v unikátním středověkém cínovém dole Jeroným u Rovné na Sokolovsku. Při zabezpečovacích pracích tu v červnu našli a potom i zmapovali neznámé a dosud nepřístupné chodby včetně dvou velkých komor. Stovky let do nich nevkročili lidé.

Nově objevené komory ve středověkém dole Jeroným představilo Muzeum Sokolov. Jeho ředitel Michael Rund před polozatopeným vstupem do dalších komor. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Odborníci jsou nadšeni. V pondělí se s odhalením oficiálně pochlubili poprvé. „Rozsah a průchodnost ručně ražených prostor lze přirovnat k původnímu objevu tzv. stařin dolu Jeroným v roce 1982 panem Františkem Barochem,“ řekl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov.

Právě muzeum spravuje významnou technickou památku, kde se cín těžil od 16. století. Loni v říjnu zpřístupnilo pro turisty asi 200 metrů známých chodeb. Kvůli nevšednímu zážitku jich sem v první letní sezoně, která ale tento týden v neděli končí, zavítalo 2 275.

Nynější turistická trasa vede v hloubce 30 až 50 metrů a zvědavci klopýtající s přilbou na hlavě a se svítilnou by si měli hlavně všímat stěn chodeb. Na nich jsou velmi dobře patrné rýhy, jak tu horníci už před pěti sty lety ručně želízkem a mlátkem těžili cín. Na řadě míst jsou stěny a stropy černě zbarveny od sazí, které se tu usadily díky používané metodě sázení ohně.

Nově objevenému podzemnímu labyrintu dlouhému téměř 350 metrů dominují dvě komory. Jejich průměrná výška se pohybuje mezi 3 a 4 metry, šířka mezi 5 a 9 metry. Velmi pravděpodobně pocházejí také ze 16. století.

Větší ze dvou čerstvě prozkoumaných jeskyní je dlouhá 45 metrů. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším objeveným místem činí zhruba 30 metrů. Ležely tu také pozůstatky staré výdřevy a dřevěného čerpacího potrubí.

Jeroným jako učebnice hornictví

„Celé je to jako učebnice hornictví. Žádné stopy po střelném prachu, důlní dílo bylo opuštěno v polovině 17. století,“ uvedl Rund.

Prostory jsou podle něho poměrně dobře zachovalé a zhruba z poloviny volně průchozí. V druhé polovině už se objevují závaly, usazeniny, voda. Komory bude nutné za miliony korun nejdříve zabezpečit před zborcením, než sem muzeum začne prodlužovat turistickou trasu. Ředitel muzea nedokáže odhadnout, kdy se sem veřejnost podívá. Záleží na financích.

Ukazuje se ale, že Jeroným je zřejmě mnohem rozlehlejší a existuje velká šance, že se podaří najít pokračování chodeb směrem na východ a severozápad. Průzkum platilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Na roky 2011 až 2014 poskytlo ekologickou dotaci 7,2 milionu korun. Před pár dny poslalo muzeum na ministerstvo žádost o další peníze na zabezpečovací práce v Jeronýmu.

Muzeum s podporou Karlovarského kraje dobře odhadlo, jak atraktivní bude památka pro návštěvníky. Letos zahájilo na povrchu Jeronýmu stavbu multifunkčního domu, který má sloužit jako zázemí pro turisty a průvodce.

Objekt s neobvyklou zatravněnou střechou a fasádou z kamene a dřeva (aby zapadl do chráněné krajinné oblasti Slavkovský les) vyjde na 13,8 milionu korun. Financován je Evropskou unií z programu ROP Severozápad a hotov bude do února 2015. Uvnitř návštěvníci najdou šatny, pokladnu, toalety, multifunkční sál pro přednášky i výstavy. Venku bude parkoviště pro auta a autobusy.

Důl Jeroným si zvýšenou pozornost zaslouží. Vyjímá se na seznamu nemnoha národních kulturních památek v regionu třeba spolu se zámkem Kynžvart, klášterem v Teplé nebo s relikviářem sv. Maura.

Zájemci o návštěvu podzemí, kteří to třeba v létě nestihli, dostanou letos šanci maximálně do neděle 12. října. Pak už se dolů vcházet nesmí kvůli zimujícím netopýrům. Muzejníci kvůli horšímu přístupu do Jeronýmu doporučují vzít si holinky nebo jinou pevnou obuv. Nezbytná je také bunda, dole se teplota drží kolem 8 stupňů Celsia.

Důl patří mezi nejvýznamnější technické památky v Evropě

Jeroným kdysi nedosáhl věhlasu a výtěžnosti jako doly v blízkém Krásně a Horním Slavkově. Ovšem díky zachovalosti patří mezi nejvýznamnější technické památky v Evropě. Je rozlehlejší i než saské cínové revíry. Některé komory dosahují délky třiceti, šířky deseti a výšky osmi metrů. Ve stěnách jsou vytesány kapličky na kahany.

Nejvíce cínu se v Jeronýmu těžilo koncem 16. století. O sto let později už byly všechny doly v okolí ztrátové. V 17. a 18. století se tu těžilo už jen sporadicky. Podle odhadu odborníků vydal Jeroným celkem 500-700 tun cínu.

Vstup do šachty zdobí pamětní deska věnovaná Františku Barochovi - badateli, speleologovi a novodobému objeviteli Jeronýmu. Poprvé si obrázky ze šachty prohlédl někdy v roce 1976. Zaujaly ho natolik, že se rozhodl staré důlní dílo prozkoumat. Dostal se do jiné části dolu, než ze které pocházely snímky. Zdejší podzemí začal mapovat a zjistil, jak je vzácné.

Autor:
  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neprodávejte je, apeluje petice za zachování posledních městských lázní

19. dubna 2024  9:18

Zachránit poslední výspu tradičního lázeňství v Karlových Varech. Takový je apel iniciátorů petice...

Ze zchátralé nemocnice chtějí ve Valči vybudovat multifunkční centrum

24. dubna 2024  12:37

O přestavbě objektu zchátralé záložní nemocnice v areálu civilní obrany na moderní energeticky...

Škola chce nadané děti dále rozvíjet. K jejich odhalení má důmyslné metody

24. dubna 2024  9:40

Jak poznat nadané dítě a jak s ním dál pracovat? S takovou výzvou se chtějí vypořádat na Základní...

Žalobce žádá pro Limberského a společníky peněžitý trest za vydírání

23. dubna 2024  16:32

Peněžitý trest navrhuje státní zástupce pro čtyři aktéry schůzky v karlovarské kavárně, kterou...

Za pár stovek i čtrnáct tisíc. Vary poprvé dražily odstavená vozidla

23. dubna 2024  14:34

Dvaadvacet starších vozidel a čtyři přihlášení dražitelé. Tak vypadala historicky první aukce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...